Prawo autorskie

O specjalizacji

Pobierz folder specjalizacji „Prawo autorskie”

Prawo autorskie jest wiodącą specjalizacją kancelarii. Nasz ekspercki zespół od ponad 20 lat skutecznie wspiera Klientów polskich i zagranicznych z branży kreatywnej oraz wszystkich sektorów gospodarki, w których prawo autorskie ma istotne znaczenie.

Pracujemy m.in. z wydawcami i przedstawicielami mediów, organizatorami imprez kulturalnych, agencjami reklamowymi, architektami i projektantami, przedsiębiorcami prowadzącymi działalność online oraz przedsiębiorcami z branży IT. Zapewniamy również wsparcie dla podmiotów sektora publicznego  w zakresie organizowania konkursów , przetargów i  nabywania  praw autorskich w celu realizacji zadań jednostek samorządu  terytorialnego.

Jesteśmy przekonani, że w czasach cyfryzacji gospodarki, kultury i życia społecznego prowadzenie biznesu z pominięciem kwestii prawno-autorskich jest niemal niemożliwe. Warto więc powierzyć te zagadnienia w ręce doświadczonych specjalistów. W możliwie najpełniejszy sposób zabezpieczamy interesy Klientów, którzy obdarzyli nas zaufaniem. Doskonale rozumiemy jak cenną, choć niematerialną, wartością są prawa autorskie i pokrewne. Robimy wszystko, aby zapewnić im należytą ochronę.

Co robimy?
  • przygotowujemy, opiniujemy i negocjujemy kontrakty dotyczące wykorzystywania praw własności intelektualnej i obrotu nimi (w tym w szczególności praw do utworów literackich, naukowych, muzycznych, audiowizualnych, programów komputerowych i gier komputerowych, artystycznych  wykonań, fonogramów, wideogramów i innych przedmiotów praw pokrewnych),
  • przeprowadzamy audyty prawne istniejących zasobów własności intelektualnej oraz poziomu ich ochrony w przedsiębiorstwach i podmiotach publicznych,
  • sporządzamy opinie prawne poświęcone szczegółowym zagadnieniom pojawiającym się na gruncie stosowania prawa autorskiego w praktyce,
  • tworzymy ekspertyzy wyznaczające pożądane kierunki zmian legislacyjnych,
  • zapewniamy bieżące doradztwo, umożliwiające podejmowanie szybkich decyzji gospodarczych w kwestiach prawno-autorskich,
  • reprezentujemy Klientów w sporach sądowych na każdym etapie postępowania, przed sądami wszystkich instancji, jak również przed Trybunałem Konstytucyjnym i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej,
  • prowadzimy szkolenia i warsztaty z zakresu prawa autorskiego, prawa prasowego i prawa nowych technologii.
Korzyści ze współpracy

Prawo autorskie pojawia się w wielu aspektach codziennego życia. To już nie tylko wydanie książki, nagranie płyty czy zorganizowanie koncertu. To także szeroko rozumiany biznes online, wdrożenia programów komputerowych, prowadzenie webinarów szkoleniowych ,e-learning czy dystrybucja gier komputerowych. Mamy bogate doświadczenie w każdym z tych obszarów.

Naszym Klientom zapewniamy realne bezpieczeństwo prawne transakcji oraz stałe wsparcie w tworzeniu strategii ochrony praw własności intelektualnej. Oferujemy także pomoc w negocjacjach kontraktów i mediacjach zmierzających do ugodowego rozwiązywania sporów, co często jest rozwiązaniem korzystniejszym ekonomicznie niż spór sądowy.

Wiedza i doświadczenie naszego zespołu zostały wielokrotnie wyróżnione w prestiżowych rankingach prawniczych. W 2020 r. zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii „IP” w rankingu Legal 500 oraz Chambers Europe. Nieprzerwanie jesteśmy także obecni w polskim rankingu Rzeczpospolitej w kategorii „własność intelektualna i przemysłowa oraz prawo autorskie” – od 2005 r. jako wicelider, od 2010 r. jako lider. W 2019 r. zdobyliśmy także wyróżnienia w Rankingu IP Stars, rekomendującym najlepszych specjalistów w zakresie prawa własności intelektualnej.

Prawa autorskie to nasza główna specjalizacja i ogromna pasja. Łączymy doświadczenia i kompetencje, aby wspierać Klientów w ochronie i bezpiecznym wykorzystywaniu ich pełnego potencjału.Odpowiednia ochrona praw autorskich to kluczowy czynnik rozwoju nowoczesnego biznesu – innowacyjnego, opartego o technologię ispecjalistyczną wiedzę.

