Przemysław Janczak

Radca prawnyAssociate

Bio

Radca prawny specjalizujący się w regulacjach rynku finansowego, w szczególności rynku kapitałowego i płatniczego. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu Fintech.

Doświadczenie zawodowe zdobywał w międzynarodowych i polskich instytucjach finansowych oraz w specjalistycznych kancelariach prawnych, w których wspierał klientów z branży finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów z rynku kapitałowego, płatniczego oraz FinTech. Jako członek komórki compliance i prawnik wewnętrzny w instytucjach finansowych odpowiadał za kwestię regulacyjne oraz doradzał w procesie tworzeniu produktów. Pełnił również funkcję audytora wewnętrznego w domu maklerskim.

Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa nowoczesnych technologii prowadzonych na Akademii Leona Koźmińskiego.


Powiązane newsy

Publikacje 1
25 wrz 2023

Monitor Prawniczy, Dodatek specjalny: Prawo innowacji finansowych (FinTech) 2023

Ukazał się drugi w historii „Monitora Prawniczego” dodatek specjalny poświęcony zagadnieniom prawa innowacji finansowych. Zostały w nim omówione aktualne problemy stosowania przepisów prawa stanowionego i tzw. regulacji soft low organów nadzoru oraz wyzwania dotyczące planowanych uregulowań unijnych i polskich. W dodatku znalazło się aż 12 artykułów, w tym 3 autorstwa ekspertów TKP.

W artykule pt. „Wymogi prawne funkcjonowania dedykowanego interfejsu (API) umożliwiającego dostęp do rachunków płatniczych w ramach open banking”, mec. prof. UEK dr hab. Jan Byrski i mec. dr Michał Synowiec zaprezentowali analizę obowiązujących ram regulacyjnych w zakresie funkcjonowania dedykowanego interfejsu API przy świadczeniu usługi inicjowania transakcji płatniczej (PIS) oraz usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS).

Natomiast mec. Mateusz Jagodziński w publikacji pt. „System informacji finansowej w kontekście podmiotów rynku płatniczego” omówił nowe regulacje ustawy o Systemie Informacji Finansowej, wskazując, że przyczynią się one do „uszczelnienia” systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, z drugiej zaś strony nałożoną one na instytucje zobowiązane dodatkowe obowiązki, podlegające sankcjom.

Z kolei mec. Przemysław Janczak w tekście pt. „Planowane zmiany w europejskim systemie regulacji AML/CFT” omówił w nim propozycje nowego pakietu regulacyjnego w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, które będą dotyczyły m.in. podmiotów z branży kryptoaktywów.

Zapraszamy do lektury!

Aktualności 1
20 cze 2023

Mapa Polskiego Fintechu 2023

Cashless.pl opublikowało Mapę Polskiego Fintechu 2023, która jest szóstą edycją projektu zapoczątkowanego w 2018 r. Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zostało w nim wyróżnione w gronie doradców sektora fintech.

Raport dostarcza różnorodnych informacji na temat aktualnej sytuacji finansowej fintechów działających w Polsce, w tym liczby zatrudnionych i zmiany w zatrudnieniu, wyniku finansowego, planów inwestycyjnych firm, ich właścicieli itd. Analiza ma pomóc w zobrazowaniu kondycji, w jakiej znajduje się branża nowoczesnych usług finansowych w naszym kraju.

Od 2018 roku Mapa rozrosła się ze 187 do 360 firm operujących w sektorze fintech, zaś włączając nowy zakres analizy przeprowadzonej do tegorocznego raportu – tych podmiotów jest 417.

Nasi eksperci z zespołu FinTech, prof. UEK dr hab. Jan Byrski oraz dr Michał Synowiec mieli przyjemność brać udział w oficjalnej prezentacji Mapy.

Wydarzenia 2
03 paź 2023

Outsourcing i usługi płatnicze w świetle nowych regulacji

Zapraszamy na bezpłatny webinar w temacie „Outsourcing i usługi płatnicze – możliwości i wyzwania w świetle nowych i planowanych regulacji (PSR i PSD3)”.

01 cze 2023

Webinar: AML w sektorze finansowym – nadchodzące wyzwania regulacyjne

Na webinarium dowiesz się, na jakie zmiany muszą się przygotować instytucje obowiązane.

Podcast 1
16 kwi 2024

Regulacje sektora kryptoaktywów – jak wpłyną na inwestorów i branżę?

Trwają prace nad uregulowaniem sektora kryptoaktywów. Już za kilka miesięcy zacznie obowiązywać część przepisów unijnego rozporządzenia MICA. Z kolei w marcu tego roku Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o kryptoaktywach. O tym, jakie zmiany szykują się na rynku kryptoaktywów, mówią w najnowszym odcinku podcastu TKP on air eksperci zespołu FinTech: mec. Przemysław Janczak i Igor Sobieski.

Poznaj nasz zespół