Hubert Łączkowski

Aplikant radcowskiJunior Associate

Bio

W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu Fintech i InsurTech, pomagając w prowadzeniu postępowań przed Komisją Nadzoru Finansowego oraz innymi organami państwowymi. Specjalizuje się w prawie nowych technologii oraz prawie gospodarczym. Interesuje się również prawem podatkowym, alternatywnymi sposobami rozwiązywania sporów, międzynarodowym prawem handlowym oraz historią prawa.

Absolwent prawa na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas studiów uczestniczył w szkoleniach z zakresu prawa spółek. Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. 


Powiązane newsy

Publikacje 1
04 gru 2023

Już wkrótce instytucje pożyczkowe trafią pod nadzór KNF

Z nowym rokiem instytucje pożyczkowe trafią pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiana ta pociąga za sobą szereg nowych wymogów nałożonych na te podmioty z dniem 1 stycznia 2024 r.

Aktualności 3
22 gru 2023

Nowi aplikanci radcowscy w zespole TKP

W ostatnich dniach nasi koledzy złożyli ślubowania na aplikantów radcowskich.

20 cze 2023

Mapa Polskiego Fintechu 2023

Cashless.pl opublikowało Mapę Polskiego Fintechu 2023, która jest szóstą edycją projektu zapoczątkowanego w 2018 r. Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zostało w nim wyróżnione w gronie doradców sektora fintech.

Raport dostarcza różnorodnych informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej fintechów działających w Polsce, w tym liczby zatrudnionych i zmiany w zatrudnieniu, wyniku finansowego, planów inwestycyjnych firm, ich właścicieli itd. Analiza ma pomóc w zobrazowaniu kondycji, w jakiej znajduje się branża nowoczesnych usług finansowych w naszym kraju.

Od 2018 roku Mapa rozrosła się ze 187 do 360 firm operujących w sektorze fintech, zaś włączając nowy zakres analizy przeprowadzonej do tegorocznego raportu – tych podmiotów jest 417.

Nasi eksperci z zespołu FinTech, prof. UEK dr hab. Jan Byrski oraz dr Michał Synowiec mieli przyjemność brać udział w oficjalnej prezentacji Mapy.

01 gru 2022

Chambers Fintech Legal 2023

Zespół FinTech kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz 4. z rzędu został wyróżniony w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers and Partners FinTech Legal in Poland 2023 (Band 2).
 
Sukcesy naszych zespołów satysfakcjonują nas tym bardziej, że są dowodem na świetnie dobrane składy eksperckie, ale przede wszystkim jak bezprecedensowe są sprawy, nad którymi pracujemy w kancelarii.
 
Serdeczne gratulacje składamy na ręce szefa praktyki adw. prof. UEK Jana Byrskiego, który otrzymał indywidualne wyróżnienie (Band 1), oraz dla całego zespołu.

Blog 3
01 lut 2024

Prace nad AI Act. Perspektywa sektora finansowego na przepisy ws. sztucznej inteligencji

Pod koniec 2023 roku organy Unii Europejskiej zakończyły trójstronne negocjacje (tzw. trilogi) w sprawie projektu Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act)[1]. Przedstawicielom Komisji, Parlamentu Europejskiego oraz Rady udało się dojść do porozumienia w sprawie AI Act, którego celem jest zapewnienie ochrony praw podstawowych, demokracji i praworządności w odniesieniu do wykorzystania rozwiązań sztucznej inteligencji na terytorium Unii Europejskiej, przy jednoczesnym pobudzaniu innowacyjności i uczynieniu Europy liderem w obszarze AI. Warto zatem wspomnieć o wynikach wspomnianych negocjacji i zmianach w treści AI Act, które przedstawiamy poniżej.

13 lis 2023

Instytucje pożyczkowe pod nadzorem KNF

Wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego instytucje pożyczkowe zostaną objęte instytucjonalnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zmiany prawne w tym obszarze mają swoje źródło w tzw. ustawie antylichwiarskiej. Z jednej strony wprowadza ona szereg nowych obowiązków względem instytucji pożyczkowych, z drugiej natomiast przyznaje KNF „twarde” uprawnienia nadzorcze, które znacznie wykraczają poza dotychczasową legitymację do prowadzenia rejestru instytucji pożyczkowych oraz formalnej weryfikacji spełniania warunków rejestracji. W artykule skupimy się na przedstawieniu najważniejszych zmian prawnych w przepisach ustawy o kredycie konsumenckim (UKK), które w najbliższym czasie dotkną (lub już dotknęły) polski sektor pożyczkowy, z uwzględnieniem ostatnio przyjętej na szczeblu UE nowej dyrektywy ws. umów o kredyt konsumencki (CCD2).

16 maj 2023

AI w obszarze innowacji finansowych FinTech

11 maja 2023 roku w Parlamencie Europejskim wprowadzono zmiany do AI Act. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować artykuł zawierający przegląd najpopularniejszych zastosowań sztucznej inteligencji w sektorze innowacji finansowych. Oprócz przykładów zastosowań AI zwracamy również uwagę na wyzwania regulacyjne, przed którymi stają zarówno odbiorcy, jak i dostawcy takich systemów.

Poznaj nasz zespół