Blog

Cyberbezpieczeństwo

Piąta wersja projektu nowelizacji UKSC – istotne zmiany w zakresie podmiotów publicznych i środków nadzoru

Nowy projekt wprowadza dość istotne zmiany w stosunku do poprzedniego projektu z grudnia 2024 r.

Cyberbezpieczeństwo

Kolejny projekt ustawy implementującej dyrektywę NIS 2 – nowe wymagania regulacyjne coraz bliżej 

W dniu 12 lutego 2025 r. opublikowano piąty projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC). Projekt, datowany na 7 lutego 2025 r., stanowi kolejny krok w procesie wdrażania dyrektywy NIS 2 – kluczowej regulacji z zakresu cyberbezpieczeństwa na poziomie Unii Europejskiej.  

Cyberbezpieczeństwo

Czwarta wersja projektu nowelizacji ustawy o KSC (grudzień 2024 r.)

6 grudnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (ustawy o KSC). Jest to już czwarta wersja projektu ustawy, która ma wdrożyć w Polsce unijną dyrektywę NIS 2.

AI
Cyberbezpieczeństwo
Gaming, e-sport
IT
Media elektroniczne
Ochrona danych osobowych
Technologie
Telekomunikacja

Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej (od A do Z)

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa mec. Xawerego Konarskiego pt.: „Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej od A do Z”.

Cyberbezpieczeństwo

Trzecia wersja projektu nowelizacji ustawy o KSC (listopad 2024 r.)

22 listopada 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) dość niespodziewanie opublikowano trzecią wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (ustawy o KSC). Nowelizacja ma transponować do polskiego porządku prawnego dyrektywę unijną z zakresu cyberbezpieczeństwa – dyrektywę NIS 2.

Cyberbezpieczeństwo

Druga wersja projektu nowelizacji ustawy o KSC

7 października pojawiła się druga wersja projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (ustawy o KSC) implementującej do polskiego porządku prawnego dyrektywę unijną NIS 2.

Cyberbezpieczeństwo
IT
Telekomunikacja

Prawo komunikacji elektronicznej w końcu przyjęte. Jakie są nowe obowiązki przedsiębiorców komunikacji elektronicznej?

25 lipca 2024 r. Senat ostatecznie uchwalił Prawo komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić obecnie obowiązujące Prawo telekomunikacyjne. Nowa ustawa nałoży kolejne obowiązki na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej – nowy krąg podmiotów niepodlegających wcześniejszej regulacji. W artykule wyjaśniamy, kim są przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej i jakie będą ich obowiązki.

Cyberbezpieczeństwo

Opublikowano projekt ustawy wdrażającej dyrektywę NIS 2

24 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa[1] – czyli ustawy, która ma wdrożyć unijną dyrektywę NIS 2. Warto jednak zauważyć, że w wielu aspektach polski projekt odbiega od zasad wynikających z dyrektywy NIS 2.

Cyberbezpieczeństwo

Dyrektywa NIS 2 – obowiązki w zakresie zgłaszania incydentów

Dyrektywa NIS 2 nakłada na podmioty kluczowe oraz ważne dwie kategorie obowiązków – pierwsze związane z koniecznością wprowadzania środków zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie oraz drugie związane z odpowiednim zgłaszaniem incydentów.

Cyberbezpieczeństwo

Jak wdrożyć dyrektywę NIS 2? Krótki przegląd wymaganych polityk

Do upływu terminu implementacji dyrektywy NIS 2 (17 października 2024 r.) zostało niewiele ponad pół roku. Dlatego warto już teraz zacząć przygotowania do jej wdrożenia, w tym zweryfikować, czy organizacja posiada polityki i procedury, które zapewnią zgodność z nową regulacją.  

Cyberbezpieczeństwo
IT

Dyrektywa NIS 2: uprawnienia organów nadzorczych

Uprawnienia organów nadzorczych na gruncie dotychczasowej dyrektywy NIS oraz jej polskiej implementacji – ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – były bardzo ograniczone. Duże zmiany w tej materii wprowadza dyrektywa NIS 2, która przyznaje organom nadzoru bardzo szeroki katalog środków mających wspomagać skuteczne wdrażanie nowych przepisów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo

Dyrektywa NIS 2: bezpieczeństwo łańcucha dostaw

W naszym ostatnim artykule dotyczącym dyrektywy NIS 2 wskazaliśmy, że podmioty kluczowe oraz ważne mają obowiązek zapewnienia odpowiednich środków w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. W nowych artykule szerzej omawiamy to zagadnienie.