Xawery Konarski

AdwokatSenior PartnerCo-Managing Partner

Bio

Ekspert prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem w nowych technologiach. Starszy partner i współzałożyciel kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. W Kancelarii nadzoruje prace zespołów Technologie Media Telekomunikacji (TMT), koordynując projekty realizowane w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.   

Wiceprezes zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Prezes Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii (SPNT). Jest doradcą prawnym Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Członek Rady Sektorowej ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Jako ekspert prawny brał udział w pracach legislacyjnych nad szeregiem ustaw z zakresu prawa nowych technologii.

Zapewnia wsparcie prawne klientom świadczącym usługi internetowe przy projektach polegających na wdrożeniu Aktu o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act).   

Jest arbitrem Sądu Polubownego ds. domen internetowych przy PIIT.

Jest członkiem organizacji: IAPP, INPLP, ITechLaw oraz SABI-IOD.

Na przestrzeni ostatnich 18 lat wielokrotnie rekomendowany w polskich i zagranicznych rankingach prawników specjalizujących się w TMT i ochronie danych osobowych (m.in. Chambers Europe, Legal 500, Rzeczpospolita).

Laureat nagrody im. Michała Serzyckiego przyznawanej przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych za wybitne osiągnięcia w „poszerzeniu wiedzy temat prywatności i roli ochrony danych osobowych w wielu dziedzinach i środowiskach”.

Redaktor Naczelny „Kwartalnika Prawa Nowych Technologii”, wydawanego przez C.H.Beck.

Autor kilkudziesięciu pozycji naukowych z zakresu prawa nowych technologii i ochrony danych osobowych.

Wykładowca na studiach podyplomowych z zakresu prawa nowych technologii i ochrony danych osobowych.


Powiązane newsy

Publikacje 15
16 lut 2024

Geneza, cele uchwalenia oraz najważniejsze zasady Aktu o usługach cyfrowych

W ostatnim wydaniu kwartalnika „Prawo nowych technologii”, nakładem Wydawnictwo C.H.Beck ukazał się artykuł pt.: „Geneza, cele uchwalenia oraz najważniejsze zasady Aktu o usługach cyfrowych”. Autorzy, prof. Jacek Gołaczyński i mec. Xawery Konarski, omawiają w nim kluczowe kwestie związane z:

09 lut 2024

Poradnik: Wszystko, co trzeba wiedzieć o AUC

W najnowszym wydaniu Dziennika Gazeta Prawna pojawił się obszerny poradnik zawierający 81 pytań i odpowiedzi na temat Aktu o usługach cyfrowych. Publikacja została opracowany przez: mec. Xawery Konarski, mec. Arkadiusz Baran, mec. Dominik Gabor, dr Piotr Wasilewski.

04 sty 2024

Koordynator do spraw usług cyfrowych jako nowy regulator internetu w Polsce

W dniu 17 lutego 2024 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie UE pt. Akt o usługach cyfrowych. Do tego czasu, każde państwo UE powinno wyznaczyć nowego regulatora Internetu – tzw. koordynatora do spraw usług cyfrowych.
 
W dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolita ukazał się artykuł, autorstwa wspólnika kancelarii (mec. Xawery Konarski) oraz prezesa Związku Branży Internetowej IAB Polska (Wlodzimierz Schmidt), na temat kompetencji nowego organu, a także rozważanych w Polsce modeli wyboru koordynatora ds. usług cyfrowych.
 
Nasz zespół naszej kancelarii doradza w projektach wdrożenia wymogów Aktu o usługach cyfrowych.

05 gru 2023

Jak skutecznie wdrożyć Akt o Usługach Cyfrowych?

W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej ukazał się najnowszy artykuł, w którym eksperci kancelarii TKP: Xawery Konarski, Piotr Wasilewski, Arkadiusz Baran, Dominik Gabor podpowiadają, jak skutecznie wdrożyć przepisy Aktu o Usługach Cyfrowych.

Pośrednicy internetowi, którzy uchybią obowiązkom nałożonym na nich przez AUC, będą musieli się liczyć z wysokimi karami. Te mogą wynosić nawet do 6 proc. rocznego światowego obrotu usługodawcy. Aby ich uniknąć, już teraz warto dokonać wielu zmian prawnych i operacyjnych pod kątem nowych przepisów.

Wyodrębniliśmy następujące etapy wdrożenia Aktu o Usługach Cyfrowych:

1. Identyfikacja usług podlegających AUC;

2. Analiza luk, w tym m.in. audyt i darkpattern;

3. Działania dostosowawcze, w tym m.in.:
 
– aktualizacja regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną (polityka moderowania treści), 
– opracowanie wewnętrznej procedury przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń w ramach mechanizmu notice&action, 
– opracowanie wzorów powiadomień i decyzji w zakresie moderowania treści, 
– wdrożenie zmian programistycznych w interfejsach stron internetowych i aplikacji mobilnych wykorzystywanych do świadczenia usług pośrednich;

4. Szkolenia (np. moderatorów, członków działów prawnych przedsiębiorstw z branży usług cyfrowych);

5. Audyt i raport powdrożeniowy.

Współdziałanie kluczem do sukcesu przy wdrożeniu AUC.

Tak jak przy tworzeniu nowego produktu, kluczem do wdrożenia AUC w firmie jest współdziałanie osób o różnych kompetencjach (np. legal, compliance, #IT, UI/UX). Dzięki temu rekomendacje prawników nie rozminą się z możliwościami technicznymi. Jeśli firma chce dokonać sprawnego wdrożenia AUC, nie należy koncentrować się na działaniach jednego zespołu, ale pomyśleć nad stworzeniem kompleksowego zespołu wdrożeniowego, gdzie swoje miejsce znajdą osoby z różnych zespołów.

24 lis 2022

The CEE Legal Matters Comparative Legal Guide: TMT 2022

Zapraszamy do lektury CEE Legal Matters Comparative Legal Guide: TMT 2022 dla Polski. Autorami rozdziału są eksperci TKP: Xawery Konarski, Piotr Wasilewski oraz Anna Jelińska-Sabatowska.

27 kwi 2022

Ochrona danych osobowych w sektorze łączności elektronicznej

Rozdział autorstwa adw. Xawerego Konarskiego, który ukazał się w publikacji „Meritum. Ochrona Danych Osobowych”, pod red. naukową D.Lubasza.

29 mar 2022

Chambers TMT 2022 Global Practice Guide

Miło nam poinformować, że na stronie Chambers and Partners dostępna jest już publikacja „TMT 2022” opracowana przez adw. Xawery Konarskiego w ramach cyklu Global Practice Guides.

11 mar 2022

Data Protection & Privacy 2022

Miło nam poinformować, że na stronie Chambers and Partners dostępna jest już publikacja „Data Protection & Privacy 2022” opracowana przez adw. Xawery Konarskiego oraz adw. prof. INP PAN dr hab. Grzegorza Sibiga w ramach cyklu Global Practice Guides.

23 cze 2021

RODO 2 - za "bezpłatne" usługi w internecie płaci się prywatnością i danymi osobowymi

Dziś na łamach Rzeczpospolita ukazał się wywiad z adw. Xawery Konarski, który opowiedział m. in. o tym, na jakim etapie są prace nad nowymi regulacjami o prywatności w cyberprzestrzeni, które będą wymagały od przedsiębiorców dostosowania się do nowych reguł, o zmianach proponowanych przez Komisję Europejską oraz o ochronie danych osobowych.

16 cze 2021

O balansie w zarządzaniu i doradzaniu

W najnowszym numerze ICAN Management Review ukazał się raport „Przywództwo odporne na kryzys”. Materiał powstał na bazie rozmów z polskimi liderami, którzy wypracowali własne recepty na skuteczne przeprowadzenie swoich organizacji przez trudne czasy pandemii i przygotowali je do wyzwań nadchodzącej rzeczywistości. Częścią tej publikacji jest artykuł o przywództwie w organizacji świadczącej usługi profesjonalne, jaką jest kancelaria prawna, w którym swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się prof. INP PAN, dr hab. Paweł Podrecki oraz adwokat Xawery Konarski.

31 mar 2021

Akt o usługach cyfrowych. Kompendium

Szanowni Państwo,

07 sty 2019

Przepisy prawa uzupełniające RODO. Aktualne problemy prawnej ochrony danych osobowych 2018

Nakładem wydawnictwa C.H. Beck pod
koniec 2018 r. ukazał się doroczny dodatek Monitora Prawniczego
poświęcony ochronie danych osobowych  pt. „Przepisy prawa uzupełniające
RODO. Aktualne problemy prawnej ochrony danych osobowych 2018”.

16 maj 2018

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Poradnik dla radców prawnych i adwokatów

Z
przyjemnością informujemy, że dostępna jest już publikacja „Ogólne
rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Poradnik dla radców prawnych i
adwokatów”, która została przygotowana dla Naczelnej Rady Adwokackiej
oraz Krajowej Izby Radców Prawnych.

27 gru 2016

Wzorcowe Klauzule w umowach IT – analiza i propozycje zmian

Artykuł pt.  „Wzorcowe Klauzule w umowach IT  – analiza i propozycje zmian” autorstwa r. pr. Agnieszki Wachowskiej i adw. Xawerego Konarskiego ukazał się w miesięczniku Zamówienia Publiczne Doradca.

25 lip 2016

Polska i europejska reforma ochrony danych osobowych

Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się publikacja „Polska i europejska reforma ochrony danych osobowych” (red. nauk.: Edyta Bielak-Jomaa, Dominik Lubasz).

Aktualności 38
27 mar 2024

The Legal 500 (Legalease) EMEA 2024

Z dumą informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w 5 obszarach praktyk przez The Legal 500 (Legalease) EMEA 2024!

14 mar 2024

Chambers Europe 2024

Z przyjemnością informujemy, że Traple Konarski Podrecki & Partnerzy zostało wyróżnione w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers and Partners Europe 2024.

22 lut 2024

TKP doradza MEGOGO przy uruchomieniu serwisu OTT w Polsce

Serdecznie gratulujemy MEGOGO uruchomienia serwisu OTT w Polsce! Cieszymy się, że zespół Media Communication & Entertainment kancelarii Traple Konarski Podrecki & Partners , na czele z Xawery Konarski i Arkadiusz Baran, mógł być częścią tego sukcesu.

12 lut 2024

Wszystko, co trzeba wiedzieć o AUC - 81 pytań i odpowiedzi

Nadchodzą duże zmiany dla przedsiębiorstw działających w branży internetowej! Już w najbliższą sobotę zacznie obowiązywać Akt o Usługach Cyfrowych (AUC), który jako nowa regulacja rodzi wiele pytań.

18 sty 2024

Nowa praktyka kancelarii: Usługi cyfrowe

Kolejna nowa praktyka w Traple Konarski Podrecki & Partners! Naszym celem jest zapewnienie klientom bezpieczeństwa prawnego, które jest podstawą do sprawnego podejmowania decyzji w zmiennym środowisku rynkowym.

22 cze 2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej

TKP w gronie topowych kancelarii według XXI Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej. Kancelaria uzyskała aż 9 tytułów lidera w 4 dziedzinach prawa, co dało 4. miejsce w zestawieniu TOP 11 Najlepszych kancelarii.

