Prawo karne w biznesie

O specjalizacji

Prawo karne odgrywa coraz większą rolę w prowadzeniu biznesu. Ustawodawca wprowadza kolejne, nowe przestępstwa do poszczególnych ustaw regulujących obrót gospodarczy. Przedsiębiorca musi więc liczyć się z poważnymi konsekwencjami błędów i niedopatrzeń. Pomyłka przy decyzji biznesowej może doprowadzić nawet do zakazania przez sąd dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie ważne staje się więc odpowiednie zarządzanie ryzykiem odpowiedzialności karnej już na etapie planowania decyzji biznesowych.

Nasza kancelaria wspiera przedsiębiorców w tych kwestiach. Sporządzamy audyty istniejących rozwiązań oraz tworzymy odpowiednie wewnętrzne procedury wykrywania i eliminacji ryzyka przestępstw gospodarczych. Opiniujemy projekty i decyzje biznesowe jeszcze przed ich podjęciem pod kątem poziomu niebezpieczeństwa dla firmy i członków jej organów. Nasi specjaliści od lat zajmują się problemami odpowiedzialności karnej w biznesie. Dysponujemy praktyczną wiedzą w zakresie przeciwdziałania przestępstwom gospodarczym.

Oprócz tego pomagamy podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym (członkom organów spółek) w trwających postępowaniach karnych. Każda sprawa jest dla nas szczególna. Z pełnym zaangażowaniem podchodzimy zarówno do obrony członka zarządu przed organami ścigania, jak i do szkolenia handlowców z dopuszczalnych metod handlowych. Rozumiemy codzienne problemy biznesu i dbamy o to, żeby nie było wśród nich problemów z odpowiedzialnością karną.

Co robimy?

Zapobiegamy

  • oceniamy plany biznesowe,
  • wdrażamy kompleksowe systemy i procedury compliance,
  • szkolimy pracowników i kadrę zarządzającą: omawiamy bieżące ryzyka, przygotowujemy do postępowania w przypadku przeszukań organów ścigania oraz w sytuacji pokrzywdzenia spółek przestępstwami.

Wykrywamy:

  • prowadzimy wewnętrzne postępowania wyjaśniające (wewnętrzne śledztwa),
  • przeprowadzamy audyty istniejących polityk, ich aktualizacje i zmiany,
  • zarządzamy ryzykiem odpowiedzialności karnej.

Pomagamy

  • doradzamy w sytuacjach kryzysowych,
  • bronimy w sprawach karnych gospodarczych i skarbowych,
  • reprezentujemy pokrzywdzonych przedsiębiorców; zajmujemy się przestępstwami gospodarczymi, sprawami o zniesławienie, ochroną informacji, przestępstwami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, obrotu pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz naruszeniami własności intelektualnej,
  • wspieramy wszystkich uczestników postępowania karnego podczas przesłuchań,
  • doradzamy Klientom samodzielnie występującym w procesie karnym,
  • wspieramy przedsiębiorców podczas przeszukań przeprowadzanych przez organy ścigania,
  • reprezentujemy Klientów w sprawach dotyczących odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych,
  • wspieramy i reprezentujemy Klientów w sprawach tzw. przestępstw pospolitych.
Korzyści ze współpracy

Przedsiębiorcy muszą stale podejmować trudne i skomplikowane decyzje. Wiąże się to z wieloma ryzykami, wśród których szczególnie ważne jest ryzyko naruszenia prawa karnego. Brak należytej staranności może nie tylko nadszarpnąć wizerunek firmy, ale też poważnie zagrozić jej funkcjonowaniu.

Nasi Klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony doświadczonych adwokatów. Oferujemy wieloaspektowe prowadzenie spraw i projektów biznesowych. Zwracamy uwagę na niebezpieczeństwa odpowiedzialności karnej dla spółek i członków ich organów. Świadczymy pomoc prawną na terenie całego kraju w zależności od potrzeb Klientów.

Doradztwo przy rozwiązywaniu problemów związanych z naruszeniem prawa karnego wymaga praktycznego doświadczenia połączonego ze sprawdzoną wiedzą prawniczą. Bierzemy pod uwagę strukturę organizacyjną, profil działalności i otoczenie biznesowe przedsiębiorców. Stale czuwamy nad bezpieczeństwem prawnym naszych Klientów, dbając o właściwą współpracę z sądami, prokuraturą i organami ścigania. Oferujemy sprawdzone rozwiązania oparte na starannej analizie stanu sprawy i potrzeb Klienta.

Znamy i rozumiemy prawo karne gospodarcze. Robimy wszystko, by zapewnić naszym Klientom właściwą ochronę.

Dlaczego warto?
  • praktyczna, stale pogłębiana wiedza z zakresu prawa karnego gospodarczego,
  • monitoring przepisów i najnowszego orzecznictwa,
  • kompleksowe wsparcie we wszystkich aspektach ryzyk karnych w obszarze biznesu,
  • ponad 20 lat doświadczenia w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców i Klientów indywidualnych,
  • tworzenie rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego Klienta,
  • pełna dyspozycyjność i całkowite zaangażowanie w każdą sprawę,
  • umiejętność prostego wytłumaczenia i rozwiązywania nawet najbardziej skomplikowanych problemów,
  • interdyscyplinarność – łączymy doświadczenia specjalistów i autorytetów naukowych z różnych dziedzin prawa.

