Poselski projekt ustawy o tzw. „ślepym pozwie”
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy wprowadzającej nowy instrument prawny – tzw. „ślepy pozew” w sprawach o naruszenie dóbr osobistych w Internecie.
Czym jest tzw. „ślepy pozew”?
Aktualnie, chcąc pozwać sprawcę, który dopuścił się naruszenia dóbr osobistych w Internecie, należy w pozwie podać jego dane, co często nie jest możliwe. Nowe przepisy mają umożliwić osobie, która padła ofiarą hejtu w Internecie złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych bez konieczności wskazywania danych pozwanego. Tzw. “ślepy pozew” jest zatem pozwem złożonym przeciwko osobie, której tożsamości ani danych powód nie zna i nie jest w stanie ich samodzielnie ustalić.
Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego:
- Projektowana ustawa dodaje do kodeksu postępowania cywilnego nowy dział IX pt. „Postępowanie w sprawie ochrony dóbr osobistych przeciwko osobom o nieznanej tożsamości”.
- Projekt zakłada dodatkowe wymogi formalne w przypadku tzw. “ślepych pozwów”.
- Po otrzymaniu pozwu sąd zwróci się do usługodawcy (za pośrednictwem, którego doszło do naruszenia dóbr osobistych powoda) o nadesłanie wszystkich posiadanych danych pozwanego oraz o wskazanie danych przedsiębiorcy telekomunikacyjnego będącego dostawcą systemu teleinformatycznego dla pozwanego.
- Po uzyskaniu tych informacji, sąd zwróci się do przedsiębiorcy telekomunikacyjnego będącego dostawcą systemu teleinformatycznego dla pozwanego z żądaniem nadesłania wszystkich posiadanych danych pozwanego.
- Usługodawca oraz przedsiębiorca telekomunikacyjny będą zobowiązani przekazać wymagane dane w terminie 7 dni.
- Za nieprzekazanie posiadanych danych grozi kara grzywny w wysokości od stu tysięcy do miliona złotych.
- Sąd umorzy postępowanie, jeśli usługodawca lub przedsiębiorca telekomunikacyjny nie przekaże wystarczających danych identyfikujących pozwanego lub ich pozyskanie okaże się niemożliwe.
Projekt zakłada również zmiany w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz w Prawie komunikacji elektronicznej.
W projekcie przyjęto, że vacatio legis wynosi 12 miesięcy.
Link projektu ustawy: https://lnkd.in/dFFdaaJj
Zapraszamy do lektury zestawienia najważniejszych informacji.