Wytyczne prezesa UOKiK, czyli jak informować o obniżkach cen

14 cze 2023

„Obowiązek wprowadzania tzw. ceny omnibusowej miał pomóc w walce z fałszywymi przecenami.” Przedsiębiorcy mają jednak wiele wątpliwości w zakresie dostosowania się do nowego prawa. Dzięki wyjaśnieniom przedstawionym przez UOKIK polski rynek może jednakże zyskać pewność odnośnie do nowych przepisów.

„Prezes UOKiK trafnie zauważył specyfikę różnych typów i rodzajów rabatów, jakimi posługują się przedsiębiorcy. Ważne, że polskie wyjaśnienia są znacznie bardziej pogłębione względem wytycznych dotyczących obniżek cen, które wydała Komisja Europejska.
Organ niewątpliwie oparł się na unijnym dokumencie, ale to jego wytyczne są o wiele bardziej czytelne, a jednocześnie – rozbudowane. Szeroko posługują się przykładami, które mają ułatwić rozumienie i zasady stosowania poszczególnych rozwiązań. Nie można nie mieć wrażenia, że prezes UOKiK poświęcił znacznie więcej uwagi kwestiom, które w wytycznych Komisji zostały zamknięte w jednym zdaniu.”

Na łamach Dziennik Gazeta Prawna nasi eksperci, Paweł Podrecki oraz Krzysztof Witek, omawiają wytyczne prezesa UOKiK w zakresie informowania o obniżkach cen.

Zapraszamy do lektury artykułu.

Dziennik Gazeta Prawna