Dominik Gabor

Associate

Bio

W kancelarii uczestniczy w pracach zespołu Media Communication & Entertainment. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej oraz prawie nowych technologii. Zapewnia wsparcie prawne klientom świadczącym usługi internetowe przy projektach polegających na wdrożeniu Aktu o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act). Obszarem jego zainteresowania są w szczególności: prawo autorskie, Internet, gaming, streaming oraz działalność influencerów.

Doktorant II roku w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego. Jego praca magisterska Pola eksploatacji w polskim prawie autorskim została nagrodzona Wyróżnieniem Ministra Edukacji i Nauki w XIX Konkursie Urzędu Patentowego RP na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej. W czasie studiów nagradzany Stypendium Rektora dla najlepszego studenta.

Obecnie Przewodniczący Komisji Prawnej Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów oraz członek Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Doktorantów. W przeszłości pełnił m.in. funkcję Prezesa w ELSA Katowice oraz Wiceprzewodniczącego w Kole Naukowym Prawa Własności Intelektualnej.

Autor artykułów naukowych (najnowszy: Prawne aspekty twórczości commentary, „Opolskie Studia Administracyjno-Prawne” 2022, vol. 20, no. 1 – open acces). Uczestnik międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencji naukowych.

Biegle posługuje się językiem angielskim.


Powiązane newsy

Publikacje 6
24 kwi 2024

Przewodnik po sztucznej inteligencji 2024

AI odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, natomiast wyjątkowość Przewodnika wynika z faktu, iż stworzyli go eksperci Grupy Roboczej AI IAB Polska. Nie można znaleźć lepszej rekomendacji niż praktyczny warsztat i szerokie doświadczenie autorów!

22 lut 2024

Nowe obowiązki dla e-sklepów. Co grozi za niedostosowanie się do wymagań AUC?

Nowe rozporządzenie unijne – Akt o usługach cyfrowych (AUC) ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników usług pośrednich.

16 lut 2024

Aktualne problemy stosowania prawa nowych technologii w kontekście najnowszych regulacji

W ostatnim wydaniu kwartalnika „Prawo nowych technologii”, nakładem Wydawnictwo C.H.Beck ukazały się artykuły z udziałem ekspertów TKP, w których omówione zostały takie tematy jak:

09 lut 2024

Poradnik: Wszystko, co trzeba wiedzieć o AUC

W najnowszym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna pojawił się obszerny poradnik zawierający 81 pytań i odpowiedzi na temat Aktu o usługach cyfrowych. Publikacja została opracowany przez: mec. Xawery Konarski, mec. Arkadiusz Baran, mec. Dominik Gabor, dr Piotr Wasilewski.

05 gru 2023

Jak skutecznie wdrożyć Akt o Usługach Cyfrowych?

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej ukazał się najnowszy artykuł, w którym eksperci kancelarii TKP: Xawery Konarski, Piotr Wasilewski, Arkadiusz Baran, Dominik Gabor podpowiadają, jak skutecznie wdrożyć przepisy Aktu o Usługach Cyfrowych.

Pośrednicy internetowi, którzy uchybią obowiązkom nałożonym na nich przez AUC, będą musieli się liczyć z wysokimi karami. Te mogą wynosić nawet do 6 proc. rocznego światowego obrotu usługodawcy. Aby ich uniknąć, już teraz warto dokonać wielu zmian prawnych i operacyjnych pod kątem nowych przepisów.

Wyodrębniliśmy następujące etapy wdrożenia Aktu o Usługach Cyfrowych:

1. Identyfikacja usług podlegających AUC;

2. Analiza luk, w tym m.in. audyt i darkpattern;

3. Działania dostosowawcze, w tym m.in.:
 
– aktualizacja regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną (polityka moderowania treści), 
– opracowanie wewnętrznej procedury przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń w ramach mechanizmu notice&action, 
– opracowanie wzorów powiadomień i decyzji w zakresie moderowania treści, 
– wdrożenie zmian programistycznych w interfejsach stron internetowych i aplikacji mobilnych wykorzystywanych do świadczenia usług pośrednich;

4. Szkolenia (np. moderatorów, członków działów prawnych przedsiębiorstw z branży usług cyfrowych);

5. Audyt i raport powdrożeniowy.

Współdziałanie kluczem do sukcesu przy wdrożeniu AUC.

Tak jak przy tworzeniu nowego produktu, kluczem do wdrożenia AUC w firmie jest współdziałanie osób o różnych kompetencjach (np. legal, compliance, #IT, UI/UX). Dzięki temu rekomendacje prawników nie rozminą się z możliwościami technicznymi. Jeśli firma chce dokonać sprawnego wdrożenia AUC, nie należy koncentrować się na działaniach jednego zespołu, ale pomyśleć nad stworzeniem kompleksowego zespołu wdrożeniowego, gdzie swoje miejsce znajdą osoby z różnych zespołów.

