Reklama wyrobów alkoholowych w mediach
25 stycznia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła informację odnośnie do publikowania reklam alkoholu oraz wyrobów tytoniowych w środkach masowego przekazu (w telewizji, radio, prasie i Internecie).
Przewodniczący KRRiT zasygnalizował, że pomimo złożoności problemu, jakim jest reklama produktów wrażliwych (takich jak alkohol) skala naruszeń nie jest duża. KRRiT w ramach swoich uprawnień ustawowych stale monitoruje programy telewizyjne oraz radiowe pod kątem należytego reklamowania marek alkoholowych i tytoniowych.
Przeprowadzone przez KRRiT w 2022 r. monitoringi przy użyciu specjalnego oprogramowania nie stwierdziły naruszeń zakazu reklamy wyrobów tytoniowych ani alkoholu.
Łączy czas emisji reklam piwa w 2022 r. wyniósł 2972 godziny – oznacza to, że codziennie we wszystkich programach przez średnio 8h emitowano reklamy piwa. Daje to ok. 1542 przekazy reklamujące piwo alkoholowe codziennie.
W porze zabronionej (tj. od godziny 6:00 do 20:00, kiedy nie można prowadzić reklamy piwa w telewizji i radiu) reklam tego produktu było tylko 11 minut – oznacza to, że nadawcy reklam przestrzegają zakazu i stosują się do wytycznych.
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi reklamy mocnych alkoholi w Internecie, pigułkę wiedzy przygotowała Małgorzata Soppa-Garstecka.
Reklama napoju alkoholowego to publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych napojów alkoholowych oraz znaków graficznych z nimi związanych.
Reklamą napoju alkoholowego są także nazwy i symbole graficzne przedsiębiorców produkujących napoje alkoholowe, nieróżniących się od nazw i symboli graficznych napojów alkoholowych, służące popularyzowaniu znaków towarowych napojów alkoholowych.
Osoby poniżej 18 roku życia:
- Nie mogą być adresatem reklam alkoholu.
- Nie mogą występować w reklamach alkoholu.
- Nie mogą uczestniczyć procesie rozpowszechniania reklam alkoholu.
Czego nie wolno w reklamie alkoholu?
Reklamy napojów alkoholowych nie mogą:
- Wiązać spożywania alkoholu ze sprawnością fizyczną.
- Wiązać spożywania alkoholu z prowadzeniem pojazdów.
- Zawierać stwierdzeń kojarzących alkohol z właściwościami leczniczymi czy uspokajającymi.
- Sugerować, że alkohol to sposób na rozwiązanie konfliktów osobistych.
- Zachęcać do nadmiernego spożywania alkoholu.
- Ukazywać w negatywnym świetle abstynencji od alkoholu.
- Wywoływać skojarzeń alkoholu z relaksem, wypoczynkiem, nauką, pracą, sukcesem zawodów.
Co z reklamą alkoholu w social mediach?
Facebook, Instagram, Messenger:
- Pozwalają na płatną promocję napojów alkoholowych.
- Reklamy te muszą być zgodne z przepisami i normami branżowymi.
- W reklamach na tych platformach należy uwzględnić minimalny wiek odbiorcy przekazu reklamowego.
- Reklamy tutaj powinny posiadać informację o szkodliwości spożywania alkoholu przez osoby małoletnie.
Google, YouTube:
- Dopuszczają promocję alkoholu tylko w niektórych krajach.
- W Polsce zarówno w wyszukiwarce Google, jak i na YouTubie obowiązuje całkowity zakaz promocji napojów alkoholowych.
- Dopuszczalne jest reklamowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych powiązanych z marką alkoholową – pod warunkiem, że takie przekazy nie pokazują samego alkoholu czy związanych z nim elementów np. butelek.
TikTok:
- TikTok ma bardzo restrykcyjne podejście do promocji marek alkoholowych.
- Większość użytkowników tej platformy to osoby poniżej 18 roku życia.
- Zabroniona jest reklama nie tylko samych napojów alkoholowych, lecz także wydarzeń kulturalnych sponsorowanych przez producentów alkoholi.
Niezależnie od platformy przy tworzeniu treści reklamowych z myślą o social mediach należy pamiętać o stosowaniu się do regułach dotyczących reklamy alkoholu (zakaz budowania negatywnych społecznie skojarzeń, zakaz zachęcania do nadmiernego spożycia alkoholu itd.)
Warto stosować dobre praktyki branżowe, dotyczące umieszczania w treściach reklamowych informacji o szkodliwości alkoholu i zakazie spożywania napojów alkoholowych przez osoby niepełnoletnie.
Przed rozpoczęciem działań reklamowych mocnych alkoholi trzeba także bezwzględnie upewnić się, czy ustawiono odpowiednie ograniczenia wiekowe – tak aby uniknąć ewentualnego zarzutu publicznego charakteru reklamy.