Marcin Ręgorowicz

Radca prawnyManaging Associate

Bio

Radca prawny specjalizujący się w prawie własności intelektualnej w zakresie branży IT i nowych technologii. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze prawnej wiodących polskich i międzynarodowych podmiotów przy zawieraniu oraz realizacji umów związanych z wdrażaniem, utrzymaniem i rozwojem zaawansowanych rozwiązań technologicznych i programistycznych.

Obsługuje projekty w pełnym spektrum modeli biznesowych (w tym wdrożenia rozwiązań SaaS, PaaS i IaaS czy systemów opartych na technologii blockchain oraz rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji). Jako jeden z pierwszych prawników w Polsce specjalizuje się w obsłudze prawnej systemów programistycznych w modelu low-code / no-code. Posiada również szerokie doświadczenie z zakresu prawa ochrony danych osobowych, postępowań sądowych oraz procesów due diligence związanych z przejęciami i przekształceniami spółek prawa handlowego.

W ramach praktyki zawodowej zajmował się głównie obsługą dużych i średnich podmiotów gospodarczych, zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego (przede wszystkim z branży IT i gamedev, jak również branży energetycznej), w tym również jako prawnik koordynujący.

Prelegent na licznych szkoleniach i konferencjach branżowych dla przedstawicieli sektora IT. Regularnie publikuje artykuły o tematyce prawa nowych technologii i IT, w szczególności prawnych kwestii dotyczących realizacji projektów IT i modelu low-code / no-code.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studiów podyplomowych pt. „Prawo własności intelektualnej” w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii.

Uzyskał certyfikat AgilePM Foundation w zakresie zarządzania projektami w metodykach zwinnych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.


Powiązane newsy

Publikacje 2
12 sie 2022

Umowy na rozwiązania low-code i no-code w praktyce

Rozwiązania programistyczne w modelu low-code i no-code zdobywają coraz większą popularność i są już stosowane we wszystkich typach organizacji. Jednocześnie mają one swoją specyfikę, która przekłada się na konstrukcję umów zawieranych między dostawcami a odbiorcami. W artykule Marcin Ręgorowicz omawia na co zwracać uwagę przy zawieraniu tego typu umów.

20 lip 2022

Umowy na rozwiązania low-code i no-code w praktyce

Rozwiązania programistyczne w modelach low-code i no-code zyskują na popularności i są już stosowane we wszystkich typach organizacji. Jednocześnie mają swoją specyfikę, która przekłada się na struktury umów pomiędzy dostawcami a odbiorcami. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu takich umów podpowiada Marcin Ręgorowicz w artykule opublikowanym w IT Professional.

Aktualności 3
18 lis 2022

Kolejny wykład TKP Academy Open

Wszystkich miłośników prawa nowych technologii zapraszamy już w najbliższą środę (23 XI) na drugi wykład online z cyklu TKP Academy Open, pt. „Podstawy technologii blockchain – aspekty techniczne i prawne… ale konkretnie”.

30 cze 2022

Awanse w Kancelarii

Z dumą i radością informujemy, że 10 osób z kancelarii dostało awans na stanowiska Managing Associate i Counsel.

18 maj 2022

Zakończyliśmy I edycję TKP Academy

I edycja TKP Academy – Student Program przeszła już do historii. 

Wydarzenia 9
22 gru 2022

Zwinne wdrożenia w umowach IT

W ramach warsztatów omówione zostaną następujące m.in. zagadnienia:

14 wrz 2022

Prawo autorskie i ochrona know-how w umowach IT - ujęcie praktyczne

W programie m.in:

  • Ochrona prawnoautorska programów komputerowych
  • Zakres korzystania z oprogramowania
  • Licencje na korzystanie z oprogramowania
  • Oprogramowanie tworzone przez pracowników i współpracowników
  • Roszczenia prawnoautorskie
07 wrz 2022

Umowy na stałą współpracę z dostawcą IT - outsourcing, umowy ramowe na współpracę IT, bodylesing w branży IT

Program:

  • Wstęp – omówienie podstawowych zagadnień dot. outsourcingu w IT
  • Outsourcing w ujęciu szerokim – krótkie omówienie kwalifikacji prawnej poszczególnych modeli współpracy oraz podstawowych typów stosowanych umów
  • Outsourcing w ujęciu wąskim
  • Najważniejsze elementy umów outsourcingu/świadczenia usług IT
  • Najważniejsze ryzyka i problemy dot. zawierania i wykonywania umów outsourcingu/świadczenia usług IT – case study.
06 lip 2022

Umowy z pracownikami i współpracownikami w IT - problemy prawne w praktyce z uwzględnieniem zagadnień prawa autorskiego i preferencji podatkowych

W programie:

  • Przedstawienie głównych modeli współpracy z personelem i głównych typów umów (oraz ich podstawowych cech konstrukcyjnych)
  • Umowy na body leasing jako źródła pozyskania personelu IT
  • Pracownik i współpracownik IT i prawo autorskie, czyli co należy do pracodawcy a co do pracownika?
  • Jak chronić informacje i know-how w przedsiębiorstwie?
  • Zakaz konkurencji w umowach z pracownikami i współpracownikami
  • Możliwość rozliczania 50 % kosztów uzyskania przychodów wśród pracowników IT
  • Możliwość rozliczania IP Box wśród współpracowników IT
14 lut 2022

