Marcin Ręgorowicz

Radca prawnyManaging Associate

Bio

Radca prawny specjalizujący się w prawie własności intelektualnej w zakresie branży IT i nowych technologii. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze prawnej wiodących polskich i międzynarodowych podmiotów przy zawieraniu oraz realizacji umów związanych z wdrażaniem, utrzymaniem i rozwojem zaawansowanych rozwiązań technologicznych i programistycznych.

Obsługuje projekty w pełnym spektrum modeli biznesowych (w tym wdrożenia rozwiązań SaaS, PaaS i IaaS czy systemów opartych na technologii blockchain oraz rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji). Jako jeden z pierwszych prawników w Polsce specjalizuje się w obsłudze prawnej systemów programistycznych w modelu low-code / no-code. Posiada również szerokie doświadczenie z zakresu prawa ochrony danych osobowych, postępowań sądowych oraz procesów due diligence związanych z przejęciami i przekształceniami spółek prawa handlowego.

W ramach praktyki zawodowej zajmował się głównie obsługą dużych i średnich podmiotów gospodarczych, zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego (przede wszystkim z branży IT i gamedev, jak również branży energetycznej), w tym również jako prawnik koordynujący.

Prelegent na licznych szkoleniach i konferencjach branżowych dla przedstawicieli sektora IT. Regularnie publikuje artykuły o tematyce prawa nowych technologii i IT, w szczególności prawnych kwestii dotyczących realizacji projektów IT i modelu low-code / no-code.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studiów podyplomowych pt. „Prawo własności intelektualnej” w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii.

Prawnik rekomendowany w międzynarodowym rankingu Legal500. Uzyskał certyfikat AgilePM Foundation w zakresie zarządzania projektami w metodykach zwinnych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.


Powiązane newsy

Publikacje 3
28 kwi 2023

ChatGPT and intellectual property

Trwa debata na temat sztucznej inteligencji. Jednym z głównych jej tematów są naruszenia praw własności intelektualnej. Agnieszka Wachowska i Marcin Ręgorowicz analizują tę kwestię oraz przedstawiają potencjalne sposoby rozwiązania problemu w artykule opublikowanym w The Global IP Directory.

12 sie 2022

Umowy na rozwiązania low-code i no-code w praktyce

Rozwiązania programistyczne w modelu low-code i no-code zdobywają coraz większą popularność i są już stosowane we wszystkich typach organizacji. Jednocześnie mają one swoją specyfikę, która przekłada się na konstrukcję umów zawieranych między dostawcami a odbiorcami. W artykule Marcin Ręgorowicz omawia na co zwracać uwagę przy zawieraniu tego typu umów.

20 lip 2022

Umowy na rozwiązania low-code i no-code w praktyce

Rozwiązania programistyczne w modelach low-code i no-code zyskują na popularności i są już stosowane we wszystkich typach organizacji. Jednocześnie mają swoją specyfikę, która przekłada się na struktury umów pomiędzy dostawcami a odbiorcami. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu takich umów podpowiada Marcin Ręgorowicz w artykule opublikowanym w IT Professional.

Aktualności 5
13 kwi 2023

Legal 500 EMEA 2023

Mamy przyjemność poinformować, że Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz kolejny została zarekomendowana w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2023 w 5 kategoriach. Xawery Konarski znalazł się w gronie Leading Individual w kategoriach TMT oraz Ochrona danych osobowych. Agnieszka Wachowska znalazła się w gronie Next Generation Partner in TMT, a Karolina Grochecka-Goljan została uznana za Rising Star in TMT.

21 mar 2023

III sezon podcastu TKP on air

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w codzienność. Także coraz więcej organizacji zaczyna zastanawiać się nad wykorzystaniem ChatGPT w codziennych czynnościach zawodowych. Czy jednak jest to zawsze bezpieczne dla firm?

