Z poprzednich postów z serii IP Insights wiesz już, na jakie czynniki zawsze zwracać uwagę zawierając dowolną umowę prawnoautorską. Począwszy od tego tygodnia w ramach serii przybliżać będziemy natomiast poszczególne rodzaje umów wraz ze specyficznymi dla nich problemami. Dzisiaj zajmiemy się jedną z popularniejszych — umową na synchronizację.

Dowiedz się więcej

Pomimo, że w Polsce nadal prowadzone są prace legislacyjne związane z wdrożeniem przepisów Aktu o usługach cyfrowych do krajowego porządku prawnego, akt ten w pełni obowiązuje. 

Dowiedz się więcej

Zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Własności Intelektualnej!

Powód celebracji zawsze pozostaje ten sam – akcentowanie istoty kreatywności i sukcesów twórców oraz innowatorów dla postępu społecznego, a także promowanie szacunku dla praw własności intelektualnej innych osób.

Z tej okazji Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki będzie gościem na antenie Radia Nowy Świat podczas audycji „Nowy Świat po południu”. W rozmowie z red. Ksenia Maćczak-Szumska opowie o bieżących kwestiach związanych z prawem własności intelektualnej. Jakie są praktyczne aspekty jego stosowania? W jakich sferach życia publicznego i biznesu mamy z nim kontakt? Dlaczego teraz prawo własności intelektualnej nabiera jeszcze większego znaczenia dla uczestników rynku?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Start o 17.35 w Radio Nowy Świat: https://nowyswiat.online/

Dowiedz się więcej

Kontynuujemy nasze wprowadzenie w tematykę licencji w prawie autorskim. Dzisiaj skupimy się na kluczowej dla obu stron umowy kwestii – wynagrodzeniu.

Dowiedz się więcej

Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Prawo a nowe technologie” prowadzonego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie gościnnie pojawiła się mec. Agnieszka Wachowska.

Tematem odcinka jest unijna dyrektywa NIS 2, która już niedługo stanie się częścią polskiego prawa. Akt ten ma na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa. To istotny temat, który dotyczy wielu sektorów gospodarki Unii Europejskiej. 

Podczas rozmowy mec. Aleksandra Kraśnicka oraz mec. Wojciech Lamika wraz z naszą ekspertką poruszyli następujące kwestie:

  • Czym jest dyrektywa NIS 2 i dlaczego jest tak szeroko omawiana przez środowisko specjalistów?
  • Jakich podmiotów dotyczy?
  • Jakie są najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła NIS 2 w stosunku do jej poprzedniczki – Dyrektywy NIS 1?
  • Kiedy myślimy o dyrektywie NIS-2, na jakie jeszcze akty prawne musimy zwrócić uwagę?

Odcinek dostępny na platformie Spotify, pod linkiem: https://open.spotify.com/episode/14EfghuKcjmD9zLwVPUk8T?si=Gh8Mtw7iRMKDmpK6psNEIw

Dowiedz się więcej

Resort rozwoju przygotował przepisy, które mają pomóc uregulować współpracę przedsiębiorców z platformami internetowymi. 18 kwietnia na stronach RCL opublikowano projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia stosowania przepisów unijnych poprawiających funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Dowiedz się więcej

Beata Matusiewicz-Kulig i dr Anna Sokołowska-Ławniczak będą reprezentować nasz zespół Prawa Własności Intelektualnej na corocznym spotkaniu International Trademark Association (INTA) w Atlancie w dniach 18-22 maja.

Każdego roku w spotkaniach INTA uczestniczy kilka tysięcy profesjonalistów z całego świata: prawników, specjalistów ds. własności intelektualnej, przedstawicieli biznesu i środowisk akademickich, którzy wspólnie dyskutują i wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami.

Doroczne spotkanie INTA odbywa się w Atlancie, gdzie swoją siedzibę ma jedna z najsilniejszych marek – Coca-Cola. Tematem przewodnim programu INTA 2024 jest „The Business of Innovation”. Debaty skupią się na tym, jak kreatywność, zmiany i technologia przekształcają sposób, w jaki specjaliści ds. własności intelektualnej prowadzą działalność.