Kapituła rankingu uznała TKP za najlepszą kancelarię w Polsce w 4 kategoriach:

19 kwi 2023

Xawery Konarski został wiceprezesem PIIT

Z satysfakcją informujemy, że w dniu dzisiejszym wspólnik naszej kancelarii, mec. Xawery Konarski został wybrany na wiceprezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) na kadencję 2023-2026. Prezesem Zarządu został ponownie Andrzej Dulka, a wiceprezesami – Marta Broza (Orange Polska), Jacek Falkiewcz (Ericsson), Mirosław Śmiałek (Polkomtel), Wiesław Paluszyński (E-Konsulting) oraz Teresa Wierzbowska (Cyfrowy Polsat).

13 kwi 2023

Legal 500 EMEA 2023

Mamy przyjemność poinformować, że Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz kolejny została zarekomendowana w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2023 w 5 kategoriach. Xawery Konarski znalazł się w gronie Leading Individual w kategoriach TMT oraz Ochrona danych osobowych. Agnieszka Wachowska znalazła się w gronie Next Generation Partner in TMT, a Karolina Grochecka-Goljan została uznana za Rising Star in TMT.

03 kwi 2023

Media Law International 2023

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji rankingu Media Law International kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy znalazła się ponownie w gronie kancelarii rekomendowanych i zajęła pozycję TIER 1.

16 mar 2023

Chambers Europe 2023

Z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny nasza Kancelaria została wyróżniona w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers Europe 2023.

02 lut 2023

TKP partnerem Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw

Kancelaria prawna Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy (TKP) została Partnerem strategicznym Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw (PSPP).

15 wrz 2022

CEE Legal HUB BootCamp 2022

W dniach 14-16 września 2022 r. na Kampusie Google for Startups w Warszawie będzie miał miejsce kolejny CEE Legal HUB BootCamp 2022.  

06 lip 2022

Parlament Europejski przyjął Akt o usługach cyfrowych

Zespół Media Communication & Entertainment opracował praktyczna listę Q&A na temat najważniejszych zagadnień wynikających z Aktu o usługach cyfrowych.  

18 maj 2022

Zakończyliśmy I edycję TKP Academy

I edycja TKP Academy – Student Program przeszła już do historii. 

12 kwi 2022

Legal 500 EMEA 2022

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz kolejny została rekomendowana w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2022 w 5 obszarach praktyki. Xawery Konarski znalazł się w gronie leading individual w dwóch kategoriach, a Agnieszka Wachowska kolejny rok z rzędu została uznana za Next generation partner w kategorii TMT.

28 sty 2022

Xawery Konarski otrzymał Nagrodę im. Michała Serzyckiego, GIODO III kadencji

Z satysfakcją informujemy, że w dniu 28.01.2022 r. partnerowi naszej kancelarii, mec. Xawery Konarskiemu, została wręczona przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ministra Jana Nowaka doroczna Nagroda im. Michała Serzyckiego, GIODO III kadencji.

15 lip 2021

Przywództwo w organizacji świadczącej usługi profesjonalne

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wywiadu, w którym adw. Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki i adw. Xawery Konarski dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania i doradztwa zdobytymi na przestrzeni lat w Traple Konarski Podrecki & Partners.

24 cze 2021

Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

W 19. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej” nasza kancelaria uzyskała tytuł lidera w dziedzinie Prawo własności intelektualnej i przemysłowej. Wyróżnienia i tytuł lidera w tej dziedzinie otrzymało 2 naszych prawników Prof. dr hab. Elżbieta Traple oraz Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki.

21 kwi 2021

The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy po raz kolejny została rekomendowana w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021 w 4 obszarach praktyki. Dwóch naszych prawników znalazło się w gronie Leading Individuals: Prof. Elżbieta Traple, PhD, hab. i adw. Xawery Konarski. R.pr. Agnieszka Wachowska kolejny rok z rzędu została uznana za Next generation partner. W poszczególnych kategoriach w gronie recommended lawyers znaleźli się: Data privacy and data protection: prof. UEK Jan Byrski, PhD hab., Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska, Intellectual Property: Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki, Anna Sokołowska-Ławniczak Ph.D., Competition/Antitrust: Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki, dr Tomasz Targosz, dr Katarzyna Menszig-Wiese, LL.M, TMT: Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga, dr Piotr Wasilewski.

06 maj 2020

Ranking Media Law International 2020

Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej edycji rankingu Media Law International kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy znalazła się ponownie w gronie kancelarii rekomendowanych i zajęła pozycję TIER 1.

16 kwi 2020

Ranking Legal 500 EMEA

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny zostaliśmy docenieni w międzynarodowym rankingu The Legal 500 EMEA. Przyznane wyróżnienia świadczą nie tylko utrzymaniu wysokiego poziomu naszych usług, ale również o nieustannym rozwoju Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

10 cze 2019

Ranking Kancelarii Prawniczych 2019

W piątek 7 czerwca 2019 r. w Warszawie odbyła się gala 17. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”.

24 kwi 2019

Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii

W dniu 24 kwietnia 2019 r. rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii.

17 kwi 2019

Mecenas Xawery Konarski Wiceprezesem Zarządu PIIT

W dniu 17 kwietnia 2019 r. w Warszawie odbyło się Inauguracyjne posiedzenie Rady PIIT w 14. kadencji 2019-2021.

12 kwi 2019

The Legal 500 EMEA 2019

W tegorocznej edycji rankingu The Legal 500
EMEA kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona
w aż trzech kategoriach: intellectual property (tier 1), TMT (tier 2) i
competition/antitrust (tier 2).

08 mar 2019

Chambers Europe 2019

Z przyjemnością informujemy o wyróżnieniach Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w prestiżowym rankingu Chambers Europe 2019.

24 kwi 2018

Ranking Kancelarii Prawniczych 2018

W 16. edycji Rankingu Kancelarii
Prawniczych dziennika Rzeczpospolita Kancelaria Traple Konarski Podrecki
i Wspólnicy po raz kolejny otrzymała tytuł lidera w kategorii „Prawo
własności intelektualnej i przemysłowej oraz autorskie” oraz została
rekomendowana na pierwszych miejscach aż w czterech w kategoriach:
„Technologie”, „Media”, „Telekomunikacja” oraz „Prawo ochrony danych
osobowych”.

13 kwi 2018

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wyróżniona w rankingu The Legal 500 EMEA

W tegorocznej edycji rankingu The Legal 500 EMEA Kancelaria Traple
Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w trzech dziedzinach:

09 mar 2018

Chambers Europe 2018

Chambers Europe 2018

28 wrz 2017

Studia podyplomowe INP PAN „Wykonywanie funkcji inspektora ochrony danych”

W dniu 7 października 2017 r. odbędzie się inauguracja studiów
podyplomowych Instytutu Nauk Prawnych PAN „Wykonywanie funkcji
inspektora ochrony danych”.

05 maj 2017

Mecenas Xawery Konarski wiceprezesem Zarządu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji

W dniu 28 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbyło się Inauguracyjne posiedzenie Rady PIIT w 13. kadencji 2017-2019.

21 kwi 2017

Rzeczpospolita – Ranking Kancelarii Prawniczych 2017

W dniu 20 kwietnia 2017 r. ogłoszone zostały wyniki 15. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej.

10 kwi 2017

Chambers Europe 2017

Mamy przyjemność poinformować, że w tegorocznej edycji Chambers Europe Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej prawnicy zostali ponownie wysoko zarekomendowani w następujących dziedzinach:

26 kwi 2016

Chambers Europe 2016 ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Z przyjemnością informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i
Wspólnicy oraz jej eksperci zostali ponownie wyróżnieni w rankingu Chambers Europe 2016 opublikowanym dnia 25 kwietnia 2016 r.

19 kwi 2016

Dziennik „Rzeczpospolita” ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Miło nam poinformować, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w rankingu kancelarii prawnych opublikowanym w dniu 19 kwietnia br. przez dziennik „Rzeczpospolita”.

14 maj 2015

„Rzeczpospolita” ponownie rekomenduje kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz jej ekspertów

Miło nam poinformować, że kancelaria Traple
Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona jako lider w rankingu
kancelarii prawnych opublikowanym w dniu 14 maja 2015 r. przez dziennik
„Rzeczpospolita”.

27 kwi 2015

Ponowne wyróżnienia w rankingu Chambers Europe w dziedzinach TMT oraz prawa własności intelektualnej

Z przyjemnością informujemy o ponownych
wyróżnieniach w rankingu Chambers Europe. W dniu 27 kwietnia 2015 r.
ukazała się ponowna edycja rankingu Chambers Europe, w którym Kancelaria
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy ponownie zajęła pozycje lidera w
dziedzinie TMT (Band 1) oraz wicelidera w dziedzinie prawa własności
intelektualnej (Band 2).

08 kwi 2015

Legal 500 EMEA 2015: kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wyróżniona w dziedzinach TMT oraz prawa własności intelektualnej

Międzynarodowy ranking kancelarii prawnych
The Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2015 przyznał
rekomendacje kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy w
dziedzinach: TMT oraz własność intelektualna.

Wydarzenia 158
18 wrz 2024 - 20 wrz 2024

EBF 2024

W dniach 18-20 września 2024 r. w Warszawie, po raz drugi odbędzie się Festiwal Zakupów B2B i B2G. Wydarzenie to będzie wypełnione inspirującymi prelekcjami, interaktywnymi warsztatami oraz sesjami networkingowymi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będą „Ludzie, Procesy i Technologia”.

02 lip 2024

Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na webinar o bezpiecznym wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji AI w organizacjach. Omówimy na nim podstawowe problemy prawne związane z wdrażaniem systemów AI wynikające z przepisów prawa (m.in. z AI Act i RODO czy regulacji dla instytucji finansowych). Opowiemy również o ryzykach prawnych związanych z przetwarzaniem danych i kwestiami własności intelektualnej. Dowiesz się także, jakie dokumenty i umowy wymagają aktualizacji, aby zgodnie z przepisami wprowadzać technologie AI.

28 cze 2024 - 29 cze 2024

Konferencja PINT24 - Prawo i Nowe Technologie

W dniach 28-29 czerwca w Kino Kijów w Krakowie odbędzie się Konferencja PINT24 – Prawo i Nowe Technologie z udziałem mec. Xawery Konarski. 

13 cze 2024

Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) – nowe obowiązki i ryzyka prawne przedsiębiorców internetowych

Od 17 lutego 2024 r. obowiązuje unijny Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act), stanowiący istotną regulację dotyczącą świadczenia usług elektronicznych. Zważywszy na jego znaczenie, często określa się go mianem nowej „Konstytucji Internetu”. Zapraszamy na szkolenie, na którym mec. Xawery Konarski oraz mec. Arkadiusz Baran szczegółowo omówią zagadnienia związane z DSA już 13 czerwca.

12 cze 2024 - 19 cze 2024

Sztuczna Inteligencja w marketingu

Zapraszamy na na przekrojowy program szkoleniowy organizowany przez Akademię Leona Koźmińskiego, poświęcony tematyce wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu. Mec. Xawery Konarski przybliży uczestnikom problematykę prawną SI w marketingu. Szkolenie potrwa łącznie 5 dni, zaś w agendzie znajdą Państwo takie zagadnienia jak:

05 cze 2024

Wpływ nowych regulacji na Umowy IT

Zapraszamy do udziału w konferencji „Wpływ nowych regulacji na umowy IT”, która odbędzie się 5 czerwca 2024 r. w Warszawie.

