XXIII Międzynarodowy Kongres Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia „Koordynowana i Personalizowana Opieka Zdrowotna”

23 kwi 2018

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się XXIII Międzynarodowy Kongres Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia „Koordynowana i Personalizowana Opieka Zdrowotna”. Międzynarodowy Kongres Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej, poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom i trendom na rynku ochrony zdrowia. W tegorocznym Kongresie wzięło udział około 1200 specjalistów z branży medycznej, farmaceutycznej, ochrony zdrowia. Podczas wydarzenia miały miejsce panele dotyczące odpowiednio:

  1. Medycyny. Tegorocznym tematem jest dostęp do pełnej informacji jako jeden z warunków koordynacji opieki nad pacjentem. Podczas tej sesji przedstawione zostaną narzędzia ułatwiające lekarzom zarządzanie procesem leczenia oraz pozwalające wzmocnić znaczenie profilaktyki, takie jak e-ZLA i e-recepta, czy systemy mobilne do wspomagania lekarza w koordynowanej i personalizowanej opiece zdrowotnej.
  2. Farmacji. W tej sesji wątkiem przewodnim będzie dobrze zorganizowanej opieka zdrowotna przy pomocy opieki farmaceutyczna. Farmaceuci mają dziś do dyspozycji innowacyjne rozwiązania, które mogą ją aktywnie wspomagać, którymi są cybernetyka zdrowotna, e-recepta lub kompendium suplementów diety.
  3. Pielęgniarki i położne. Pielęgniarki i położne znajdują się najbliżej pacjenta, rozumieją jego potrzeby oraz indywidualną sytuację, wspomagając sprawną pracę lekarza. Zatem na konferencji będzie można dowiedzieć się, z jaki sposób odpowiednia organizacja pracy i narzędzia IT mogą wzmocnić ich kompetencje i standardy wymiany danych.
  4. Pacjent i zdrowie publiczne. Pacjent powinien znajdować się w centrum wszystkich procesów ochrony zdrowia. Kongres zajmie się problemem, w jaki sposób zbudować system stawiający pacjenta w centrum uwagi, jak stworzyć przyjazne i transparentne rozwiązania dla skutecznego leczenia i profilaktyki.
  5. Cyberbezpieczeństwo. Wraz z cyfryzacją, placówki ochrony zdrowia muszą systematycznie wzmacniać ochronę wrażliwych danych medycznych. Stąd ta sesja zajmie się zagadnieniami, procedur organizacyjnych i narzędzi, jakie placówki ochrony zdrowia i farmacji powinni stosować, a w końcu jak przygotować do wejścia w życie nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO).