Piotr Grzybowski

Radca prawnySenior Associate

Bio

Specjalizuje się w prawie autorskim oraz prawie cywilnym procesowym. W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu prawa autorskiego oraz prawa gospodarczego i doradztwa korporacyjnego. Jego zainteresowania zawodowe obejmują także prawo prywatne międzynarodowe. Doświadczenie praktyczne zdobywał m.in. w kancelarii specjalizującej się w postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych, w Sekcji Prawa Cywilnego Studenckiej Poradni Prawnej UJ oraz Instytucie Allerhanda.

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (2016), stypendysta programu Erasmus – w roku 2015 na Uniwersytecie w Bazylei (Szwajcaria).

Doradza klientom w języku polskim i angielskim.


Powiązane newsy

Publikacje 1
09 cze 2020

Global Practice Guide. Copyright 2020

Miło nam poinformować, że na stronie Chambers and Partners dostępna jest już publikacja „Copyright 2020” opracowana przez adw. prof. dr hab. Elżbietę Traple i apl. radc. Piotra Grzybowskiego w ramach cyklu Global Practice Guides.

Aktualności 3
31 paź 2024

Zmiany w prawie autorskim – implementacja Dyrektywy DSM

20 września 2024 r. weszła w życie długo wyczekiwana nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wdrażająca unijną Dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

20 maj 2024

Poznaj naszych doradców w dziedzinie Sztucznej Inteligencji (AI)

Nowa struktura skupiająca unikalne kompetencje naszego zespołu w zakresie AI jest odpowiedzią za rosnące zapotrzebowanie rynku na kompleksowe wsparcie prawne dotyczące sztucznej inteligencji. Obserwujemy jak istotne znaczenie przyjmuje AI w różnych sektorach gospodarki, a także jak wzrasta ilość i poziom generowanych przez tę nową technologię wyzwań prawnych dla wszystkich uczestników rynku. Wychodzimy także naprzeciw potrzebie dostosowania się bardzo wielu organizacji do wymogów wynikających z regulacji unijnego AI Act.

25 kwi 2024

IP Insights. Umowy licencyjne w prawie autorskim – wprowadzenie cz. 2

Kontynuujemy nasze wprowadzenie w tematykę licencji w prawie autorskim. Dzisiaj skupimy się na kluczowej dla obu stron umowy kwestii – wynagrodzeniu.

Wydarzenia 6
02 lip 2024

Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na webinar o bezpiecznym wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji AI w organizacjach. Omówimy na nim podstawowe problemy prawne związane z wdrażaniem systemów AI wynikające z przepisów prawa (m.in. z AI Act i RODO czy regulacji dla instytucji finansowych). Opowiemy również o ryzykach prawnych związanych z przetwarzaniem danych i kwestiami własności intelektualnej. Dowiesz się także, jakie dokumenty i umowy wymagają aktualizacji, aby zgodnie z przepisami wprowadzać technologie AI.

20 cze 2024

Prawo autorskie oraz prawo autorskie do wytworów sztucznej inteligencji w procesach inwestycyjno – budowlanych / warsztat

Razem z Rzeczpospolita Konferencje mamy przyjemność zaprosić Państwa na praktyczny warsztat zastosowania praw autorskich w praktyce zawodowej.

10 cze 2024

Prawo autorskie w instytucjach kultury w 2024 r.

Nawigacja po zawiłościach prawa autorskiego jest faktycznym wyzwaniem, dlatego 10 czerwca nasi eksperci, Agnieszka Schoen i Piotr Grzybowski, poprowadzą szkolenie w temacie „Prawo autorskie w instytucjach kultury w 2024 r.”
Spotkanie odbędzie się w Instytucie Korfantego w Katowicach i wezmą w nim udział przedstawiciele bibliotek, muzeów, domów kultury i innych instytucji kultury.
Uczestnicy otrzymają solidną dawkę praktycznej wiedzy o kluczowych aspektach prawa autorskiego, w tym:

04 cze 2024

Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na bezpłatny webinar pt. „Sztuczna inteligencja a prawo – jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach”.

30 wrz 2023 - 01 paź 2023

Festiwal Książek

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Niezależnych Autorów. Skupia się na promowaniu i wspieraniu pisarzy samodzielnie publikujących swoje książki.

04 lis 2024

Webinar: Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na bezpłatny webinar o bezpiecznym wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji (AI) w organizacjach, gdzie omówimy obowiązki wynikające z AI Act i RODO, regulacje dla instytucji finansowych oraz ryzyka prawne związane z przetwarzaniem danych i korzystaniem z cudzej twórczości. Dowiesz się także, jakie dokumenty i umowy wymagają aktualizacji, aby zgodnie z przepisami wprowadzać technologie AI.