04 cze 2024

Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na bezpłatny webinar pt. „Sztuczna inteligencja a prawo – jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach”.

16 maj 2024

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej – wyzwania, ryzyka i praktyczne aspekty zawierania i negocjowania umów na cloud computing

Zapraszamy na warsztaty, które odbędą się 16 maja 2024 roku i będą poświęcone kompleksowemu omówieniu problematyki prawnej związanej z chmurą obliczeniową. W kontekście coraz powszechniejszego korzystania z oprogramowania w chmurze, konieczne staje się nowe podejście do negocjowania umów IT. Jednakże, brak odrębnych aktów prawnych w UE i Polsce dotyczących chmury obliczeniowej sprawia, że niezbędne jest dostosowanie się do różnorodnych regulacji. Warsztaty będą obejmować analizę orzecznictwa sądów, aktualnych regulacji oraz praktyczne przykłady projektów w różnych modelach, a także omówienie klauzul umownych.

14 maj 2024 - 18 lip 2024

Konferencja Data Act

Zapraszamy na konferencję, która odbędzie się 14 maja 2024 r., poświęconą kluczowym zagadnieniom dotyczącym danych w umowach między przedsiębiorstwami oraz relacji między Aktem a RODO.

21 mar 2024 - 23 mar 2024

10. Forum Prawa Mediów Elektronicznych Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Sztuczna inteligencja a prawo”

Konferencja poświęcona sztucznej inteligencji i prawnym jej konsekwencjom. Wydarzenie odbędzie się w formie stacjonarnej konferencji naukowej, podczas której referaty wygłoszą:

20 mar 2024

Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) – nowe obowiązki i ryzyka prawne przedsiębiorców internetowych

Od 17 lutego 2024 r. obowiązuje unijny Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act), stanowiący istotną regulację dotyczącą świadczenia usług elektronicznych. Zważywszy na jego znaczenie, często określa się go mianem nowej „Konstytucji Internetu”. Zapraszamy na szkolenie, na którym mec. Xawery Konarski oraz mec. Arkadiusz Baran szczegółowo omówią zagadnienia związane z DSA już 20 marca.

15 mar 2024

Akt o usługach cyfrowych okiem autorów komentarzy

15 marca 2024 r. Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi oraz Katedra Europejskiego Prawa Gospodarczego organizują konferencję naukową pt. „Akt o Usługach Cyfrowych okiem autorów komentarzy”.

11 mar 2024 - 12 mar 2024

16 Forum Gospodarcze TIME

To już 16. Forum Gospodarcze TIME, które odbędzie się w Warszawie w dniach 11-12 marca 2024 r., pod tytułem „Droga ku cyfrowej dekadzie 2030 – nowe otwarcie”. Celem Forum pozostaje niezmiennie integracja wysiłków krajowych i europejskich organizacji przedsiębiorstw na rzecz przyspieszenia transformacji cyfrowej, służącej budowie zielonego ładu gospodarczego UE.

21 lut 2024

Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) – nowe obowiązki i ryzyka prawne przedsiębiorców internetowych

Zapraszamy na szkolenie dotyczące unijnego Aktu o Usługach Cyfrowych, które odbędzie się 21 lutego. Wydarzenie poprowadzi mec. Xawery Konarski oraz mec. Arkadiusz Baran.

06 lut 2024

Webinar:  „Akt o usługach cyfrowych (AUC)”

W dniu 17 lutego 2024 r. zaczną obowiązywać przepisy rozporządzenia Unii Europejskiej o usługach cyfrowych.

13 gru 2023

Umowy IT – aspekty prawne i praktyczne

Serdecznie zapraszamy na konferencję poświęconą prawidłowemu tworzeniu umów wdrożeniowych IT, organizowaną przez Puls Biznesu.

06 gru 2023

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej – wyzwania, ryzyka i praktyczne aspekty zawierania i negocjowania umów na cloud computing

Serdecznie zapraszamy na warsztaty poświęcone kwestiom prawnym związanym z projektami chmury obliczeniowej. Współcześnie, korzystanie z oprogramowania w modelu chmurowym (cloud computing) staje się coraz bardziej popularne, a niektórzy producenci oprogramowania całkowicie przeszli na dostarczanie usług w formie oprogramowania jako usługi (Software as a Service, SaaS). Te nowe modele korzystania z oprogramowania wymagają zupełnie innego podejścia do przygotowywania i negocjowania umów IT.

22 lis 2023

Nowe technologie a ochrona danych osobowych

Serdecznie zapraszamy na konferencję pt. Nowe technologie a ochrona danych osobowych, organizowaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Urzędem Ochrony Danych Osobowych.

08 lis 2023 godz. 10:00 - 17:00

V Konferencja: Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania

Zapraszamy na wydarzenie poświęcone przyszłości prawa i regulacji w dziedzinie gospodarki cyfrowej! W latach 2023–2024 dokonują się fundamentalne zmiany w prawie Unii Europejskiej i w polskim prawodawstwie, które mają ogromne znaczenie dla rozwoju sektora cyfrowego.

20 paź 2023 godz. 09:00 - 17:45

OKN (r)Ewolucja prawa Internetu: Akt o Usługach Cyfrowych

Serdecznie zapraszamy na konferencję organizowaną przez Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej oraz Komisję Europejską w Polsce, pod patronatem merytorycznym naszej kancelarii.

03 paź 2023 godz. 09:15 - 16:00

Konferencja: Dezinformacja i prawo

Zapraszamy na wydarzenie poświęcone tematom, takim jak dezinformacja, fake newsy, deep fake i manipulacja kontekstowa.

20 wrz 2023 - 21 wrz 2023

Forum Nowych Technologii 2023

Jaka przyszłość czeka dane osobowe? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy Forum Nowych Technologii 2023. Wydarzenie ma na celu umożliwić uczestnikom wymianę poglądów na temat nowych regulacji i zmian legislacyjnych w zakresie usług cyfrowych czy cyberbezpieczeństwa.

19 wrz 2023 godz. 10:00 - 11:30

Nowe technologie a ochrona danych osobowych i prywatności

2023 to rok szeregu aktów prawnych, decyzji i orzeczeń sądowych istotnych z punktu widzenia ochrony danych osobowych i nowych technologii. Dla uporządkowania informacji, 19 września zapraszamy na bezpłatne szkolenie online „Nowe technologie a ochrona danych osobowych i prywatności”.

27 cze 2023

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej - wyzwania, ryzyka i praktyczne aspekty zawierania i negocjowania umów na cloud computing

Zapraszamy na warsztaty online organizowane przez Centrum Promocji Informatyki. Ich celem jest przedstawienie problematyki prawnej projektów chmury obliczeniowej. W trakcie zajęć zostanie przedstawione aktualne orzecznictwo sądów polskich, zagranicznych oraz TSUE, istotne dla chmury regulacje prawne, a także stanowiska organów regulacyjnych.

25 maj 2023 - 26 maj 2023 godz. 09:00 - 17:00

LegalTech - czyli nowe technologie w praktyce prawniczej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związanym z rozwojem technologii informacyjnej w prawie, Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej wspólnie z Okręgową Izbą Radców we Wrocławiu, Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu oraz Studenckim Kołem Naukowym – LegalNet zaprasza na Konferencję Naukowo – Szkoleniową poświęconą perspektywom rozwoju rynku legal tech w Polsce.

30 mar 2023

LegalTech Forum 2023

W programie:

28 mar 2023

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej

W ramach szkolenia eksperci z naszej kancelarii odpowiedzą m.in na pytania:

 • Jakie znaczenie mają regulacje wynikające z RODO na możliwość korzystania z rozwiązań z chmurowych?
 • Czy regulacje w zakresie cyberbezpieczeństwa stanowią barierę dla korzystania z rozwiązań chmurowych?
 • Czy podmioty publiczne są w jakimś zakresie ograniczone w korzystaniu z rozwiązań chmurowych?
 • Co warto sprawdzić zanim zawrze się umowę na korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS?
 • Czy umowy na korzystanie z rozwiązań chmurowych można negocjować, a jeśli tak – to co w szczególności warto negocjować?
 • Jakie są główne ryzyka prawne wynikające ze standardowych postanowień regulaminów na świadczenie usług chmurowych?
 • Co powinno znaleźć się w umowie na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej?
14 mar 2023 - 15 mar 2023

Forum Gospodarczy TIME

W programie m.in.:

26 sty 2023

Inspektor ochrony danych 2.0 – Czas innowacji

Konferencja została podzielone na 4 panele, w których Eksperci będą dyskutować o:

20 gru 2022

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej

Celem wydarzenia jest kompleksowe przedstawienie problematyki prawnej projektów chmury obliczeniowej. Prelegenci przedstawią aktualne orzecznictwo sądów polskich, zagranicznych oraz TSUE, istotne dla chmury regulacje prawne, a także stanowiska organów regulacyjnych. Podczas spotkania zostaną szczegółowo omówione następujące zagadnienia:
 • jakie znaczenie mają regulacje wynikające z RODO na możliwość korzystania z rozwiązań z chmurowych?
 • czy regulacje w zakresie cyberbezpieczeństwa stanowią barierę dla korzystania z rozwiązań chmurowych?
 • czy podmioty publiczne są w jakimś zakresie ograniczone w korzystaniu z rozwiązań chmurowych?
 • co warto sprawdzić zanim zawrze się umowę na korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS?
 • czy umowy na korzystanie z rozwiązań chmurowych można negocjować, a jeśli tak – to co w szczególności warto negocjować?
 • jakie są główne ryzyka prawne wynikające ze standardowych postanowień regulaminów na świadczenie usług chmurowych?
 • co powinno znaleźć się w umowie na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej?
01 gru 2022 - 02 gru 2022

Umowy IT – aspekty prawne i praktyczne

W programie m.in.:

14 paź 2022 - 15 paź 2022

Prawo Nowych Technologii we Wrocławiu - 20 lat CBKE

W dniu dzisiejszym w trakcie konferencji naukowej we Wrocławiu wykłady wygłoszą partnerzy naszej kancelarii – mec. Xawery Konarski („Nowe zasady reklamy internetowej w Akcie o Usługach Cyfrowych”) oraz prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga („Tryb korzystania w obrocie elektronicznym z praw osób, których dane dotyczą wobec administratora”). 

26 wrz 2022 - 28 wrz 2022

25. Kongres Inspektorów Ochrony Danych

W dniach 26 – 28 września 2022 r. w Hotelu Azzun Orient SPA & Wellness (Kromerowo) odbędzie się 25. Kongres Inspektorów Ochrony Danych (Kongres IOD). Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem Kongresu, który organizuje European Network Security Institute (ENSI).

08 wrz 2022

Akt o Usługach Cyfrowych a regulator Internetu w Polsce

W dniu 8.09. w Warszawie odbędzie się pierwsza po uchwaleniu Aktu o Usługach Cyfrowych (AUC) konferencja organizowana przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz Wydawnictwo C.H. Beck pt. „Akt o Usługach Cyfrowych a regulator Internetu w Polsce”.

