Blog

Prawo karne w biznesie

Less is more? Kilka słów o oszustwie sądowym

Oszustwo kojarzy się raczej z bankiem niż z sądem. Przeciętny przedsiębiorca często nie podejrzewa, że również w sądach może paść ofiarą przestępstwa. To błąd, który może dużo kosztować.

Prawo karne w biznesie

Proces karny – świadek mimo (?) woli

Zderzenie z procesem karnym bywa stresujące. Nie trzeba być podejrzanym, żeby poczuć zimny dreszcz na sam widok wezwania na przesłuchanie. Wizyta na komisariacie nie jest przecież najprzyjemniejszym sposobem spędzenia wolnego czasu. Nawet jeśli funkcjonariusz, który nas przesłuchuje jest stuprocentowym profesjonalistą.

Prawo karne w biznesie

Mesdames et Messieurs… faites vos jeux! … zgodnie z prawem. O ryzyku nielegalnej gry losowej

Marketing to gra na emocjach potencjalnego nabywcy, hazard zaś – na emocjach gracza. Wykorzystanie wzbudzanych przez hazard namiętności w służbie promocji, choć brzmi może egzotycznie, w praktyce jest często stosowanym mechanizmem wsparcia sprzedaży. Gry hazardowe bowiem to nie tylko te powszechnie kojarzone z kasynem, jak ruletka, gry na automatach czy poker, ale również popularne gry losowe.

Prawo karne w biznesie

Znaki towarowe – dlaczego warto poszukiwać ich prawnokarnej ochrony?

Ochrona praw własności intelektualnej, zwłaszcza praw do znaków towarowych, może się odbywać na różnych płaszczyznach – cywilnej, karnej czy nawet celnej. W doborze odpowiedniej ścieżki działań powinien pomóc profesjonalny pełnomocnik. Wydaje się jednak, że wśród wytaczanych w Polsce postępowań przeważają te dotyczące postępowań cywilnych. Tymczasem nie można bagatelizować korzyści, jakie niesie ze sobą wszczęcie postępowania karnego.

Prawo karne w biznesie

Zniesławienie w Internecie. Jak bronić dobrego imienia spółki?

Przestępstwo zniesławienia może wyrządzić poważne szkody. Kolejne formy komunikacji internetowej to kolejne możliwości naruszenia praw przedsiębiorców. Jak się bronić?

Prawo karne w biznesie

Łapownictwo menedżerskie – mało znane, bardzo ryzykowne

Przestępstwo łapownictwa menedżerskiego nie jest tak znane, jak „zwykła” korupcja urzędnicza. Może być jednak bardzo groźne dla przedsiębiorców. Jak się przed nim uchronić?

Bez kategorii
Prawo karne w biznesie

Łapownictwo menedżerskie – każdy może być ofiarą

Niedawno CBA przypomniało, że 23 lutego obchodzony jest „Ogólnopolski Dzień bez Łapówki”. Korupcja jest jednym z największych zagrożeń dla gospodarki. Spowalnia jej rozwój, utrudnia prowadzenie biznesu i zmniejsza dochody społeczeństwa. Z reguły kojarzy się z urzędnikiem, który przyjmuje łapówki. Mniejsze zainteresowanie budzi jednak korupcja w biznesie. To błąd.