Blog

FinTech

Zmiany prawne na rynku obrotu wierzytelnościami - implementacja dyrektywy NPL do polskiego porządku prawnego 

19 lutego 2025 roku weszła w życie ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Regulacja ta ma na celu zachęcenie banków do pozbywania się ze swoich bilansów ekspozycji związanych z nieobsługiwanymi kredytami

FinTech

Wpływ nadchodzących zmian prawnych na przeprowadzanie oceny zdolności kredytowej przy użyciu sztucznej inteligencji 

W dniu 12 lipca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act), będący pierwszą unijną regulacją w tym zakresie. W Polsce trwają również prace nad ustawą krajową implementującą niektóre postanowienia AI Act oraz ustawą wdrażającą unijne rozporządzenie DORA, które reguluje zasady korzystania przez podmioty finansowe z usług zewnętrznych dostawców technologii, w tym rozwiązań opartych na AI. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na nadchodzące zmiany dotyczące systemów sztucznej inteligencji służących do oceny zdolności kredytowej, z których coraz częściej korzystają kredytodawcy. 

FinTech

Projekt ustawy o kryptoaktywach

W 2024 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o kryptoaktywach. Projekt ten jest efektem uchwalenia unijnego Rozporządzenia 2023/1114 (dalej jako: „Rozporządzenie 2023/1114”) i ma na celu zapewnienie jego stosowania w prawie polskim. Wprowadzenie nowych regulacji wynika z potrzeby stworzenia ram prawnych dla prawidłowego funkcjonowania rynku kryptoaktywów.

FinTech

PSD3, PSR3 oraz FiDAR – najczęstsze pytania (Q&A)

W połowie 2023 r. opublikowano pierwsze projekty aktów wchodzących w skład nowego pakietu regulacyjnego dla rynku płatniczego (PSD3, PSR3 oraz FiDAR). Poniżej prezentujemy listę najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami odnośnie do projektowanych zmian prawnych w tym obszarze. Przygotowane odpowiedzi bazują na aktualnych wersjach opracowywanych aktów i będą na bieżąco aktualizowane zgodnie z postępami w trwających procesach legislacyjnych.

FinTech

Prace nad wdrożeniem polskiej ustawy wdrażającej Digitial Operational Resilience Act

18 kwietnia polski rząd oficjalnie rozpoczął pracę nad ustawą wdrażającą do krajowego porządku prawnego przepisy przewidziane w Digital Operational Resilience Act (dalej „DORA”). Nowa regulacja ma na celu przede wszystkim dostosowanie obowiązującego już prawa do zasad wprowadzonych przez DORA. Zmianom ulegną zatem tzw. ustawy sektorowe odnoszące się do poszczególnych działów rynku finansowego, takich jak rynek płatniczy, bankowy czy ubezpieczeniowy.

FinTech

Ustawa o ochronie sygnalistów trafiła do Sejmu

W dniu 17 kwietnia 2024 roku Rada Ministrów skierowała do Sejmu rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów, któremu nadano numer druku sejmowego 317. 24 kwietnia 2024 roku skierowano projekt ustawy do I czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a terminem przedstawienia sprawozdania w sprawie projektowanej ustawy jest 20 maja 2024 roku.

FinTech

Prace nad AI Act. Perspektywa sektora finansowego na przepisy ws. sztucznej inteligencji

Pod koniec 2023 roku organy Unii Europejskiej zakończyły trójstronne negocjacje (tzw. trilogi) w sprawie projektu Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act)[1]. Przedstawicielom Komisji, Parlamentu Europejskiego oraz Rady udało się dojść do porozumienia w sprawie AI Act, którego celem jest zapewnienie ochrony praw podstawowych, demokracji i praworządności w odniesieniu do wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji na terytorium Unii Europejskiej, przy jednoczesnym pobudzaniu innowacyjności i uczynieniu Europy liderem w obszarze AI. Warto zatem wspomnieć o wynikach wspomnianych negocjacji i zmianach w treści AI Act, które przedstawiamy poniżej.

artykul_fintech
FinTech

Instytucje pożyczkowe pod nadzorem KNF

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego instytucje pożyczkowe zostaną objęte instytucjonalnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zmiany prawne w tym obszarze mają swoje źródło w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Z jednej strony wprowadza ona szereg nowych obowiązków względem instytucji pożyczkowych, z drugiej natomiast przyznaje KNF „twarde” uprawnienia nadzorcze, które znacznie wykraczają poza dotychczasową legitymację do prowadzenia rejestru instytucji pożyczkowych oraz formalnej weryfikacji spełniania warunków rejestracji. W artykule skupimy się na przedstawieniu najważniejszych zmian prawnych w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim (UKK), które w najbliższym czasie dotkną (lub już dotknęły) polski sektor pożyczkowy, z uwzględnieniem ostatnio przyjętej na szczeblu UE nowej dyrektywy ws. umów o kredyt konsumencki (CCD2).

FinTech

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (tzw. warzywniak)

29 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej została opublikowana ustawa z dnia
16 sierpnia 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. W ramach ww. ustawy, nazywanej „warzywniakiem”, nowelizacji ulegnie kilkadziesiąt aktów prawnych, regulujących m.in. zasady funkcjonowania rynku finansowego, w szczególności bankowego, płatniczego, kapitałowego i ubezpieczeniowego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje nowelizacja przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe, w ramach której zmianie ulegną regulacje dotyczące outsourcingu bankowego.

FinTech

Nowelizacja ustawy VAT nakłada nowe obowiązki na dostawców usług płatniczych

18 maja 2023 roku Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2024 r. poszczególni dostawcy usług płatniczych, uczestniczący w transakcjach transgranicznych, zostaną objęci obowiązkiem raportowania niektórych transakcji transgranicznych do centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach („CESOP”) zarządzanego przez Komisję Europejską.

AI
FinTech

AI w obszarze innowacji finansowych FinTech

11 maja 2023 roku w Parlamencie Europejskim wprowadzono zmiany do AI Act. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować artykuł zawierający przegląd najpopularniejszych zastosowań sztucznej inteligencji w sektorze innowacji finansowych. Oprócz przykładów zastosowań AI zwracamy również uwagę na wyzwania regulacyjne, przed którymi stają zarówno odbiorcy, jak i dostawcy takich systemów.

FinTech

Ustawa o Systemie Informacji Finansowej rozszerza obowiązki raportowe instytucji finansowych

10 lutego 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o Systemie Informacji Finansowej, stanowiąca implementację 3 unijnych dyrektyw, w tym tzw. „V Dyrektywy AML”.