06 cze 2022 - 07 cze 2022

Umowy wdrożeniowe na systemy IT - aspekty prawne i praktyczne

W programie m.in.:

 • Jak zmienia się podejście do wdrożeń i umów wdrożeniowych? – nowe wyzwania i praktyczne aspekty prawne – Agnieszka Wachowska
 • Własność intelektualna we wdrożeniach IT –  Agnieszka Wachowska
 • Oprogramowanie w modelu SaaS
 • Odpowiedzialność dostawców usług IT za nienależyte wykonywanie umowy
 • Cyberbezpieczeństwo we wdrożeniach IT
 • Wdrażanie przełomowych innowacji i IT – Xawery Konarski
 • Ubezpieczenia w IT – Xawery Konarski
 • Outsourcing IT – aspekty prawne i praktyczne
01 cze 2022

LegalTech Forum 2022. Innowacje w praktyce prawniczej

W programie m.in.:

 • Nowe technologie, standaryzacja umów, Contract as Code
 • Cyberbezpieczeństwo – kluczowe zjawiska 2022
 • Prawo nowych technologii w Polsce i w UE – usługi cyfrowe, handel elektroniczny, innowacje – nowe regulacje prawne
 • Prezentacja Raportu – LegalTech 2022
23 maj 2022

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej

W programie:

 • Chmura obliczeniowa – zagadnienie wstępne i regulacje prawne
 • Chmura obliczeniowa a RODO
 • Wymagania sektorowe oraz dotyczące cyberbezpieczeństwa dla usług przetwarzania w chmurze
 • Istotne elementy na korzystanie z oprogramowania w chmurze
 • Odpowiedzialność dostawców usług chmurowych
29 mar 2022 - 30 mar 2022

Umowy wdrożeniowe na systemy IT - aspekty prawne i praktyczne

W programie m.in.:

 • Jak zawrzeć dobrą umowę na wdrożenie IT – Agnieszka Wachowska
 • Umowa na wdrożenie systemu IT: perspektywa zamawianego vs. perspektywa wykonawcy
 • Spory dotyczące wdrożeń IT – studium najczęstszych spraw spornych i przegląd orzeczeń w sprawach IT – Agnieszka Wachowska
 • Umowy IT w praktyce – Xawery Konarski
 • Oprogramowanie w modelu SaaS
 • Zmiany prawne w Polsce i Europie w zakresie cyberbezpieczeństwa
 • Wyjście z umowy na wdrożenie systemu IT i spory na tle wdrożeń
16 mar 2022

Ochrona dóbr osobistych w Internecie

Program:

I część. Specyfika procesu o ochronę dóbr osobistych 

 • Szczególna konstrukcja odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych (naruszenie, bezprawność, wina)
 • Ochrona dóbr osobistych osób prawnych
 • Postępowanie w sprawach prasowych o naruszenie dóbr osobistych
 • Samodzielne kompletowanie dowodów oraz nowe reguły zabezpieczenia oraz wyjawiania/wydawania dowodów w postępowaniu sądowym
 • Zabezpieczenie roszczeń w procesie o ochronę dóbr osobistych
 • Zgłaszanie naruszeń: Facebook/Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin, polskie portale internetowe
 • Najnowsze orzecznictwo krajowe i unijne w zakresie ochrony dóbr osobistych, m. in. Jezior przeciwko Polsce (31955/11), wyrok TS UE z 3.10.2019 r. w sprawie C-18/18, wyrok SN z 30.09.2016 r. (I CSK 598/15)

II część. Odpowiedzialność sprawcy a odpowiedzialności pośrednika internetowego 

 • Kto jest pośrednikiem internetowym w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa (dyrektywa e-commerce/ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, rozporządzenie 2019/1150)
 • Szczególne reguły odpowiedzialności pośredników – notice&takedown i notice&takeaction
 • Zakaz nakładania obowiązku ogólnego monitorowania, a możliwość nałożenia obowiązku filtrowania pod kątem szczególnych treści
 • Identyfikacja bezpośredniego sprawcy naruszenia
 • Kierunki zmian w 2021 r. (Digital Services Act)

III część. Ochrona prywatności a prawo do bycia zapomnianym 

 • Geneza prawa do bycia zapomnianym – wyrok TS UE w sprawie C-131/12
 • Realizacja prawa do usunięcia danych (art. 17 RODO)
 • Różnica w podejściu ochrony danych osobowych i dóbr osobistych
 • Odpowiedzialność cywilna z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych
 • Realizacja prawa do bycia zapomnianym w procesie cywilnym (precedensowy wyrok SN z 13.12.2018 r., I CSK 690/17)
03 mar 2022

Kongres Prawa Nowych Technologii

Program:

 • Nowe obowiązki platform internetowych w projekcie rozporządzenia „Akt usługach cyfrowych (DSA)”
 • Web3 – na co powinien zwrócić uwagę prawnik?
 • RODO i AI Act – sztuczna inteligencja w Unii Europejskiej. Obecny reżim prawny i
 • Nowe zasady dostępności i wykorzystywania danych w obrocie cyfrowym w Unii Europejskiej – Prof. INP PAN dr hab. Grzegorz Sibiga
 • Zasada przejrzystości w aplikacjach mobilnych
 • Ataki typu ddos – okiem prawnika
 • Dyrektywa NIS 2: Ewolucja czy Rewolucja w zakresie cyberezpieczeństwa? Kto i w jaki sposób powinien przygotować się na nową regulację?
31 sty 2022

Umowy na korzystanie z oprogramowania w chmurze obliczeniowej

W programie:

 • Chmura obliczeniowa – zagadnienie wstępne i regulacje prawne
 • Chmura obliczeniowa a RODO
 • Wymagania sektorowe oraz dotyczące cyberbezpieczeństwa dla usług przetwarzania w chmurze
 • Istotne elementy na korzystanie z oprogramowania w chmurze
 • Odpowiedzialność dostawców usług chmurowych
14 gru 2021

Nowe zasady transferu danych osobowych do państw trzecich na podstawie standardowych klauzul umownych

W programie:

 • Miejsce SKU w systemie mechanizmów transferowych określonych w RODO
 • Obowiązki, ryzyka i odpowiedzialności, jakie wiążą się ze stosowaniem SKU
 • Relacje pomiędzy „nowymi” i „starymi” SKU – co nowe SKU oznaczają dla transferów danych realizowanych na podstawie dotychczasowych klauzul?
 • Struktura SKU. Jak wybrać odpowiednie moduły dla danego scenariusza transferowego?
 • Jak inkorporować SKU do stosowanych klauzul przetwarzania danych osobowych?
 • Środki techniczne i organizacyjne, które należy wdrożyć w przypadku stosowania nowych SKU
 • Jakie środki uzupełniające stosować można w stosunku do tych przewidzianych w SKU (zalecenia EROD po wyroku w sprawie Schrems II)?
 • Jak dokonać oceny wpływu transferów na prywatność podmiotów danych?
06 gru 2021

VII Konferencja Ochrony Danych Osobowych. Działania instytucji i organów Unii Europejskiej w ochronie danych osobowych

Program:
 • Panel I: Standardowe klauzule umowne: transfery do państw trzecich oraz powierzenie przetwarzania danych Praktyczne konsekwencje decyzji Komisji Europejskiej z 2021 r.
 • Panel II: Stosowanie RODO w obrocie cyfrowym – znaczenie wytycznych i zaleceń EROD. Reklama behawioralna, realizacja praw podmiotów danych, relacje z ePrivacy
 • Panel III: EROD i EIOD wobec wyzwań technologii. Przyszłość ochrony danych osobowych w czasach sztucznej inteligencji i Data Governance Act
07 lis 2021

III Konferencja: Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania

Program został podzielony na 5 paneli dyskusyjnych: 
 • Elementy kształtowania przyszłości usług cyfrowych w Polsce i w UE – nowe regulacje prawne w sektorze TMT w latach 2021/2022
 • Handel elektroniczny. Aktualne problemy prawne i nadchodzące wyzwania legislacyjne.
 • Prawo autorskie i dobra osobiste w świecie nowych technologii – czy niezbędna będzie zmiana paradygmatów?
 • Wykorzystywanie praw własności intelektualnej przez producentów oprogramowania i jego granice.
 • Inteligentne innowacje – Smart Industry, IoT, AI, Blockchain.
27 wrz 2021 - 28 wrz 2021

Umowy wdrożeniowe na systemy IT - aspekty prawne i praktyczne

W programie wydarzenia m.in.:

 • Jak przygotować i zawrzeć dobrą umowę na wdrożenie IT
 • Jaka jest odpowiedzialność za niewykonanie oraz nienależyte wykonanie prac w praktyce umów IT
 • Czy można realizować zwinne wdrożenie przy sztywnym budżecie?
 • Jak opisać serwis na system oddawany fragmentami i bez z góry określonego wynagrodzenia?
 • Jaki są pułapki związane z nieprawidłowym udzieleniem praw do korzystania z utworów z obszaru IT
 • Jaka jest odpowiedzialność wykonawców i podwykonawców w związku z outsourcingiem usług IT
 • Czy odpowiedzialność podwykonawcy różni się od odpowiedzialności wykonawcy?
 • Jak analizować ryzyko, jak wybrać właściwego dostawcę
 • Jak się przygotować i prowadzić spory związane z wdrożeniami IT
 • Jak renegocjować warunki umowy
 • Co warto mieć na uwadze wychodząc z umowy – jaki mechanizm odstąpienia jest najczęściej wybierany w umowach wdrożeniowych i dlaczego?
14 wrz 2021

Ochrona dóbr osobistych w Internecie

Program szkolenia:

I część. Specyfika procesu o ochronę dóbr osobistych 
 • Szczególna konstrukcja odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych (naruszenie, bezprawność, wina)
 • Ochrona dóbr osobistych osób prawnych
 • Postępowanie w sprawach prasowych o naruszenie dóbr osobistych
 • Samodzielne kompletowanie dowodów oraz nowe reguły zabezpieczenia oraz wyjawiania/wydawania dowodów w postępowaniu sądowym
 • Zabezpieczenie roszczeń w procesie o ochronę dóbr osobistych
 • Zgłaszanie naruszeń: Facebook/Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin, polskie portale internetowe
 • Najnowsze orzecznictwo krajowe i unijne w zakresie ochrony dóbr osobistych
II część. Odpowiedzialność sprawcy a odpowiedzialności pośrednika internetowego 
 • Kto jest pośrednikiem internetowym w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa
 • Szczególne reguły odpowiedzialności pośredników – notice&takedown i notice&takeaction
 • Zakaz nakładania obowiązku ogólnego monitorowania, a możliwość nałożenia obowiązku filtrowania pod kątem szczególnych treści
 • Identyfikacja bezpośredniego sprawcy naruszenia
 • Kierunki zmian w 2021 r. (Digital Services Act)
III część. Ochrona prywatności a prawo do bycia zapomnianym
 • Geneza prawa do bycia zapomnianym – wyrok TS UE w sprawie C-131/12
 • Realizacja prawa do usunięcia danych (art. 17 RODO)
 • Różnica w podejściu ochrony danych osobowych i dóbr osobistych
 • Odpowiedzialność cywilna z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych
 • Realizacja prawa do bycia zapomnianym w procesie cywilnym
09 wrz 2021

Kongres Prawa Nowych Technologii

Program:

 • Sztuczna inteligencja – praktyczne podejście
 • Cyberbezpieczeństwo dostawców usług cyfrowych
 • Projekt rozporządzenia Digital Services Act. Jakie zmiany przyniesie w zasadach odpowiedzialności usługodawców internetowych
 • Chmura obliczeniowa – najnowszych trendy legislacyjno-regulacyjne – adw. Xawery Konarski
 • Zarządzanie regulacjami technologicznymi – nowy model ryzyka prawnego dla organizacji
 • Jaka jest przyszłość ochrony prawnej produktów nowych technologii – adw. prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki
 • Nowe usługi w technologii 5 G. Wyzwania prawne, które mogą utrudnić wdrożenie i rozwój nowych usług w sieci 5 G
24 sie 2021

Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy IT - co zrobić aby uniknąć sporu i jak się zachować w sytuacjach kolizyjnych pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym?