Umowy na utrzymanie, serwis i rozwój systemów IT

W programie:

  • Umowa utrzymaniowa i rozwojowa – charakterystyka i jej podstawowe elementy
  • Istotne elementy umów serwisowych i rozwojowych
  • Prawa autorskie w umowach utrzymaniowych i rozwojowych
  • Odpowiedzialność w umowach utrzymaniowych
18 sty 2022

Kongres Prawa Nowych Technologii

Program:

  • Nowe obowiązki platform internetowych w projekcie rozporządzenia „Akt usługach cyfrowych (DSA)”
  • Web3 – na co powinien zwrócić uwagę prawnik?
  • RODO i AI Act – sztuczna inteligencja w Unii Europejskiej. Obecny reżim prawny i
  • Nowe zasady dostępności i wykorzystywania danych w obrocie cyfrowym w Unii Europejskiej – Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga
  • Zasada przejrzystości w aplikacjach mobilnych
  • Ataki typu ddos – okiem prawnika
  • Dyrektywa NIS 2: Ewolucja czy Rewolucja w zakresie cyberezpieczeństwa? Kto i w jaki sposób powinien przygotować się na nową regulację?
21 gru 2021

Umowy z pracownikami i współpracownikami w IT

W programie:

  • Przedstawienie głównych modeli współpracy z personelem i głównych typów umów (oraz ich podstawowych cech konstrukcyjnych).
  • Umowy na body leasing jako źródła pozyskania personelu IT.
  • Pracownik i współpracownik IT i prawo autorskie, czyli co należy do pracodawcy a co do pracownika?
  • Jak chronić informacje i know-how w przedsiębiorstwie?
  • Zakaz konkurencji w umowach z pracownikami i współpracownikami.
  • Możliwość rozliczania 50 % kosztów uzyskania przychodów wśród pracowników IT.
  • Możliwość rozliczania IP Box wśród współpracowników IT.
07 gru 2021

Umowa na stałą współpracę z dostawcą IT

Program:

  • Omówienie podstawowych zagadnień dot. outsourcingu w IT.
  • Outsourcing w ujęciu szerokim – krótkie omówienie kwalifikacji prawnej poszczególnych modeli współpracy oraz podstawowych typów stosowanych umów: body leasing, umowy o świadczenie usług, wykonywanie rozwiązań IT w modelu umowy o dzieło.
  • Outsourcing w ujęciu wąskim – szczegółowe omówienie.
  • Najważniejsze elementy umów outsourcingu/świadczenia usług IT.
  • Najważniejsze ryzyka i problemy dot. zawierania i wykonywania umów outsourcingu/świadczenia usług IT – case study.
Blog 5
16 mar 2023

Konwencja Rady Europy w sprawie sztucznej inteligencji

Na początku lutego 2023 r. Komitet Rady Europy do spraw Sztucznej Inteligencji opublikował „zerowy” projekt Konwencji w sprawie sztucznej Inteligencji, praw człowieka, demokracji i praworządności. Datowany na 6 stycznia 2023 r. dokument zawiera wstępną propozycję Rady Europy dotyczącą przyszłych ram regulacyjnych sztucznej inteligencji.

15 lut 2023

ChatGPT w praktyce – najważniejsze kwestie prawne

W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę przy praktycznym stosowaniu ChatGPT (i podobnych rozwiązań) we własnej działalności, a także uwzględniając ryzyko korzystania z niego również przez pracowników, współpracowników i podwykonawców.

17 maj 2022

Publikacja projektu Aktu w sprawie danych (Data Act) – rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i korzystania z nich

23 lutego 2022 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania, zwanego jako Data Act (Akt w sprawie danych). Regulacja, która ma stanowić jeden z elementów realizacji szerszej, tzw. Europejskiej Strategii w zakresie danych, zawiera propozycję licznych rozwiązań legislacyjnych, których wejście w życie będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie europejskiej gospodarki.

19 lut 2022

Zakończenie publicznych konsultacji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii w zakresie regulacji sztucznej inteligencji

7 stycznia 2022 r. zakończyły się publiczne konsultacje prowadzone przez Urząd ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii, dotyczące możliwości zmian w zakresie regulacji prawa własności intelektualnej w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (SI). Konsultacje te są szczególnie interesujące, gdyż ich przedmiotem są m.in. już obowiązujące przepisy regulujące instytucje bezpośrednio związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji – takie jak instytucja utworów stworzonych bez udziału człowieka (computer-generated works).

20 paź 2021

Zabezpieczenia nabycia majątkowych praw autorskich w umowach na body leasing w IT

Tak zwany body leasing jest coraz bardziej powszechnym modelem pozyskiwania wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Jednakże brak szczególnej regulacji ustawowej tego modelu współpracy oraz często mało intuicyjne ujęcie jego cech w ramy prawne mogą powodować powstanie istotnego ryzyka dla stron umowy. Zawierając umowę na body leasing w IT, należy pamiętać o kilku kluczowych elementach – jednym z nich jest zabezpieczenie prawidłowego nabycia majątkowych praw autorskich do tworzonych przez specjalistów programów komputerowych.

Poznaj nasz zespół