18 lis 2022

Kolejny wykład TKP Academy Open

Wszystkich miłośników prawa nowych technologii zapraszamy już w najbliższą środę (23 XI) na drugi wykład online z cyklu TKP Academy Open, pt. „Podstawy technologii blockchain – aspekty techniczne i prawne… ale konkretnie”.

30 cze 2022

Awanse w Kancelarii

Z dumą i radością informujemy, że 10 osób z kancelarii dostało awans na stanowiska Managing Associate i Counsel.

18 maj 2022

Zakończyliśmy I edycję TKP Academy

I edycja TKP Academy – Student Program przeszła już do historii. 

Wydarzenia 22
01 wrz 2023

Sztuczna Inteligencja w biznesie - wyzwania prawne i praktyczne wykorzystanie

Zapraszamy do udziału w warsztatach online, organizowanych przez MCC Polska. Podczas wydarzenia prelegenci omówią regulacje prawne w zakresie AI i praktyczne aspekty jej wykorzystania. Eksperci opowiedzą między innymi o technologiach, które przyczyniają się do wzrostu innowacyjności organizacji.

19 lip 2023

Kontrakty w branży IT

Konferencja organizowana jest przez Must Read Media.

05 lip 2023

Webinar: Zakaz konkurencji, podkupowanie pracowników oraz zachowanie poufności w IT

Zapraszamy na czwarty z jedenastu spotkań z cyklu „IT Employment Legal Navigator”. Tym razem nasi eksperci poruszą temat zakazu konkurencji, podkupywania pracowników oraz zachowania poufności w IT i odpowiedzą na pytania:

19 cze 2023

KSC FORUM 2023

KSC Forum jest miejscem spotkania i rozmowy wszystkich interesariuszy Ustawy o KSC. To ważny i potrzebny dialog, bo kluczowa jest tutaj współpraca pomiędzy różnymi podmiotami – w ramach danych branż, jak i pomiędzy branżami. Poprzednie edycje konferencji znakomicie spełniły tutaj swoje zadanie – wzmocnienia tego dialogu i budowy relacji osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo swoich organizacji.

18 maj 2023

Systemy ERP - maksymalna efektywność zasobów przedsiębiorstwa 

Zapraszamy na konferencję online organizowaną przez Polski Instytut Rozwoju Biznesu.

18 maj 2023

Regulacje prawne sztucznej inteligencji

Zapraszamy na konferencje online organizowaną przez Must Read Media.

04 maj 2023

Szkolenie. Umowy na utrzymanie, serwis i rozwój systemów IT - najlepsze praktyki i sporne kwestie

Zapraszamy na szkolenie online organizowane przez Centrum Promocji Informatyki.

14 kwi 2023

IT Employment Legal Navigator. Kluczowe postanowienia w umowach

Zapraszamy na drugi z cyklu webinar poświęcony aspektom prawnym i podatkowym zatrudnienia w sektorze IT i nowych technologii.

14 kwi 2023

Śniadanie biznesowe. Odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych

Jako Partner Strategiczny Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zaprasza serdecznie członków PSPP oraz prawników przedsiębiorstw na śniadanie biznesowe z tematem przewodnim: Odpowiedzialność za naruszenia bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych: ​cyberbezpieczeństwo, ochrona danych osobowych. Wnioski dla działów prawnych w oparciu o studia przypadków

22 gru 2022

Zwinne wdrożenia w umowach IT

W ramach warsztatów omówione zostaną następujące m.in. zagadnienia:

14 wrz 2022

Prawo autorskie i ochrona know-how w umowach IT - ujęcie praktyczne

W programie m.in:

 • Ochrona prawnoautorska programów komputerowych
 • Zakres korzystania z oprogramowania
 • Licencje na korzystanie z oprogramowania
 • Oprogramowanie tworzone przez pracowników i współpracowników
 • Roszczenia prawnoautorskie
07 wrz 2022

Umowy na stałą współpracę z dostawcą IT - outsourcing, umowy ramowe na współpracę IT, bodylesing w branży IT