Program:

 • Wdrożenie i serwis IT – jak uniknąć rozbieżności pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym
 • Orzecznictwo sądów powszechnych dotyczące sporów IT
 • Warianty postępowania zmierzające do realnego wykonania zobowiązania (umowy)
 • Warianty postępowania zmierzające do rozwiązania umowy – kiedy i na jakich zasadach od umowy może odstąpić Wykonawca i Zamawiający
 • Proceduralne sposoby rozwiązywania sporów dotyczących wdrożenia i serwisu IT
11 lip 2021

Debata online: DSA and DMA – importance for the Three Seas countries

Program:

 • Prezentacja regulacji DSA/DMA: idea i proponowane zasady – Xawery Konarski, Senior Partner w Traple Konarski Podrecki & Partners
 • Prezentacja stanowiska CEE Digital Coalition w sprawie DSA/DMA – Michał Kanownik, Stowarzyszenie Polska Cyfrowa
 • Debata
15 cze 2021 - 16 cze 2021

LegalTech Forum 2021

Wydawnictwo C.H.Beck zaprasza na konferencję poświęconą trendom rozwojowym w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy kancelarii prawnych – LegalTech Forum 2021. Innowacje w praktyce prawniczej.

Na Forum gościć będzie 17 wybitnych prelegentów, wśród których znajdą się międzynarodowi eksperci w branży legal tech, doświadczeni prawnicy, przedstawiciele świata nauki oraz administracji rządowej. Nowatorska formuła konferencji umożliwi uczestnikom zapoznanie się z kluczowymi zagadnieniami w trakcie skondensowanych prezentacji, które następnie będą omawiane w dyskusjach panelowych z udziałem ekspertów i prawników. Forum będzie też doskonałą okazją do networkingu.

Z przyjemnością informujemy, że w wydarzeniu udział weźmie adw. Xawery Konarski.

Szczegółowy program, informacje o prelegentach oraz zapisy pod adresem: www.LegalTechForum.beck.pl.

Zapraszamy do udziału!

09 cze 2021 - 10 cze 2021

XIII konferencja Bezpieczeństwo w Internecie Globalne gry. Global Games. Własność intelektualna, edukacja, bezpieczeństwo

Zapraszamy na XIII edycję konferencji „Bezpieczeństwo w Internecie – Globalne gry. Global Games”.

Z przyjemnością informujemy, że eksperci naszej kancelarii wygłoszą prelekcje:

 • Łańcuch wartości w e-sporcie a prawo – adw. Xawery Konarski
 • Google, Facebook, Microsoft, Amazon a regulacja konkurencji – dr Tomasz Targosz
24 maj 2021

Training session: Non-performance or Improper Performance of IT Contracts

The “Non-performance or Improper Performance of IT Contracts – How to Avoid Disputes and Proceed in Conflict Situations Between Contractor and Client” training session will be held on 25 May 2021. The meeting will be divided into four main parts:

 • IT implementation and maintenance – how to avoid discrepancies between the Contractor and the Client;
 • Procedure versions aimed to really fulfil the obligation (contract) – which Claims;
 • Procedure versions aimed to terminate the contract – when and on what terms the Contractor and the Client may withdraw from the contract;
 • Procedural ways to settle disputes regarding IT implementation and maintenance.

The workshops will be run by experts from the Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy Law Firm –  Xawery Konarski, Attorney at Law, and  Agnieszka Wachowska, Legal Advisor.

19 maj 2021 - 20 maj 2021

Umowy wdrożeniowe na systemy IT

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konferencji pt. „Umowy wdrożeniowe na systemy IT – aspekty prawne i praktyczne” organizowanej przez Puls Biznesu.

Nasi eksperci r.pr. Agnieszka Wachowska oraz adw. Xawery Konarski wygłoszą prelekcję pt. „Jak przygotować dobrą umowę – checklista dla wykonawcy i zamawiającego”. Dodatkowo, Agnieszka Wachowska opowie o umowach wdrożeniowych przy podejściu zwinnym (agile).

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z krótkim podsumowaniem poprzedniej edycji wydarzenia, które ukazało się na łamach Pulsu Biznesu. (link)

29 mar 2021 godz. 10:00 - 14:00

Szkolenie: Ochrona dóbr osobistych w Internecie

W dniu 29 marca odbędzie się szkolenie pt. „Ochrona dóbr osobistych w Internecie”, którego organizatorem jest Akademia C.H. Beck.

Program wydarzenia:
I część. Specyfika procesu o ochronę dóbr osobistych 
 • Szczególna konstrukcja odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych (naruszenie, bezprawność, wina)
 • Ochrona dóbr osobistych osób prawnych
 • Postępowanie w sprawach prasowych o naruszenie dóbr osobistych
 • Samodzielne kompletowanie dowodów oraz nowe reguły zabezpieczenia oraz wyjawiania/wydawania dowodów w postępowaniu sądowym
 • Zabezpieczenie roszczeń w procesie o ochronę dóbr osobistych
 • Zgłaszanie naruszeń: Facebook/Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin, polskie portale internetowe
 • Najnowsze orzecznictwo krajowe i unijne w zakresie ochrony dóbr osobistych, m. in. Jezior przeciwko Polsce (31955/11), wyrok TS UE z 3.10.2019 r. w sprawie C-18/18, wyrok SN z 30.09.2016 r. (I CSK 598/15)
II część. Odpowiedzialność sprawcy a odpowiedzialności pośrednika internetowego 
 • Kto jest pośrednikiem internetowym w świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa (dyrektywa e-commerce/ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, rozporządzenie 2019/1150)
 • Szczególne reguły odpowiedzialności pośredników – notice&takedown i notice&takeaction
 • Zakaz nakładania obowiązku ogólnego monitorowania, a możliwość nałożenia obowiązku filtrowania pod kątem szczególnych treści
 • Identyfikacja bezpośredniego sprawcy naruszenia
 • Kierunki zmian w 2021 r. (Digital Services Act)
III część. Ochrona prywatności a prawo do bycia zapomnianym
 • Geneza prawa do bycia zapomnianym – wyrok TS UE w sprawie C-131/12
 • Realizacja prawa do usunięcia danych (art. 17 RODO)
 • Różnica w podejściu ochrony danych osobowych i dóbr osobistych
 • Odpowiedzialność cywilna z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych
 • Realizacja prawa do bycia zapomnianym w procesie cywilnym (precedensowy wyrok SN z 13.12.2018 r., I CSK 690/17)
17 mar 2021

Konferencja: Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej

W dniu 18 marca odbędzie się konferencja pt. „Nowe prawo komunikacji elektronicznej”, której organizatorem jest Puls Biznesu.

Z przyjemnością informujemy, że podczas wydarzenia adw. Xawery Konarski wygłosi prelekcję pt. „Prawo Komunikacji elektronicznej – obowiązki podmiotów nie prowadzących działalności telekomunikacyjnej”. W ramach prelekcji zostaną omówione m.in:

 • Nowe zasady marketingu elektronicznego
 • Dopuszczalne sposoby korzystania z cookies
 • Usługa komunikacji interpersonalnej niewykorzystująca numerów
 • Które z usług Over-the-Top (OTT) objęte są Prawem komunikacji elektronicznej
 • Obowiązki dostawców usług komunikacji interpersonalnej

 

08 mar 2021 - 09 mar 2021

IT system implementation agreements – legal and practical aspects

We recommend the conference on IT System Implementation Agreementslegal and practical aspects, organized by Puls Biznesu. We are pleased to announce that TKP experts attorneys-at-law Agnieszka Wachowska and Xawery Konarski will talk about how to draw up a good agreementcontractor and client checklist.

07 mar 2021 - 10 mar 2021

13. Forum Gospodarcze TIME

Zapraszamy na 13 Forum Gospodarcze Time, który odbędzie się w dniach 8-11 marca 2021 r.

Tematyka Forum została podzielona na cztery nurty tematyczne: infrastrukturalny, przemysłowy, finansowy oraz usługowy.

Z przyjemnością informujemy, że podczas drugiego dnia forum adw. Xawery Konarski weźmie udział w panelu Implementacja transformacji cyfrowej.

22 lut 2021

Webinarium: Spory IT – perspektywa Wykonawców

W dniu 23 lutego 2021. odbędzie się webinarium  pt. „Spory IT – perspektywa Wykonawców”.  W trakcie spotkania dowiesz się o najważniejszych problemach prawnych związanych ze sporami o wykonanie umów IT.

 • Poznasz najczęstsze przyczyny „konfliktów” w umowach IT.
 • Uzyskasz rekomendowane scenariusze postępowań Wykonawców IT w sytuacjach spornych.
 • Dowiesz się o najważniejszych postanowieniach umownych zabezpieczających interesy Wykonawców na wypadek sporów.
09 lut 2021

Pliki cookies – aspekty techniczne, najnowsze orzecznictwo i wytyczne organów regulacyjnych

W 2020 r. organy krajowe poszczególnych państw Unii Europejskiej wydały szereg decyzji nakładających wysokie kary pieniężne za naruszenie przepisów o korzystaniu z cookies. W sprawach tych orzekał również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz sądy krajowe. Podstawą materialnoprawną tych decyzji oraz orzeczeń były zarówno przepisy RODO, jak przepisy o e-Prywatności.

Podczas webinarium omówimy kwestie techniczne i prawne związane ze stosowaniem plików cookies w praktyce. W naszych prezentacjach uwzględnimy najnowsze decyzje i wytyczne organów nadzorczych, najistotniejsze orzecznictwo oraz projekt Prawa komunikacji elektronicznej.

Program:

Wstęp – Powitanie uczestników

Techniczne aspekty związane z plikami cookies – dr inż. Andrzej Kaczmarek

 • uporządkowanie terminologii dotyczącej plików cookies
 • omówienie technologii działających podobnie jak pliki cookies
 • rodzaje cookies
 • przepływy informacji w związku z działaniem plików cookies

Najważniejsze problemy prawne dotyczące korzystania z plików cookies na podstawie orzecznictwa, decyzji, oraz stanowisk organów nadzorczych – adw. Xawery Konarski

 • omówienie kluczowych wyroków TSUE dotyczących plików cookies
 • identyfikacja najważniejszych problemów prawnych dotyczących korzystania z plików cookies w świetle decyzji i wytycznych organów nadzorczych państw UE
 • elementy przesądzające o stwierdzeniu naruszenia przepisów i wysokości nakładanych kar na podstawie przepisów RODO i o e-Prywatności

Zasady dopuszczalnego korzystania z cookies – aktualny i przyszły stan prawny – r.pr. Dominika Nowak

 • Praktyczne omówienie kluczowych wytycznych organów nadzorczych – jak stosować pliki cookies zgodnie z przepisami?
 • Znaczenie prawne podziału na niezbędne, funkcjonalne i reklamowe cookies
 • O czym należy pamiętać wdrażając regulacje dotyczące plików cookies?
 • Regulacja cookies w projekcie Prawa komunikacji elektronicznej

Kompetencje Prezes UODO i Prezesa UKE oraz ich wykonywanie w sprawach stosowania cookies

– adw. dr hab. Grzegorz Sibiga

 • Kompetencje Prezesa UODO i Prezesa UKE w sprawach stosowania plików cookies – sankcje przewidziane za naruszenia przepisów
 • Czy może dojść do kolizji kompetencji Prezesa UODO i Prezesa UKE ?
 • Specyfika postępowań Prezesa UODO oraz Prezesa UKE.
 • Przykłady spraw dotyczących cookies

Zakończenie – sesja pytań i odpowiedzi

25 sty 2021

Konferencja online: IOD wobec nowych wyzwań w ochronie danych osobowych

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej konferencji  pt. „IOD wobec nowych wyzwań w ochronie danych osobowych”,  która odbędzie się 26 stycznia 2020 r.