Doradcy

Powiązane artykuły

20 lut 2024

Ustawodawca wybiórczo pomógł złożyć wniosek o ściganie przestępstw

Udziałowcy i akcjonariusze spółek mogą teraz na równi z pokrzywdzonymi składać wnioski o ściganie niegospodarności menedżerskiej polegającej na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej.

02 paź 2023

Zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r.

1 października weszły w życie fundamentalne zmiany w prawie karnym. Obejmują m.in. drastyczne zwiększenie kar – w tym dla uczestników obrotu gospodarczego i przedsiębiorców. Do Kodeksu karnego wprowadzono też nowe przestępstwa, a dotychczasowe istotnie zmieniono.

02 paź 2023

Zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r.

1 października weszły w życie fundamentalne zmiany w prawie karnym. Obejmują m.in. drastyczne zwiększenie kar – w tym dla uczestników obrotu gospodarczego i przedsiębiorców. Do Kodeksu karnego wprowadzono też nowe przestępstwa, a dotychczasowe istotnie zmieniono.

19 wrz 2023

Less is more? Kilka słów o oszustwie sądowym

Oszustwo kojarzy się raczej z bankiem niż z sądem. Przeciętny przedsiębiorca często nie podejrzewa, że również w sądach może paść ofiarą przestępstwa. To błąd, który może dużo kosztować.

05 wrz 2023

Białe kołnierzyki słono zapłacą za łapownictwo

Już od 1 października polskie prawo karne stanie się znacznie surowsze. Zmiany dotkną m.in. przestępstwa łapownictwa menedżerskiego. Sprawca, który się go dopuści wobec mienia o wartości większej niż 10 mln złotych będzie musiał liczyć się z karą nawet 25 lat pozbawienia wolności. Możliwość zawieszenia wykonania potencjalnych kar będzie znacznie ograniczona.

13 cze 2023

Proces karny – świadek mimo (?) woli

Zderzenie z procesem karnym bywa stresujące. Nie trzeba być podejrzanym, żeby poczuć zimny dreszcz na sam widok wezwania na przesłuchanie. Wizyta na komisariacie nie jest przecież najprzyjemniejszym sposobem spędzenia wolnego czasu. Nawet jeśli funkcjonariusz, który nas przesłuchuje jest stuprocentowym profesjonalistą.

04 maj 2023

Mesdames et Messieurs… faites vos jeux! … zgodnie z prawem. O ryzyku nielegalnej gry losowej

Marketing to gra na emocjach potencjalnego nabywcy, hazard zaś – na emocjach gracza. Wykorzystanie wzbudzanych przez hazard namiętności w służbie promocji, choć brzmi może egzotycznie, w praktyce jest często stosowanym mechanizmem wsparcia sprzedaży. Gry hazardowe bowiem to nie tylko te powszechnie kojarzone z kasynem, jak ruletka, gry na automatach czy poker, ale również popularne gry losowe.

03 maj 2023

Znaki towarowe – dlaczego warto poszukiwać ich prawnokarnej ochrony?

Ochrona praw własności intelektualnej, zwłaszcza praw do znaków towarowych, może się odbywać na różnych płaszczyznach – cywilnej, karnej czy nawet celnej. W doborze odpowiedniej ścieżki działań powinien pomóc profesjonalny pełnomocnik. Wydaje się jednak, że wśród wytaczanych w Polsce postępowań przeważają te dotyczące postępowań cywilnych. Tymczasem nie można bagatelizować korzyści, jakie niesie ze sobą wszczęcie postępowania karnego.

02 maj 2023

Zniesławienie w Internecie. Jak bronić dobrego imienia spółki?

Przestępstwo zniesławienia może wyrządzić poważne szkody. Kolejne formy komunikacji internetowej to kolejne możliwości naruszenia praw przedsiębiorców. Jak się bronić?

28 kwi 2023

Łapownictwo menedżerskie – mało znane, bardzo ryzykowne

Przestępstwo łapownictwa menedżerskiego nie jest tak znane, jak „zwykła” korupcja urzędnicza. Może być jednak bardzo groźne dla przedsiębiorców. Jak się przed nim uchronić?

10 mar 2023

Łapownictwo menedżerskie – każdy może być ofiarą

Niedawno CBA przypomniało, że 23 lutego obchodzony jest „Ogólnopolski Dzień bez Łapówki”. Korupcja jest jednym z największych zagrożeń dla gospodarki. Spowalnia jej rozwój, utrudnia prowadzenie biznesu i zmniejsza dochody społeczeństwa. Z reguły kojarzy się z urzędnikiem, który przyjmuje łapówki. Mniejsze zainteresowanie budzi jednak korupcja w biznesie. To błąd.