Dlaczego warto?
  • ponad 20-letnia praktyka w zakresie ochrony praw autorskich,
  • dbałość o aspekty biznesowe oraz znajomość specyfiki wielu branż i przedsięwzięć,
  • zespół ekspertów, łączący wszelkie niezbędne kompetencje,
  • duża dostępność i stały kontakt,
  • wysoka skuteczność w doprowadzaniu do polubownego zakończenia sporów związanych z prawem autorskim,
  • wiedza i doświadczenie potwierdzone wysokimi pozycjami w rankingach prawniczych.

Doradcy

Powiązane artykuły

06 cze 2025

Trenowanie AI i mechanizmy opt-out dla uprawnionych z tytułu praw autorskich w UE - wciąż więcej pytań niż odpowiedzi 

Trenowanie modeli AI wymaga ogromnych ilości danych, które często obejmują treści chronione prawem autorskim. W Unii Europejskiej zdecydowano się zezwolić na zwielokrotnianie utworów do celów eksploracji tekstu i danych (text and data mining, TDM). Nie było od początku wiadome czy wyłączenie TDM ma zastosowanie w kontekście AI, ponieważ dyrektywa DSM nie wspomina o AI. Jednak zastosowanie tego wyłączenia nie wydaje się być obecnie kwestionowane.  

04 cze 2025

Kolejna odsłona zmagań z „oryginalnością” - opinia rzecznika generalnego w sprawach przed TSUE: C580/23 i C795/23 

Opinia dotyczy m.in. rozumienia przesłanki „oryginalności” w kontekście dzieł użytkowych. Jej spełnienie jest warunkiem powstania utworu, a tym samym ochrony prawnoautorskiej. Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla TSUE – stanowisko Trybunału poznamy dopiero w wyroku.

02 cze 2025

Wyróżnienie w rankingu IP STARS 2025

Kolejny rok z wyróżnieniem dla Kancelarii Traple Konarski Podrecki & Partners w rankingu IP STARS (Managing IP)!

26 mar 2025

Ranking Legal 500 2025

Z dumą informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w 5 obszarach praktyk przez The Legal 500 (Legalease) EMEA 2024!

18 lut 2025

Sprawozdanie z III Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Autorskiego im. Profesor Elżbiety Traple

W najnowszym numerze kwartalnika IKAR (Internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny) opublikowano sprawozdanie autorstwa prof. dr hab. Pawła Podreckiego z III Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Autorskiego im. prof. Elżbiety Traple, która odbyła się w Krakowie 20 września 2024 roku.

16 sty 2025

IP Insights. Wzory przemysłowe a prawo autorskie na przykładzie samochodów.

W dzisiejszym IP Insights, ostatnim w aktualnej serii, przedstawimy relację pomiędzy prawem wzorów a prawem autorskim, za przykład biorąc samochody.

Z najnowszego wydania przygotowanego przez Piotr Grzybowski i Jacek Piasta dowiesz się:

08 sty 2025

Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej (od A do Z)

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa mec. Xawerego Konarskiego pt.: „Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej od A do Z”.

26 lis 2024

Zmiany w prawie autorskim. Co trzeba wiedzieć, zawierając umowę licencyjną lub przenoszącą prawa majątkowe?

Zespół ekspertów ds. prawa autorskiego TKP przygotował poradnik omawiający najważniejsze zmiany w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

31 paź 2024

Zmiany w prawie autorskim – implementacja Dyrektywy DSM

20 września 2024 r. weszła w życie długo wyczekiwana nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wdrażająca unijną Dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.

08 sie 2024

IP Insights. Uwarunkowanie względami technicznymi a „twórczość” w prawie autorskim

W dzisiejszym IP Insights powrócimy do prawa autorskiego. Na przykładach sprawdzimy, kiedy względy techniczne do tego stopnia determinują wygląd dzieła, że przesądzają o braku „twórczości”. Materiał przygotowali Piotr Grzybowski oraz Jacek Piasta.

02 sie 2024

Ochrona własności intelektualnej w branży motoryzacyjnej – jakie zmiany?

Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski płynące z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W prawodawstwie UE szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw. W jakim kierunku zmierzają?

22 lip 2024

Nowe pytania prejudycjalne do TSUE dotyczące „utworu” – praktyczne wnioski

W ostatnim czasie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wpłynęły kolejne pytania prejudycjalne dotyczące rozumienia przesłanek utworu.