Program:

 • Wstęp – omówienie podstawowych zagadnień dot. outsourcingu w IT
 • Outsourcing w ujęciu szerokim – krótkie omówienie kwalifikacji prawnej poszczególnych modeli współpracy oraz podstawowych typów stosowanych umów
 • Outsourcing w ujęciu wąskim
 • Najważniejsze elementy umów outsourcingu/świadczenia usług IT
 • Najważniejsze ryzyka i problemy dot. zawierania i wykonywania umów outsourcingu/świadczenia usług IT – case study.
06 lip 2022

Umowy z pracownikami i współpracownikami w IT - problemy prawne w praktyce z uwzględnieniem zagadnień prawa autorskiego i preferencji podatkowych

W programie:

 • Przedstawienie głównych modeli współpracy z personelem i głównych typów umów (oraz ich podstawowych cech konstrukcyjnych)
 • Umowy na body leasing jako źródła pozyskania personelu IT
 • Pracownik i współpracownik IT i prawo autorskie, czyli co należy do pracodawcy a co do pracownika?
 • Jak chronić informacje i know-how w przedsiębiorstwie?
 • Zakaz konkurencji w umowach z pracownikami i współpracownikami
 • Możliwość rozliczania 50 % kosztów uzyskania przychodów wśród pracowników IT
 • Możliwość rozliczania IP Box wśród współpracowników IT
14 lut 2022

Umowy na utrzymanie, serwis i rozwój systemów IT

W programie:

 • Umowa utrzymaniowa i rozwojowa – charakterystyka i jej podstawowe elementy
 • Istotne elementy umów serwisowych i rozwojowych
 • Prawa autorskie w umowach utrzymaniowych i rozwojowych
 • Odpowiedzialność w umowach utrzymaniowych
18 sty 2022

Kongres Prawa Nowych Technologii

Program:

 • Nowe obowiązki platform internetowych w projekcie rozporządzenia „Akt usługach cyfrowych (DSA)”
 • Web3 – na co powinien zwrócić uwagę prawnik?
 • RODO i AI Act – sztuczna inteligencja w Unii Europejskiej. Obecny reżim prawny i
 • Nowe zasady dostępności i wykorzystywania danych w obrocie cyfrowym w Unii Europejskiej – Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga
 • Zasada przejrzystości w aplikacjach mobilnych
 • Ataki typu ddos – okiem prawnika
 • Dyrektywa NIS 2: Ewolucja czy Rewolucja w zakresie cyberezpieczeństwa? Kto i w jaki sposób powinien przygotować się na nową regulację?
21 gru 2021

Umowy z pracownikami i współpracownikami w IT

W programie:

 • Przedstawienie głównych modeli współpracy z personelem i głównych typów umów (oraz ich podstawowych cech konstrukcyjnych).
 • Umowy na body leasing jako źródła pozyskania personelu IT.
 • Pracownik i współpracownik IT i prawo autorskie, czyli co należy do pracodawcy a co do pracownika?
 • Jak chronić informacje i know-how w przedsiębiorstwie?
 • Zakaz konkurencji w umowach z pracownikami i współpracownikami.
 • Możliwość rozliczania 50 % kosztów uzyskania przychodów wśród pracowników IT.
 • Możliwość rozliczania IP Box wśród współpracowników IT.
07 gru 2021

Umowa na stałą współpracę z dostawcą IT

Program:

 • Omówienie podstawowych zagadnień dot. outsourcingu w IT.
 • Outsourcing w ujęciu szerokim – krótkie omówienie kwalifikacji prawnej poszczególnych modeli współpracy oraz podstawowych typów stosowanych umów: body leasing, umowy o świadczenie usług, wykonywanie rozwiązań IT w modelu umowy o dzieło.
 • Outsourcing w ujęciu wąskim – szczegółowe omówienie.
 • Najważniejsze elementy umów outsourcingu/świadczenia usług IT.
 • Najważniejsze ryzyka i problemy dot. zawierania i wykonywania umów outsourcingu/świadczenia usług IT – case study.
Blog 7
20 wrz 2023

Nowe obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców poczty elektronicznej w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

25 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (UZNKE).

