Blog

Cyberbezpieczeństwo
IT
Telekomunikacja

Nowe obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców poczty elektronicznej w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

25 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (UZNKE).

AI
IT

Konwencja Rady Europy w sprawie sztucznej inteligencji

Na początku lutego 2023 r. Komitet Rady Europy do spraw Sztucznej Inteligencji opublikował „zerowy” projekt Konwencji w sprawie sztucznej Inteligencji, praw człowieka, demokracji i praworządności. Datowany na 6 stycznia 2023 r. dokument zawiera wstępną propozycję Rady Europy dotyczącą przyszłych ram regulacyjnych sztucznej inteligencji.

IT

Problemy przy realizacji projektów agile

Prowadzenie projektów na wdrożenie systemów informatycznych zgodnie z filozofią Agile miało stanowić remedium na problemy charakterystyczne dla projektów prowadzonych zgodnie z metodykami kaskadowymi, takimi jak źle oszacowany czas i koszty wdrożenia. Ich występowanie powodowało często konieczność wielokrotnego aneksowania umowy lub toczenia sporów o zakres i nieterminowość prac.

AI
IT

ChatGPT w praktyce – najważniejsze kwestie prawne

W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę przy praktycznym stosowaniu ChatGPT (i podobnych rozwiązań) we własnej działalności, a także uwzględniając ryzyko korzystania z niego również przez pracowników, współpracowników i podwykonawców.

IT
PZP

Jak przygotować wzór umowy na rozwiązania chmurowe w reżimie PZP? Wyzwania i praktyczne kwestie

Wdrożenie chmury obliczeniowej w sektorze publicznym nastręcza sporo trudności – niewątpliwie jednym z kluczowych wyzwań przy zamawianiu rozwiązań chmurowych przez zamawiających z sektora publicznego jest przygotowanie wzoru umowy do zawarcia z wykonawcą. Jakie kwestie warto uwzględnić w takiej umowie?

IT

Przełomowe innowacje – czym są i jak je wdrażać prawnie?

IT

Publikacja projektu Aktu w sprawie danych (Data Act) – rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i korzystania z nich

IT

Czy blockchain zrewolucjonizuje komunikację z klientem? Rośnie popularność trwałego nośnika opartego na technologii „łańcucha bloków”

Blockchain kojarzony jest głównie jako technologia leżąca u podstaw znanej kryptowaluty. Jego potencjał jest jednak znacznie większy, na co wskazuje coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Wprowadzenie blockchaina w odniesieniu do trwałego nośnika zostało już pozytywnie ocenione przez Prezesa UOKiK. Dla dostawców tej technologii otwiera to drogę do tworzenia takich rozwiązań lub dostosowywania istniejących i oferowania ich szerokiemu gronu podmiotów z wielu różnych branż.

IT

Data Act – jak wpłynie na umowy chmurowe?

W dniu 23 lutego 2022 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania (akt w sprawie danych) – tzw. Data Act.
Czy propozycje postanowień Data Act wpłyną na umowy chmurowe?

IT

Kara umowna za zwłokę bez określonego limitu

W dniu 9 grudnia 2021 r. zapadła długo oczekiwana uchwała Sądu Najwyższego w sprawie o sygnaturze III CZP 16/21. Sąd Najwyższy zajął stanowisko co do dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania bez określenia jej limitu.

IT

Zakończenie publicznych konsultacji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii w zakresie regulacji sztucznej inteligencji

7 stycznia 2022 r. zakończyły się publiczne konsultacje prowadzone przez Urząd ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii, dotyczące możliwości zmian w zakresie regulacji prawa własności intelektualnej w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (SI). Konsultacje te są szczególnie interesujące, gdyż ich przedmiotem są m.in. już obowiązujące przepisy regulujące instytucje bezpośrednio związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji – takie jak instytucja utworów stworzonych bez udziału człowieka (computer-generated works).

IT

50% koszty i IP Box, czyli ulgi podatkowe dla pracowników z branży IT

W związku z wejściem w życie Polskiego Ładu część pracowników może w 2022 r. otrzymywać niższe wynagrodzenie netto. W przypadku branży IT rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych, takich jak 50% koszty uzyskania przychodów czy IP Box – pozwalają one na zwiększenie wynagrodzenia netto otrzymywanego przez pracowników przy zachowaniu dotychczasowych kosztów zatrudnienia po stronie pracodawcy.