Blog 6
22 lip 2024

Nowe pytania prejudycjalne do TSUE dotyczące „utworu” – praktyczne wnioski

W ostatnim czasie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wpłynęły kolejne pytania prejudycjalne dotyczące rozumienia przesłanek utworu.

04 cze 2024

Pierwszy rok działania Jednolitego Sądu Patentowego. Jakie są kluczowe statystyki?

1 czerwca 2024 r. upłynął rok od rozpoczęcia działalności Jednolitego Sądu Patentowego („UPC”). Jak wyglądają statystyki działalności UPC w tym początkowym okresie?

21 wrz 2023

„Twórczość” AI a prawo autorskie w USA – rozstrzygnięcia US Copyright Office i wnioski dla polskiego prawnika

Problematyka praw autorskich w kontekście AI cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jurysdykcja USA dostarcza interesujących przykładów dla oceny czy (i w jakim zakresie) dzieła stworzone przy udziale AI podlegają ochronie prawnoautorskiej. Z ich analizy wyłaniają się ciekawe wnioski dla prawa polskiego.

17 sie 2023

Obowiązek informacyjny z art. 19 Dyrektywy 2019/790 i projekt jego implementacji w Polsce

Prace nad polskim projektem ustawy implementującej dyrektywę ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (dyrektywa 2019/790)[1] pozostają na wczesnym etapie, pomimo upływu terminu implementacji. Oczekując na uchwalenie ustawy, warto już teraz omówić niektóre aspekty projektowanych przepisów wdrażających regulacje w przedmiocie tzw. obowiązku przejrzystości (art. 19 dyrektywy). Nowe regulacje będą miały istotne znaczenie dla relacji pomiędzy uprawnionymi a korzystającymi z majątkowych praw autorskich. Niewątpliwie wskazane będzie uwzględnienie nowych regulacji w postanowieniach umów licencyjnych bądź przenoszących prawa. Artykuł omawia również sytuacje, w których nowe przepisy będą miały wpływ na relacje umowne zawiązane jeszcze przed wejściem w życie przepisów.

02 cze 2022

Miejsce urzeczywistnienia się szkody w Internecie – mozaika jurysdykcyjna na tle wyroku TSUE (sprawa C-251/20)

Łatwość i szybkość komunikacji w Internecie oraz (pozorna) anonimowość użytkowników powodują, że środowisko internetowe wyjątkowo często staje się miejscem, w którym przekroczone zostają powszechnie akceptowalne granice przyzwoitej krytyki. Przez globalny zasięg sieci skutki np. nieprzemyślanego wpisu na forum internetowym niejednokrotnie wykraczają poza granicę jednego państwa. Dochodzenie ochrony swoich praw w takich przypadkach wiąże się z potrzebą ustalenia, którego państwa sądy będą właściwe do rozpoznania sprawy. W Unii Europejskiej regulację w tym zakresie zawiera Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (dalej: „Bruksela I bis”)[1].

09 lip 2021

Konsekwencje skierowania środka zaskarżenia do niewłaściwego sądu – uchwała SN z dnia 27 listopada 2020 r., III CZP 12/20

Sąd Najwyższy (SN) dnia 27 listopada 2020 r. wydał uchwałę w sprawie III CZP 12/20, w której zajął stanowisko w sprawie skutków procesowych skierowania zażalenia do sądu niewłaściwego. Problem prawny, będący przedmiotem ww. uchwały, powstał na kanwie stanu faktycznego, w którym zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji zostało błędnie skierowane do sądu drugiej instancji zamiast do innego składu sądu pierwszej instancji (który był właściwy w świetle przepisu art. 394 § 1a k.p.c.). Wydawać by się mogło, że ustalenie sądu właściwego do rozpoznania środka zaskarżenia nie powinno przysparzać większych kłopotów, jednak szczególnie w ostatnim czasie wystąpiły liczne problemy ze wskazaniem sądu właściwego do oceny zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji. Tego rodzaju wątpliwości spowodowała zwłaszcza obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 4 lipca 2019 r., wprowadzająca m.in. istotne zmiany w przepisach dotyczących środków odwoławczych[1]. Liczne pytania prawne skierowane do SN potwierdzają, iż w praktyce wystąpiły problemy z zakwalifikowaniem różnych postanowień sądu pierwszej instancji jako podlegających zaskarżeniu na podstawie art. 394 § 1 k.p.c. (zaskarżenie do sądu drugiej instancji) lub na podstawie art. 394 § 1a k.p.c.[2] (przewidującego tzw. zażalenie poziome, wnoszone do innego składu tego samego sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie).

Poznaj nasz zespół