Z przyjemnością informujemy, że adw. Xawery Konarski poprowadzi wykład inaguracyjny pt. „2021 – rok wyzwań legislacyjnych dla ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w komunikacji elektronicznej”. W 2 panelu dyskusyjnym pt. „Odpowiedzialność Inspektora Ochrony Danych” udział weźmie  adw. dr hab. Grzegorz Sibiga.

Organizatorem wydarzenia jest SABI – Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Danych.

22 lis 2020

VI Konferencja Ochrony Danych Osobowych

Zapraszamy do udziału  w VI dorocznej konferencji wydawnictwa C.H.Beck, która jest poświęcona najważniejszym problemom ochrony danych.

Konferencji została podzielona na trzy obszary tematyczne:

 • Udostępnianie, powierzanie, transfer – główne problemy obiegu danych osobowych
 • Ochrona danych osobowych i prywatności wobec wyzwań technologii, technik przetwarzania i komunikowania
 • Nadzór nad przestrzeganiem RODO

Z przyjemnością informujemy, że prelegentami wydarzenia są również eksperci naszej kancelarii adw. Xawery Konarski, adw. dr hab. Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska oraz dr Iga Małobęcka-Szwast.

25 paź 2020

II Konferencja Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania

Zapraszamy Państwa do wysłuchania wystąpień naszych ekspertów na II Konferencji: Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania.

W trakcie spotkania poruszone zostaną m.in. następujące zagadnienia:

 • Cyberbezpieczeństwo jako składnik compliance oraz praktyki biznesowej.
 • Delikty internetowe – dochodzenie roszczeń w postępowaniach cywilnych.
 • Odpowiedzialność prawna oraz spory związane ze stosowaniem nowych technologii.
 • Czy środowisko prawnicze stanie się wreszcie cyfrowym? Covid-19 a paperless.
 • Najnowsze zmiany w prawie TMT w latach 2020/21
14 paź 2020

Konferencja: Ile IP w IT? Cyfrowe Aspekty Własności Intelektualnej

Zapraszamy Państwa do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Ile IP w IT? Cyfrowe Aspekty Własności Intelektualnej, poświęconej aktualnym zagadnieniom prawnym związanym z nowymi technologiami. Organizatorami spotkania jest, Wydział Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego – Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu.

Zwracamy Państwa uwagę na wystąpienia naszych ekspertów:

 • Panel nr 1 – Sądy ds. własności intelektualnej
  9.50 – 10.10 – Prof. INP PAN, adw. Paweł Podrecki – Sądy ds. własności intelektualnej
 • Panel nr 3 – IT a prawo autorskie
  13.00 – 13.20 – adw. Xawery Konarski – Internet Rzeczy a prawa własności intelektualnej
20 wrz 2020

LegalTechForum 2020

Wydawnictwo C.H.Beck zaprasza na konferencję poświęconą trendom rozwojowym w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy kancelarii prawnych – LegalTech Forum 2020. Innowacje w praktyce prawniczej.

Konferencja odbędzie się 21 września 2020 roku.

Na Forum gościć będzie 18 wybitnych prelegentów, wśród których znajdą się międzynarodowi eksperci w branży legal tech, doświadczeni prawnicy, przedstawiciele świata nauki oraz administracji rządowej.

Nowatorska formuła konferencji umożliwi uczestnikom zapoznanie się z kluczowymi zagadnieniami w trakcie skondensowanych prezentacji, które następnie będą omawiane w dyskusjach panelowych z udziałem ekspertów i prawników. Forum będzie też doskonałą okazją do networkingu.

Z przyjemnością informujemy, że w wydarzeniu udział wezmą adw. Xawery Konarski oraz adw. dr hab. Grzegorz Sibiga.

Konferencja dedykowana jest głównie prawnikom oraz wszystkim osobom zainteresowanym nowymi trendami technologicznymi w codziennej pracy kancelarii.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem merytorycznym wydarzenia.  Szczegółowy program, informacje o prelegentach oraz zapisy pod adresem: www.LegalTechForum.beck.pl.

Zapraszamy do udziału!

08 wrz 2020

Agreements for the Use of Software in a Computing Cloud

On 9 September 2020, a training session “Agreements for the use of software in a computing cloud – challenges, risks and practical aspects of concluding and negotiating contracts on cloud computing”, organised by the Centrum Promocji Informatyki will be held in Warsaw.

The objective of the event is to comprehensively present the legal issues of computing cloud projects. The speakers will present the current body of judicial decisions issued by Polish and foreign courts and the Court of Justice of the European Union, cloud-relevant legal regulations, as well as the standpoints of regulatory bodies.

During the event, the following questions will be explored in detail:

 • What is the effect of regulations resulting from the GDPR on the possibility of using cloud solutions?
 • Do cybersecurity regulations create a barrier for the use of cloud solutions?
 • Are public entities to any extent limited in the use of cloud solutions?
 • What are the aspects worth verifying before concluding an agreement regarding the use of software in the cloud computing model SaaS?
 • Is it possible to negotiate agreements regarding the use of cloud solutions, and if so, what is worth negotiating?
 • What are the main legal risks resulting from the standard provisions of the terms & conditions for providing cloud services?
 • What should an agreement regarding the use of software in a computing cloud include?
19 sie 2020

Webinar: Personal data transfers in a cloud – Consequences of the Schrems II judgement

You are more than welcome to the webinar “Personal data transfers in the cloud – consequences of the Schrems II judgement” on 20 August 2020 at 11am. The meeting is organised by the Polish Chamber of Information Technology and Telecommunications (PIIT).

We are going to discuss the following topics:

 • Legal effects of the Schrems II judgement on personal data transfers to the United States
 • Legal effects of the Schrems II judgement on personal data transfers to countries other than the United States, and third countries (non-EEA members)

We will also show practical examples of steps which cloud providers and users should take to achieve compliance with the guidelines included in the Schrems II judgement.

The meeting will be hosted by Xawery Konarski, Senior Partner at Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Register now

10 sie 2020

Webinarium: Wyrok w sprawie Schrems II i jego znaczenie dla transferu danych osobowych poza Europejski Obszar Gospodarczy

Podczas webinarium kompleksowo przedstawimy problematykę prawną transferu danych osobowych, ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zawartych w wyroku w sprawie Schrems II. Zagadnienia te podzielone zostały na cztery podstawowe bloki tematyczne.

1. Istota orzeczenia TSUE w sprawie Schrems II

 • nieważność decyzji Komisji Europejskiej nr 2016/1250 dotyczącej Tarczy Prywatności – argumentacja TSUE
 • ocena dopuszczalności transferu danych osobowych na podstawie standardowych klauzul umownych (decyzja Komisji Europejskiej nr 2010/87, zmieniona decyzją nr 2016/2297)

2. Jak korzystać z dostępnych mechanizmów transferowych po wyroku Schrems II

 • rekomendowana kolejność korzystania z mechanizmów transferowych określonych w     RODO
 • decyzje Komisji Europejskiej stwierdzające odpowiedniość ochrony w państwie trzecim (whitelisting)
 • transfer danych z zastrzeżeniem odpowiednich zabezpieczeń (standardowe klauzule ochrony, wiążące reguły korporacyjne, inne instrumenty przewidziane w RODO)
 • wyjątki określone w art.49 RODO.

3. Obowiązki administratora i podmiotu przetwarzającego w przypadku korzystania ze standardowych klauzul ochrony

 • standardowe klauzule ochrony zatwierdzone przez Komisję Europejską a klauzule umowne zatwierdzone przez organ nadzorczy – znaczenie prawne rozróżnienia
 • rodzaje standardowych klauzul ochrony
 • obowiązek dokonania uprzedniej oceny, czy importer danych jest w stanie spełnić warunki ochrony określone standardowymi klauzulami ochrony zatwierdzonymi przez Komisję Europejską – kryteria i sposób dokonania oceny
 • transfer danych na podstawie standardowych klauzul ochrony a zasada rozliczalności

4. Transfer danych osobowych na podstawie wyjątków (art.49 RODO)

 • transfer danych na podstawie standardowych klauzul ochrony a zasada rozliczalności
 • jednorazowe lub wielokrotnie przekazywanie danych do państwa trzeciego – znaczenie prawne rozróżnienia
 • warunki dopuszczalnego transferu danych na podstawie wyjątków z art.49 RODO
 • transfer danych ze względu na ważne prawnie uzasadnione interesy realizowane przez administratora

Zapraszamy do udziału!

28 lip 2020 godz. 09:00 - 14:00

Szkolenie online: Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy IT - co zrobić aby uniknąć sporu i jak się zachować w sytuacjach kolizyjnych pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym?

Szkolenie „Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy IT – co zrobić aby uniknąć sporu i jak się zachować w sytuacjach kolizyjnych pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym” odbędzie się w dniu 28 lipca 2020 r.

Spotkanie podzielone zostanie na cztery główne części:

 • Wdrożenie i serwis IT – jak uniknąć rozbieżności pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym;
 • Warianty postępowania zmierzające do realnego wykonania zobowiązania (umowy) – jakie Roszczenia;
 • Warianty postępowania zmierzające do rozwiązania umowy – kiedy i na jakich zasadach od umowy może odstąpić Wykonawca i Zamawiający;
 • Proceduralne sposoby rozwiązywania sporów dotyczących wdrożenia i serwisu IT.

Wydarzenie poprowadzą eksperci z Kancelarii Traple Konarski Podrecki  i Wspólnicy – adw. Xawery Konarski i r.pr. Agnieszka Wachowska.

13 lip 2020

Webinar: Strategic Report: Law in the Internet – the most important legal instruments and regulatory decisions in 2020

You are very welcome to participate in a webinar entitled Strategic Report: Law in the Internet – the most important legal instruments and regulatory decisions in 2020, which will be held on the coming Tuesday, 14 July 2020 at 11.00 a.m. The event is organised by IAB Polska.

The presentation will discuss the most important legal instruments for online firms, which are becoming effective in 2020 or are still under legislative works. Further, the most significant regulatory decisions and rulings of Polish and foreign courts will be analysed.

The event will be led by Xawery Konarski, Attorney-at-Law, Senior Partner.

24 cze 2020 - 25 cze 2020

Warsztaty: Umowy wdrożeniowe na systemy IT

W dniach 25-26 czerwca 2020 r. odbędą się warsztaty pt. „Umowy wdrożeniowe na systemy IT”, których organizatorem jest Puls Biznesu.

