AI Act przyjęty przez COREPER
08 lut 2024
Od przeszło tygodnia LinkedIn żyje informacją, że AI Act został przyjęty przez COREPER. Podsumujmy, co to oznacza:
1. AI Act nie został jeszcze ostatecznie przyjęty
- COREPER to – w pewnym uproszczeniu – zebranie stałych przedstawicieli państw członkowskich, które działa przy Radzie. COREPER nie jest oficjalnym organem decyzyjnym, ale jego decyzje ustalenia wskazują prawdopodobny kierunek działania Rady.
- Zanim więc AI Act formalnie stanie się prawem, będzie musiał zostać przyjęty najpierw przez Parlament, a później przez Radę. Jak na razie nie znamy terminów tych głosowań, ale powinny się one zakończyć w ciągu paru najbliższych miesięcy.
- Dopóki proces legislacyjny się nie zakończy, do projektu wciąż będą mogły zostać wprowadzone zmiany. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową praktykę i trud, z jakim wypracowano kompromisowe rozwiązanie, można ze sporym prawdopodobieństwem założyć, że ostatnio opublikowany dokument będzie już tym ostatecznym.
2. Co znajduje się w nowym tekście?
- Nowa definicja „systemu AI”.
- Zaktualizowany katalog zakazanych systemów AI i systemów AI wysokiego ryzyka.
- Dopracowana lista wymogów dla systemów AI wysokiego ryzyka.
- Dopracowane przepisy dotyczące piaskownic regulacyjnych.
- Uregulowanie „modeli AI ogólnego przeznaczenia” – tych „zwykłych” i tych stwarzających „systemowe ryzyko”.
- Zmodyfikowane wysokości kar.
3. Wątpliwości interpretacyjne i dalsze prace
- Ale nowy tekst to także dalsze „rozmydlanie” regulacji AI Act (wiele przepisów będzie mogło być interpretowanych na rozmaite sposoby) oraz przerzucenie ciężaru regulacyjnego na Komisję i niedawno powołane Biuro ds. AI.
- AI Act zobowiązuje bowiem te podmioty do opracowania szeregu wytycznych, rekomendacji lub aktów delegowanych, które doprecyzują zakres stosowania wielu z nowych obowiązków. Mają one m.in. pomagać w określeniu, co jest systemem AI wysokiego ryzyka, a także w jaki sposób swoje obowiązki powinni wykonywać dostawcy modeli AI ogólnego przeznaczenia.
- W wielu przypadkach Komisja będzie też mogła modyfikować treść samego rozporządzenia – np. dodając kolejne kryteria oceny czy określony system AI może stwarzać „znaczące ryzyko szkody”.
4. Wejście w życie
- Jeśli dalszy proces legislacyjny przebiegnie bez niespodzianek, AI Act zacznie być formalnie stosowany po dwóch latach od jego wejścia w życie (czyli najprawdopodobniej w drugim kwartale 2026 r.).
- Jednak część przepisów AI Act zacznie być stosowana już po 6 miesiącach od jego wejścia w życie (w zakresie zakazanych systemów AI) lub po 12 miesiącach (m.in. w zakresie modeli AI ogólnego przeznaczenia).
5. Co dalej?
- Już wkrótce na naszym blogu opublikujemy artykuł, w którym dokładniej opiszemy, co zawiera najnowszy projekt AI Act.
- Do tego czasu zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym tekstem rozporządzenia przyjętym przez COREPER dostępnym w komentarzu pod postem.