Mapa Polskiego Fintechu 2023

20 cze 2023

Cashless.pl opublikowało Mapę Polskiego Fintechu 2023, która jest szóstą edycją projektu zapoczątkowanego w 2018 r. Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zostało w nim wyróżnione w gronie doradców sektora fintech.

Raport dostarcza różnorodnych informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej fintechów działających w Polsce, w tym liczby zatrudnionych i zmiany w zatrudnieniu, wyniku finansowego, planów inwestycyjnych firm, ich właścicieli itd. Analiza ma pomóc w zobrazowaniu kondycji, w jakiej znajduje się branża nowoczesnych usług finansowych w naszym kraju.

Od 2018 roku Mapa rozrosła się ze 187 do 360 firm operujących w sektorze fintech, zaś włączając nowy zakres analizy przeprowadzonej do tegorocznego raportu – tych podmiotów jest 417.

Nasi eksperci z zespołu FinTech, prof. UEK dr hab. Jan Byrski oraz dr Michał Synowiec mieli przyjemność brać udział w oficjalnej prezentacji Mapy.

W tegorocznym raporcie zmieniono architekturę. Składa się z trzech warstw, co pozwoliło lepiej przedstawić złożoność fintechu w Polsce:
1. Pierwsza grupa logotypów obejmuje niebankowe podmioty sektora fintech, które są jednocześnie dostawcami usług finansowych (często licencjonowanych), jak też dostawcami technologii.

2. Druga warstwa prezentuje podmioty dostarczające technologię dla sektora finansowego (czyli są to dostawcy oprogramowania dla fintechu, cyberbezpieczeństwo i weryfikacja tożsamości oraz sztuczna inteligencja) oraz dostawców porównywarek finansowych.

3. W trzeciej warstwie znalazły się fintechy zagraniczne oraz instytucje wspierające rozwój tej branży np. fundacje, izby gospodarcze oraz firmy konsultingowe i kancelarie prawne

Wszystkim firmom ujętym w tegorocznym zestawieniu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Cały raport możecie Państwo prześledzić i pobrać pod linkiem.