Wpływ aktu w sprawie sztucznej inteligencji na funkcjonowanie administracji publicznej
Ogólnopolska konferencja naukowa „Wpływ Aktu w sprawie sztucznej inteligencji na funkcjonowanie administracji publicznej” odbędzie się w dniach 5–6 marca 2025 r. w Pałacu Staszica w Warszawie. Organizatorem konferencji jest Zakład Prawa Administracyjnego INP PAN.
Konferencja ma stanowić przyczynek do pogłębionej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem AI w sektorze publicznym, w tym realizacji wymogów Aktu w sprawie sztucznej inteligencji – podczas konferencji przedstawione zostaną perspektywy długofalowych zmian w funkcjonowaniu organów administracji publicznej w związku z wdrażaniem systemów AI.
Pierwszy dzień wydarzenia będzie składał się z paneli eksperckich, w trakcie których zaproszeni eksperci omówią zakres i konsekwencje stosowania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji dla administracji publicznej oraz przedstawią etapy wdrażania systemów AI w administracji publicznej.
W ramach paneli omówione zostaną zagadnienia dotyczące m.in. zakresu stosowania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji, identyfikacji i zarządzania systemami wysokiego ryzyka, rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji, a także ochronie danych osobowych. Dodatkowo, przedstawione zostaną rzeczywiste przykłady zastosowania systemów AI w administracji publicznej, które posłużą wypracowaniu praktycznych wniosków i rekomendacji. Otwarta debata, z udziałem przedstawicieli krajowych organów i praktyków, umożliwi pogłębienie dyskusji oraz wskazanie rozwiązań umożlwiające stworzenie odpowiedniego otoczenia instytucjonalno-regulacyjnego do stosowania Aktu w sprawie sztucznej inteligencji w Polsce.
Drugiego dnia konferencji odbędzie się Forum Młodych Badaczy – „Transformacja Cyfrowa Administracji – Rola AI”, którego celem jest włączenie młodych naukowców z wiodących ośrodków akademickich oraz pracowników administracji publicznej w ogólnopolską debatę naukową. Dyskusja młodych badaczy będzie dotyczyć szans i wyzwań wynikających z wdrażania systemów sztucznej inteligencji w administracji publicznej ze szczególnym uwzględnieniem przepisów zawartych w Akcie w sprawie sztucznej inteligencji.