22 maj 2023

Organizacja produkcji filmowej w świetle prawa autorskiego

26 maja nakładem Wydawnictwa C.H. Beck ukaże się podręcznik „Organizacja produkcji filmowej w świetle prawa autorskiego” współautorstwa Dominika Gabora.

Aktualności 5
12 lut 2024

Wszystko, co trzeba wiedzieć o AUC - 81 pytań i odpowiedzi

Nadchodzą duże zmiany dla przedsiębiorstw działających w branży internetowej! Już w najbliższą sobotę zacznie obowiązywać Akt o Usługach Cyfrowych (AUC), który jako nowa regulacja rodzi wiele pytań.

18 sty 2024

Nowa praktyka kancelarii: Usługi cyfrowe

Kolejna nowa praktyka w Traple Konarski Podrecki & Partners! Naszym celem jest zapewnienie klientom bezpieczeństwa prawnego, które jest podstawą do sprawnego podejmowania decyzji w zmiennym środowisku rynkowym.

27 gru 2023

Akt o Usługach Cyfrowych - podsumowanie wpisów w 2023 roku

Ostatnia środa 2023 roku to dla zespołu Media, Communication & Entertainment kancelarii Traple Konarski Podrecki & Partners kolejna okazja do podsumowania publikacji MCE News!

13 lis 2023

Nagranie z webinaru: AI w social media

8 listopada 2023 r. odbyło się wydarzenie pt. AI w social media, organizowane przez IAB Polska. Wydarzenie odznaczyło się nadzwyczajnym zainteresowaniem, gromadząc kilkuset uczestników online.

03 kwi 2023

Media Law International 2023

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji rankingu Media Law International kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy znalazła się ponownie w gronie kancelarii rekomendowanych i zajęła pozycję TIER 1.

Wydarzenia 4
09 maj 2024

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Filmowego – „Zmiany na rynku audiowizualnym”

Zbliża się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Filmowego, której celem jest inicjacja działań rozwiązujących sporne kwestie prawne istotne dla twórców filmowych. Wydarzenie odbędzie się 17 maja 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (aula nr 6), dodatkowo konferencja będzie transmitowana na żywo na platformie YouTube.

22 lis 2023

Cyberspace 2023

Serdecznie zapraszamy na konferencję naukową „Cyberspace 2023”, organizowaną przez Uniwersytet Masaryka. Głównym celem tego wydarzenia jest dogłębne zbadanie synergii i perspektyw związanych z ostatecznym projektem ustawy o Cyber Resilience Act (CRA). Konferencja stanowi wyjątkową okazję do nawiązania kontaktów z ekspertami pochodzącymi z różnych środowisk instytucjonalnych oraz do wartościowych dyskusji.

27 paź 2023

IAB HowTo: AI Transformation. Jak sztuczna inteligencja zmienia Twój biznes

Serdecznie zapraszamy na konferencję poświęconą tematyce AI: najnowszym trendom, wymianie wiedzy ekspertów, praktycznym case studies, a także aktualnej sytuacji prawnej oraz wpływom sztucznej inteligencji na branżą reklamową.

25 paź 2023

AI w social mediach

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych – jej korzyściom, wyzwaniom i możliwościom.

Blog 2
19 lut 2024

Czy sklepy internetowe muszą dostosować się do wymogów Aktu o Usługach Cyfrowych?

Unijny Akt o usługach cyfrowych zaczął obowiązywać 17 lutego 2024 r. Jednym z najważniejszych założeń nowego aktu prawnego jest zapewnienie większej przejrzystości w obszarze usług internetowych, a także wzmocnienie ochrony użytkowników takich usług.

13 wrz 2023

Penalizacja patostreamingu – polski ustawodawca walczy z treściami szkodliwymi w Internecie

W Polsce podejmuje się starania, aby uregulować rynek influencer marketingu. Pierwszym poważnym krokiem było zaangażowanie się UOKiK w oznaczanie reklam przez influencerów. Aktualnie ustawodawca skupia się na zwalczaniu treści patoinfluencerów w Internecie (patostreaming).

Podcast 1
18 mar 2024

Kanały commentary – jak tworzyć treści, by uniknąć problemów prawnych i wizerunkowych

Twórcy treści typu commentary w swoich materiałach wideo przedstawiają i komentują bieżące wydarzenia ze świata wirtualnego czy realnego. Ich działalność kreatywna jest obarczona ryzykiem prawnym. O tym, na co uważać przed publikacją commentary video, rozmawialiśmy w ostatnim odcinku podcastu TKPonair.

Poznaj nasz zespół