Zastrzeżenia patentowe obejmują rywaroksabynę w postaci tabletek szybkiego uwalniania i tylko jedną cechę dotyczącą stosowania tej substancji: jeden raz dziennie.  

Sądy w Europie rozstrzygają kwestię ważności patentu niejednolicie, jednak bez zaskoczeń. W Wielkiej Brytanii 24 maja 2024 r. sąd apelacyjny podtrzymał decyzję o unieważnieniu patentu, w Niemczech – sąd wydał wstępną opinię o uznaniu patentu za ważny. Przed UPRP toczy się siedem postępowań o unieważnienie patentu. 
W sprawie o naruszenie patentu zapadły dotąd w Polsce cztery decyzje. W jednej sprawie wniosek o zabezpieczenie został uwzględniony, ale jego wykonanie zostało jednak następnie wstrzymane. W trzech sprawach sędziowie sądu własności intelektualnej postanowili oddalić wniosek o zabezpieczenie. 

Artykułując motywy rozstrzygnięcia, sędzia Krzysztof Kurosz wskazał, że jest wysokie (ponad 50%) prawdopodobieństwo unieważnienia patentu ze względu na: brak technicznego charakteru rozwiązania oraz brak poziomu wynalazczego i dostatecznego ujawnienia wynalazku. Przekonanie sądu o wysokim prawdopodobieństwie unieważnienia patentu było kluczowe dla możliwości zastosowania znowelizowanego w 2023 r. przepisu kpc; w sprawach o zabezpieczenie nakazuje on sądom uwzględnić ryzyko unieważnienia patentu.  

W omawianej sprawie decyzja o nieudzieleniu zabezpieczenia przesądza kwestie układu sił na rynku. Do wygaśnięcia spornego patentu pozostało półtora roku i wątpliwe jest, czy w tym czasie uda się rozstrzygnąć spór o ważność patentu, od którego zależy efekt sporu o naruszenie.   

Postępowanie zabezpieczające w sytuacji słabych patentów, o relatywnie krótkim okresie pozostania w mocy, będzie w nadchodzących sporach języczkiem u wagi.  

Linia orzecznicza sądu własności intelektualnej w sporze o ryworaksabynę oraz argumentacja przedstawiona w poszczególnych uzasadnieniach wskazują na silną tendencję sądu do unikania zabezpieczania roszczeń w przypadku praw o wątpliwej jakości. Jest to ważny aspekt w podejmowaniu strategicznych decyzji przez obie strony sektora farmaceutycznego.