Dowiedz się więcej

Planeta kontra plastik – to nie tylko hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi, lecz także przypomnienie o naszym wspólnym obowiązku dbania o środowisko.

Dziś dołączamy do tej globalnej inicjatywy świętując jednocześnie nasze 25 lat działalności poprzez zasadzenie 25 drzew. W TKP wierzymy, że ochrona środowiska to zadanie, które dotyczy każdego z nas. Dlatego też, poprzez ten symboliczny gest chcemy nie tylko upamiętnić nasze osiągnięcia, ale także wyrazić nasze zaangażowanie w działania zrównoważonego rozwoju.

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz legalnie korzystać z cudzego utworu lub planujesz upoważnić inną osobę do korzystania z Twojej twórczości, zapoznaj się z dzisiejszym IP Insights!

Dowiedz się więcej

Czy udostępnienie w pokojach hotelowych (i w siłowniach) telewizorów z doprowadzonym retransmitowanym sygnałem z hotelowej sieci kablowej to publiczne udostępnianie?

Dowiedz się więcej

Specjalistka ds. IP mec. Justyna Sitnikow została wpisana na listę wykonawców IP Scan. Tym samym dołączyła do grona kilkudziesięciu ekspertów w Polsce, którzy przy wsparciu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej mają możliwość realizacji usługi IP Scan, dofinasowanej przez EUIPO. 

Usługa IP Scan dostępna jest w Polsce od początku kwietnia. Umożliwia ona przedsiębiorcom identyfikację poziomu ochrony własności intelektualnej w organizacji. Pozwala sprawdzić, jak wykorzystywany jest aktualny potencjał #IP w firmie oraz w jaki sposób można go ulepszyć.

W ramach usługi wykonawca IP Scan przygotowuje raport, w którym przedstawia informacje i rekomendacje dot. zakresu ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wynalazków oraz poziomu tajemnicy przedsiębiorstwa. Dostarcza wskazówek, jak zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną, którą posiada firma na obecnym etapie oraz w przyszłości.

Usługa IP Scan jest dofinansowywana przez EUIPO. Podmioty z sektora MŚP otrzymują 90% zwrotu kosztów. Wymóg stanowi otrzymanie vouchera na wykonanie usługi IP Scan (wniosek składany w EUIPO) i realizacja usługi przez akredytowanego wykonawcę.

Przedsiębiorca, zainteresowany udziałem w IP Scan, powinien podjąć współpracę z akredytowanym wykonawcą usługi IP Scan, który przeprowadzi go przez cały proces.

Usługa IP Scan jest częścią programu dotacji na zgłaszanie znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków – Fundusz dla MŚP.

Więcej o programie piszemy w naszym alercie: https://www.traple.pl/wp-content/uploads/2024/01/aktualizacja-2024-legal-alert-fundusz-dla-msp-1.pdf

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z mec. Justyną Sitnikow: justyna.sitnikow@traple.pl

Dowiedz się więcej

Trwają prace nad uregulowaniem sektora kryptoaktywów. Już za kilka miesięcy zacznie obowiązywać część przepisów unijnego rozporządzenia MICA. Z kolei w marcu tego roku Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o kryptoaktywach.

O tym, jakie zmiany szykują się na rynku kryptoaktywów, mówią w najnowszym odcinku podcastu TKP on air eksperci zespołu FinTech: mec. Przemysław Janczak i Igor Sobieski.

Z podcastu dowiedzą się Państwo:

✔️ Dlaczego prawodawca postanowił uregulować rynek kryptoaktywów?

✔️ Jakie są główne założenia i kontrowersje wokół nowych aktów prawnych?

✔️ Jakie obowiązki i wymogi zostaną nałożone na podmioty obecne na rynku krypto?

✔️ Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy?

Zapraszamy do wysłuchania odcinka.

Dowiedz się więcej