12 wrz 2023

Draft nowego NIST Cybersecurity Framework ujrzał światło dzienne

Amerykański NIST opublikował niedawno projekt drugiej wersji opracowanego przez siebie narzędzia Cybersecurity Framework. Aktualizacja związana jest ze zwiększającą się dynamiką obszaru cyberbezpieczeństwa, zarówno ze strony regulacyjnej i standaryzacyjnej, jak i ze strony cyberzagrożeń. Ze względu na istotną rolę NIST, aktualizacja frameworku ma duże znaczenie dla całego sektora cyberbezpieczeństwa.

16 mar 2023

Konwencja Rady Europy w sprawie sztucznej inteligencji

Na początku lutego 2023 r. Komitet Rady Europy do spraw Sztucznej Inteligencji opublikował „zerowy” projekt Konwencji w sprawie sztucznej Inteligencji, praw człowieka, demokracji i praworządności. Datowany na 6 stycznia 2023 r. dokument zawiera wstępną propozycję Rady Europy dotyczącą przyszłych ram regulacyjnych sztucznej inteligencji.

15 lut 2023

ChatGPT w praktyce – najważniejsze kwestie prawne

W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę przy praktycznym stosowaniu ChatGPT (i podobnych rozwiązań) we własnej działalności, a także uwzględniając ryzyko korzystania z niego również przez pracowników, współpracowników i podwykonawców.

17 maj 2022

Publikacja projektu Aktu w sprawie danych (Data Act) – rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i korzystania z nich

23 lutego 2022 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania, zwanego jako Data Act (Akt w sprawie danych). Regulacja, która ma stanowić jeden z elementów realizacji szerszej, tzw. Europejskiej Strategii w zakresie danych, zawiera propozycję licznych rozwiązań legislacyjnych, których wejście w życie będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie europejskiej gospodarki.

19 lut 2022

Zakończenie publicznych konsultacji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii w zakresie regulacji sztucznej inteligencji

7 stycznia 2022 r. zakończyły się publiczne konsultacje prowadzone przez Urząd ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii, dotyczące możliwości zmian w zakresie regulacji prawa własności intelektualnej w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (SI). Konsultacje te są szczególnie interesujące, gdyż ich przedmiotem są m.in. już obowiązujące przepisy regulujące instytucje bezpośrednio związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji – takie jak instytucja utworów stworzonych bez udziału człowieka (computer-generated works).

20 paź 2021

Zabezpieczenia nabycia majątkowych praw autorskich w umowach na body leasing w IT

Tak zwany body leasing jest coraz bardziej powszechnym modelem pozyskiwania wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Jednakże brak szczególnej regulacji ustawowej tego modelu współpracy oraz często mało intuicyjne ujęcie jego cech w ramy prawne mogą powodować powstanie istotnego ryzyka dla stron umowy. Zawierając umowę na body leasing w IT, należy pamiętać o kilku kluczowych elementach – jednym z nich jest zabezpieczenie prawidłowego nabycia majątkowych praw autorskich do tworzonych przez specjalistów programów komputerowych.

Podcast 1
21 mar 2023

Czy sztuczna inteligencja i ChatGPT są bezpieczne?

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w codzienność. Także coraz więcej organizacji zaczyna zastanawiać się nad wykorzystaniem ChatGPT w codziennych czynnościach zawodowych. Czy jednak jest to zawsze bezpieczne dla firm? W pierwszym odcinku III sezonu TKP on air odpowiedzi na to pytanie udzieli mec. Marcin Ręgorowicz w rozmowie z mec. Michałem Sobolewskim.

Poznaj nasz zespół