W programie spotkania przewidziano następujące zagadnienia:

 • jak przygotować dobrą umowę – przykłady modeli wdrożeń występujących na rynku
 • jaka jest odpowiedzialność za niewykonanie oraz nienależyte wykonanie prac w praktyce umów IT
 • jakiego zakresu odpowiedzialności od licencjodawcy lub od przenoszącego prawa należy wymagać?
 • jakie są zmiany w ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa a ochrona programów komputerowych
 • o czym pomyśleć jeszcze przed negocjacjami umowy Agile
 • jak chronić dane osobowe w chmurowych i nie chmurowych projektach wdrożeniowych IT
 • jakie są wymogi ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
 • jakie są skutki wyjścia z umowy na wdrożenie systemu IT
 • jak zrealizować wdrożenie IT zgodnie z budżetem, harmonogramem i przyjętymi wymaganiami – checklista Dostawców i Zamawiających

Podczas wydarzenia swoje prelekcje zaprezentują adw. Xawery Konarski (I dzień: „Odpowiedzialność dostawców usług IT za nienależyte wykonywanie umów”) i r.pr. Agnieszka Wachowska (I dzień: „Wdrożenie IT – jak przygotować dobrą umowę?”). Drugiego dnia nasi eksperci podsumują wydarzenie wspólnie omawiając temat „Jak zrealizować wdrożenie IT zgodnie z budżetem, harmonogramem i przyjętymi wymaganiami – checklista Dostawców i Zamawiających”.

15 cze 2020

Webinarium: Status i rola IOD w świetle najnowszych orzeczeń i stanowisk organów nadzorczych i sądów

Zapraszamy na webinarium pt. „Status i rola IOD w świetle najnowszych orzeczeń i stanowisk organów nadzorczych i sądów”, które odbędzie się 16 czerwca 2020 r.

Podczas webinarium przedstawimy przegląd najnowszych decyzji dotyczących statusu i roli IOD w organizacji i wnioski płynące z nich dla praktyki wykonywania funkcji IOD. Omówimy również (4) problematykę polis ubezpieczeniowych dla IOD, tj. jakie rodzaje polis są obecnie oferowane na rynku, czy warto posiadać taką polisę i przed czym ona faktycznie chroni.

W szczególności skupimy się na następujących sprawach:

1. Belgia: kara pieniężna nałożona na spółkę Proximus, w której wyjaśniono:

  1. czy IOD może pełnić funkcje compliance officera lub szefa działu audytu i zarządzania ryzykiem;
  2. jakie dodatkowe zadania i funkcje może pełnić IOD; jakie dodatkowe zadania i funkcje mogą powodować konflikt interesów w rozumieniu art. 38 ust. 6 RODO;
  3. co należy zrobić, aby uniknąć konfliktu interesów;
  4. czy konieczne jest posiadanie polityki zapobiegania konfliktowi interesów;

2. Niemcy: stanowisko bawarskiego organu nadzorczego, który wyjaśnia:

  1. czy organizacja może wyznaczyć więcej niż jednego IOD;
  2. czy IOD może mieć zastępcę;
  3. czy konieczne jest powołanie zespołu IOD i jaki jest jego status;

3. Niemcy: orzeczenie niemieckiego regionalnego sądu pracy, w którym rozstrzygnięto:

  1. co należy rozumieć pod pojęciem wiedzy fachowej wymaganej od IOD;
  2. czy IOD musi „znać się na wszystkim”;
  3. kiedy można odwołać IOD;
  4. kiedy odwołanie IOD będzie zasadne.
18 mar 2020

Legal Tech Forum 2020

Wydawnictwo C.H.Beck zaprasza na konferencję poświęconą trendom rozwojowym w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy kancelarii prawnych – LegalTech Forum 2019. Innowacje w praktyce prawniczej.

Konferencja odbędzie się 19 marca 2020 roku w Warszawie.

Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne, podczas których omówione zostaną takie kwestie jak:

 • Blok 1. Sztuczna inteligencja a automatyzacja – usprawnienie codziennej pracy prawnika;
 • Blok 2. Compliance w kancelarii prawnej: cyberbezpieczeństwo i RODO;
 • Blok 3. LegalTech 2020 w Polsce: istniejące rozwiązania dla kancelarii prawnych i perspektywy ich rozwoju.

Z przyjemnością informujemy, że w wydarzeniu wezmą udział adw. Xawery Konarski i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem merytorycznym wydarzenia.

Szczegółowy program na stronie organizatora.

Zapraszamy do udziału!

02 gru 2019 - 04 gru 2019

Kongres: Inspektorów Ochrony Danych

W dniach 3-5 grudnia 2019 r. odbędzie się 24. edycja Kongresu Inspektorów Ochrony Danych, którego organizatorem jest ENSI. Tegoroczne spotkanie przebiegnie pod hasłem „Wiedza. Praktyka. Zgodność. AUDYT WDROŻENIA RODO – 2019”.

Podczas wydarzenia przeanalizowane zostaną istotne problemy realizacji przepisów RODO oraz krajowych przepisów uzupełniających RODO. Kongres ma także pozwolić uczestnikom zweryfikować, czy w prawidłowy sposób realizowane są przepisy RODO w ich jednostkach organizacyjnych oraz czy odpowiednio wdrożono wymagania krajowych przepisów uzupełniających RODO.

Z przyjemnością informujemy, że w Kongresie IOD w charakterze prelegentów wezmą udział adw. Xawery Konarski  i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Więcej informacji o wydarzeniu znają Państwo na stronie organizatora – ENSI.

Zapraszamy do udziału!

24 lis 2019

V Konferencja Ochrony Danych Osobowych – RODO i polskie przepisy uzupełniające

25 listopada 2019 r. w Warszawie odbędzie się piąta edycja dorocznej Konferencji Ochrony Danych Osobowych, której organizatorem jest Wydawnictwo C.H. Beck.

Wydarzenie poświęcone jest najbardziej aktualnym tematom ochrony danych osobowych po reformie ochrony danych osobowych tj. rozwiązaniom przewidzianym w ustawie z 21.02.2019 r.

Uczestnicy spotkania uzyskają odpowiedzi m. in. na następujące pytania:

 • jakie z uchwalonych 21.2.2019 r. zmian legislacyjnych powodują najważniejsze konsekwencje dla wykonania obowiązków ochrony danych osobowych?
 • jak prawidłowo ustalić podstawę prawną przetwarzania danych pracowników i osób rekrutowanych?
 • w jaki sposób prawidłowo komunikować się z osobami, których dane dotyczą w przypadku naruszenia ochrony danych ich danych oraz składania przez nie żądań realizujących uprawnienia określone w RODO?
 • jaki obowiązki ochrony danych osobowych spoczywają w związku z korzystaniem z serwisów społecznościowych?
 • w jaki sposób Prezes UODO korzysta ze swoich kompetencji władczych?
 • jak ustalają zakres stosowania RODO?

Z przyjemnością informujemy, że podczas konferencji swoje prelekcje wygłoszą nasi eksperci: adw. Xawery Konarski, adw. dr hab. Jan Byrski, adw. dr Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska.

Szczegółowe informacje i program konferencji dostępne są na stronie organizatora.

12 lis 2019

Konferencja: Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania

W dniu 13 listopada 2019 r. odbędzie się konferencja pt. „Prawo nowych technologii – aktualne problemy i nowe wyzwania”, której organizatorem jest Wydawnictwo C.H. Beck.

Program wydarzenia obejmie m. in. zagadnienia takie jak:
 • zarządzanie licencjami i prawami autorskimi w kontekście konfliktu nabywca/dostawca;
 • kluczowe dla osób zarządzających elementy umów i zdarzenia na projektach informatycznych;
 • efektywne zarządzanie ryzykami bezpieczeństwa cybernetycznego, budowanie strategii cyberbezpieczeństwa w organizacji i edukowanie pracowników;
 • interakcje zachodzące pomiędzy ochroną prywatności a funkcjonowaniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji;
 • konsekwencje wdrażania blockchain i smart contract dla funkcjonwania prawników;
 • wpływ nowego rozporządzenia w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego na handel elektroniczny;
 • zmiany związane z elektronizacją wprowadzane w procedurze cywilnej;
 • wpływ sztucznej inteligencji na modele biznesowe mediów.

Z przyjemnością informujemy, że partnerem merytorycznym wydarzenia jest Stowarzyszenie Prawa Nowych Technologii, a w konferencji wezmą udział eksperci z naszej Kancelarii: adw. Xawery Konarski, prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki, r.pr. Agnieszka Wachowska.

Więcej informacji o konferencji znajdą Państwo na stronie organizatora.

Zapraszamy do udziału!

23 paź 2019

Esport & Gaming Forum

Zapraszamy na 2. edycję największej konferencji poświęconej cyfrowej rozrywce i sportom elektronicznym –  Esport & Gaming Forum. Wydarzenie odbędzie się 24 października 2019 r. w Warszawie. Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanałach Onet i Polsat Games.

Program Forum podzielony został na dwie sceny: scenę biznes i scenę edukacyjną.

Z przyjemnością informujemy, że podczas wydarzenia wystąpi ekspert z naszej kancelarii adw. Xawery Konarski, który omówi aktualne problemy regulacyjne i prawne sportów elektronicznych
Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie: esportforum.pl
21 paź 2019 - 22 paź 2019

Konferencja: Secure 2019

Zapraszamy do udziału w konferencji „Secure 2019”, która odbędzie się w dniach 22-23 października w Warszawie.

Wydarzenie związane jest z tematyką bezpieczeństwa teleinformatycznego i na stałe zapisało się już w kalendarzu dorocznych spotkań, a od pierwszej edycji w 1996 r. jej organizatorami są NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska.

W programie Secure 2019 przewidziane są m. in. takie tematy jak:

 • Roboty, samoloty a w nich AI i cyber – czy to nie za dużo?
 • Jak ukraść milion dolarów? – czyli przykłady technicznych ataków na aplikacje finansowe
 • Diamenty są wieczne (threat aktorzy nie) – diamond model w analizie incydentów i threat intelligence
 • Czy można dziś znaleźć bezpieczny smartfon, tablet i telewizor? Samsung wizja cyberbezpieczeństwa
 • Co ma wpływ na bezpieczeństwo domeny internetowej? Czynniki bezpieczeństwa i wskazówki dla abonenta domeny
 • Jak upolować hakera?

Z przyjemnością informujemy, że drugiego dnia konferencji r. pr. Agnieszka Wachowska i adw. Xawery Konarski wygłoszą prelekcję pt. „Odpowiedzialność prawna za naruszenie obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa”.

Zapraszamy do udziału!

17 wrz 2019 - 18 wrz 2019

X edycja Smart City Forum

W dniach 18-19 września 2019 r. w Warszawie odbędzie się X edycja Smart City Forum, której organizatorem jest MM Conferences.

Smart City Forum jest największym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. To platforma wymiany doświadczeń tworzona m.in. przez przedstawicieli administracji publicznej, prezesów i dyrektorów wiodących firm, ekspertów z zagranicy, którzy prezentują innowacyjne rozwiązania sprawdzające się na całym świecie.

Smart City Forum to niezwykle owocna debata o wyzwaniach stojących przed niemal wszystkimi dziedzinami: od transportu i IT przez ekologię, energetykę, budownictwo aż po medycynę oraz komunikację międzyludzką. W trakcie spotkania specjaliści dyskutują o najefektywniejszych modelach realizacji określonych inwestycji.

