Blog

Spory sądowe i arbitraż

Ugoda przed mediatorem jako alternatywa dla zakończenia sporu sądowego  

Rozpoczęcie sporu sądowego jest skutkiem braku porozumienia się stron w zaistniałym konflikcie. W większości przypadków nie prowadzi to jednak do szybkiego rozstrzygnięcia sporu. Niestety w Polsce spory sądowe trwają latami i wyrok, nawet korzystny, który zapada dopiero po kilku latach postępowania sądowego, często nie spełnia oczekiwań strony wygrywającej. I nie chodzi tutaj tylko o treść rozstrzygnięcia sądu, ale głównie o biznesowe aspekty korzyści płynących z wygranej. Warto w związku z tym pamiętać, że nawet jeśli strony nie były w stanie się porozumieć, zanim sprawa trafiła do sądu, to w polskiej procedurze cywilnej istnieje możliwość skorzystania z mediacji w trakcie trwającego sporu sądowego (po wniesieniu pozwu), a ugoda zawarta przez mediatorem ma takie same skutki jak ugoda sądowa (czyli jest egzekwowana tak jak wyrok sądu). Kwestie te są regulowane przez art. 183 (1) do 183 (15) K.P.C. 

Spory sądowe i arbitraż

Zmiany w sporach przedsiębiorców z konsumentami

1 lipca 2023 r. weszły w życie w Polsce nowe przepisy procedury cywilnej, które wprowadzają również zmiany dotyczące regulacji odnośnie sporów sądowych przedsiębiorców z konsumentami.

Spory sądowe i arbitraż

Nowe postępowanie zabezpieczające w sprawach IP

W dniu 1 lipca 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy k.p.c. dotyczące postępowania zabezpieczającego w sprawach IP. Mają one zmienić charakter postępowania zabezpieczającego z postępowania ex parte w kierunku domyślnego postępowania inter partes. Sąd decydujący o wydaniu zabezpieczenia w sprawach IP będzie również musiał wziąć pod uwagę ryzyko unieważnienia prawa IP, którego dotyczy wniosek o zabezpieczenie. Uprawnieni z kolei będą zobowiązani do sprawnego i ograniczonego w czasie podejmowania decyzji o wystąpieniu z żądaniem zabezpieczenia roszczeń.

Spory sądowe i arbitraż

SLAPP – nowe ryzyka dla podmiotów prowadzących politykę aktywnego angażowania się w spory sądowe

W ramach wzmacniania gwarancji dla wolności wypowiedzi i wszelkiej aktywności prowadzonej w interesie społecznym Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie przez Unię Europejską nowej dyrektywy. Jej przepisy mają chronić jednostki przed ewidentnie bezpodstawnymi lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi. W dzisiejszym wydaniu newslettera analizujemy nową inicjatywę unijną i wskazujemy na wiążące się z nią problemy.

Spory sądowe i arbitraż

NFT a postępowanie sądowe

Popularność technologii NFT wzrasta w bardzo szybkim tempie a jej obecność i znaczenie w różnych obszarach nie tylko gospodarczych jest coraz bardziej widoczna. Warto przyjrzeć się więc w jaki sposób technologia NFT może dotyczyć, czy też być wykorzystana w postępowaniu sądowym.

Spory sądowe i arbitraż

Miejsce urzeczywistnienia się szkody w Internecie – mozaika jurysdykcyjna na tle wyroku TSUE (sprawa C-251/20)

Spory sądowe i arbitraż

Czy ustanowienie tego samego pełnomocnika przez pozwanych solidarnie ograniczy zwrot kosztów zastępstwa procesowego?

Spory sądowe i arbitraż

Wybrane pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie – sygnalizacja

Spory sądowe i arbitraż

Powództwo wzajemne w sprawach IP – wybrane problemy procesowe

Spory sądowe i arbitraż

Listy ochronne – czy jest na nie miejsce w polskiej procedurze cywilnej?

Listy ochronne to pisma składane do sądów przez potencjalnych przeciwników/pozwanych w sytuacjach wysokiego prawdopodobieństwa wszczęcia postępowania zabezpieczającego w sprawach dotyczących głównie sporów patentowych. Pisma takie są składane jeszcze przed wpłynięciem do sądu wniosku o zabezpieczenie, a zatem z istoty rzeczy antycypują obronę – zawierają wyjaśnienia, dlaczego potencjalne roszczenie o naruszenie patentu nie znajduje podstaw.

Spory sądowe i arbitraż

Kłamstwo ma krótkie nogi, ale bywa uprawnione

Sąd Najwyższy postanowił zakończyć trwający od 2016 r. spór wokół prawa do obrony. I wydał uchwałę. Problem w tym, że nie bardzo wiadomo, co z nią teraz zrobić.

Spory sądowe i arbitraż

Informatyzacja postępowania upadłościowego

1 grudnia 2021 r. weszła w życie ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, przewidująca m.in. informatyzację postępowania upadłościowego. W alercie kilka ogólnych refleksji o procesie informatyzacji sądów i podstawowe informacje o zmianach w postępowaniu upadłościowym.