Zakres tematyczny Smart City Forum:

 • Idea Smart City według polskich miast.
 • Przyjazne Miasta
 • Wymiana dobrych praktyk w dziedzinie innowacji (sesja z prezentacjami najlepszych rozwiązań)
 • Zielone inteligentne miasta – inicjatywy implementacji technologii
 • Sesja Round Tables
 • Nowe modele biznesowe – ekonomia współdzielenia a mobilność
 • Nowoczesne technologie płatnicze w miastach
 • Otwarte dane miejskie

Z przyjemnością informujemy, że drugiego dnia wydarzenia adw. Xawery Konarski weźmie udział w debacie „Otwarte dane miejskie”, podczas której poruszone zostaną takie zagadnienia jak:

 • udostępnianie danych a nienaruszanie aspektów prywatności, licencji i bezpieczeństwa
 • czy wszystkie dane miejskie powinny być bezpłatne?
 • modele finansowe wokół udostępniania danych
 • zintegrowane zarządzanie miastami oparte o dane na poziomie strategicznym i operacyjnym
 • zastosowanie open data przez dostawców rozwiązań (np. mobilne aplikacje miejskie)
 • Cloudyzajca miast – wyzwania i możliwości

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem wydarzenia.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Smart City Forum.

Zapraszamy do udziału!

26 cze 2019 - 27 cze 2019

Konferencja: RODO w instytucjach finansowych

Zapraszamy do udziału w konferencji pt. „RODO w instytucjach finansowych – pierwsze doświadczenia, interpretacje oraz nowe przepisy”, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2019 r. w Warszawie.

W maju upływa rok od kiedy rozpoczęły bezpośrednie stosowanie przepisy RODO. Mimo pewnego okresu obowiązywania Rozporządzenia, jego wykładnia stanowi nadal źródło wielu problemów interpretacyjnych. Ponadto, w kwietniu 2019 r. weszły w życie zmiany ustaw dostosowujących przepisy krajowe – w tym dotyczące sektora instytucji finansowych – do RODO, ze względu na podpisanie przez Prezydenta RP w dniu 4 kwietnia 2019 r. ustawy wprowadzającej te zmiany. Sektor finansowy jest branżą, dla której przetwarzanie danych osobowych stanowi kluczowy element zdecydowanej większości procesów biznesowych.

Problematyka konferencji zostanie przedstawiona z punktu widzenia prawodawcy odpowiadającego za przepisy dostosowujące do RODO (Ministerstwo Cyfryzacji), regulatora (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych), a także izb gospodarczych (Polska Izba Ubezpieczeń, Związek Banków Polskich). Wśród prelegentów znajdą się także prawnicy mający wieloletnie doświadczenie związane z ochroną danych osobowych.

Konferencję poprowadzą nasi eksperci – adw. Xawery Konarski i adw. dr hab. Jan Byrski, którzy wygłoszą również następujące prelekcje:

 • Wdrożenie RODO w sektorze finansowym – identyfikacja najważniejszych problemów prawnych;
 • Audyt powdrożeniowy RODO w instytucji finansowej – lista sprawdzająca.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem merytorycznym konferencji.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie Pulsu Biznesu.

23 cze 2019

Konferencja: Europejski kodeks łączności elektronicznej

Miło nam poinformować, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została partnerem konferencji pt. „Europejski kodeks łączności elektronicznej – implementacja w prawie polskim”, która się odbędzie  24 czerwca 2019 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Głównym celem spotkania jest przybliżenie problematyki nowego Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który pozwoli ujednolicić istniejące uregulowania łączności elektronicznej dodając przy tym nowe rozwiązania.

Nowa dyrektywa pozwala m.in. na zwiększenie konkurencyjności firm telekomunikacyjnych oraz uporządkowuje regulacje dotyczące nowej sieci 5G. Ponadto Kodeks zapewnia lepszą ochronę konsumenta oraz wprowadza limit stawek na połączenie telefoniczne w krajach UE.

Podczas konferencji Mec. Xawery Konarski wygłosi  prelekcję pt. „Europejski kodeks łączności elektronicznej a projekt Rozporządzenia o e-Prywatności”.

Program: Europejski kodeks łączności elektronicznej – implementacja w prawie polskim (PDF).

12 cze 2019

Szkolenie: Pierwszy rok obowiązywania RODO

W dniu 13 czerwca 2019 r. w Warszawie odbędzie się szkolenie pt. „Pierwszy rok obowiązywania RODO. Najważniejsze problemy stosowania RODO i ustawy o ochronie danych osobowych”, którego organizatorem jest Wydawnictwo C.H. Beck.

Podczas wydarzenia omówione zostaną następujące zagadnienia:

 • główne problemy podstaw prawnych przetwarzania oraz wykonywania obowiązków informacyjnych,
 • realizacja żądań (wniosków) osób których dane dotyczą,
 • zarządzanie naruszeniami ochrony danych,
 • pierwsze doświadczenia w postępowaniach Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 • zmiany w przepisach po ochronie danych osobowych.

Z przyjemnością informujemy, że szkolenie poprowadzą eksperci naszej kancelarii adw. Xawery Kanarski i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Szczegółowa informacja i zapisy na szkolenie są na stronie organizatora – C.H. Beck.

08 cze 2019

Training session: non-performance or improper performance of IT Contract

Workshops on non-performance or improper performance of IT Contract – what to do to avoid disputes and what to do in conflict situations between the Contractor and the Client – will be held on 9 June 2020 in Warsaw.

The following issues will be discussed:

 • IT implementation and maintenance – how to avoid disagreements between the Contractor and the Client
 • Procedural options aimed at actual performance of the obligation (contract) – which claims
 • Procedural options aimed at termination of the Contract – when and on what terms the Contractor and the Client may withdraw from the Contract
 • Procedural ways to settle disputes regarding IT implementation and maintenance

We are pleased to announce that the lectures will be delivered by Agnieszka Wachowska, Legal Advisor and Xawery Konarski, Attorney-at-law

You are very welcome to participate!

14 kwi 2019 - 15 kwi 2019

Konferencja: RODO rok po wdrożeniu

Zapraszamy do udziału w  konferencji pt. „RODO rok po wdrożeniu” podsumowującej rok od kiedy stosowane są przepisy o ochronie danych osobowych (RODO). Wydarzenie odbędzie się odbędzie w dniach 15-16 kwietnia 2019 r. w Warszawie.

Miło nam poinformować, że podczas spotkania swoją prelekcję pt. „Administrator, współadministrator i processor – nowy zakres obowiązków i odpowiedzialność w RODO” wygłosi Mec. Xawery Konarski.

Podczas prelekcji poruszone zostaną takie zagadnienia jak:

 • Administrator i processor – jak należy rozumieć element decydowania o celach i środkach przetwarzania danych;
 • Współadministrator w orzecznictwie TSUE i poszczególnych państw UE;
 • Processor – nowy zakres obowiązków;
 • Odpowiedzialność administracyjna, cywilna i karna administratora, współadministratora i processora.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znają Państwo na stronie organizatora – Pulsu Biznesu.

08 kwi 2019 - 09 kwi 2019

5. Jubileuszowe Forum Prawa Mediów Elektronicznych

5. Forum Prawa Mediów Elektronicznych odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia 2019 r. w Opolu.

Wydarzenie jest największą ogólnopolską konferencją naukową o charakterze niekomercyjnym. Konferencja stanowi cykliczne forum wymiany przemyśleń i doświadczeń pomiędzy wybitnymi naukowcami i praktykami tematu. Jest organizowana przez naukowców oraz przedstawicieli praktyki zainteresowanych prawem mediów elektronicznych.

Głównymi tematami tegorocznej edycji będą:

 • Blockchain
 • Cyberbezpieczeństwo
 • RODO, e-privacy
 • Sztuczna inteligencja oraz pojazdy autonomiczne

Podczas drugiego dnia wydarzenia wystąpią eksperci naszej Kancelarii. W sesji „Cyberbezpieczeństwo, e-Administracja” Prof. INP PAN dr hab. Paweł Podrecki wygłosi prelekcję pt. „Czy są potrzebne nowe sposoby ochrony technologii?”, a dr Grzegorz Sibiga zaprezentuje temat „Automatyzacja czynności w administracji publicznej – stan obecny i perspektywy rozwoju”.

W sesji „Dane osobowe, ePrivacy” adw. Xawery Konarski omówi kwestię AI i prywatności pod kątem barier prawnych.

Udział w 5. Forum Prawa Mediów Elektronicznych jest bezpłatny.

03 kwi 2019 - 04 kwi 2019

Conference: Implementation agreement for an IT system

On 4 and 5 April 2019  a conference “Implementation agreement in IT system – legal and practical aspects” will be held in Warsaw, organised by the Puls Biznesu daily.

The main aim of the event is to familiarise participants with the most common IT Contracts traps and the ways to avoid them.

We are pleased to announce that during the conference, lectures will be delivered by:

 • Agnieszka Wachowska, Legal Advisor – ”IT implementation – how to prepare a good contract?”
 • Xawery Konarski, Attorney-at-Law – ”Responsibility of IT service providers for improper performance of the contract”.

We invite you to participate!

02 kwi 2019 - 03 kwi 2019

XVIII Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury

W dniach 3-4 kwietnia 2019 r.  w Warszawie odbędzie się XVIII edycja Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury.

Z przyjemnością informujemy,  że jednym z prelegentów Sympozjum będzie Starszy Partner naszej kancelarii – adw. Xawery Konarski, który weźmie udział w debacie „Chmura Krajowa”.

W trakcie debaty „Chmura Krajowa” zostaną omówione następujące zagadnienia:

 • Model oraz struktura Chmury Krajowej
 • Aspekt bezpieczeństwa oraz interoperacyjność
 • Zadania infrastruktury krytycznej
 • Nowa strategia polskiego rządu – czy jesteśmy gotowi, aby stworzyć infrastrukturę dla Gospodarki 4.0?
 • Finansowanie publiczne – sposób finansowania z publicznych funduszy
 • Wirtualizacja usług w Gospodarce 4.0
 • Nowe modele świadczenia usług w chmurze
  • PaaS, IaaS

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem Sympozjum.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

20 mar 2019

LegalTech Forum 2019. Innowacje w praktyce prawniczej

Wydawnictwo C.H.Beck zaprasza na konferencję poświęconą trendom rozwojowym w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy kancelarii prawnych – LegalTech Forum 2019. Innowacje w praktyce prawniczej.

Konferencja odbędzie się 21 marca 2019 roku w Hotelu Intercontinental w Warszawie.

Na Forum gościć będzie 16 wybitnych prelegentów, wśród których znajdą się międzynarodowi eksperci w branży legal tech, doświadczeni prawnicy, przedstawiciele świata nauki oraz administracji rządowej.
Nowatorska formuła konferencji umożliwi uczestnikom zapoznanie się z kluczowymi zagadnieniami w trakcie skondensowanych prezentacji, które następnie będą omawiane w dyskusjach panelowych z udziałem ekspertów i prawników. Forum będzie też doskonałą okazją do networkingu.

Z przyjemnością informujemy, że w wydarzeniu udział weźmie adw. Xawery Konarski.

Konferencja dedykowana jest głównie prawnikom oraz wszystkim osobom zainteresowanym nowymi trendami technologicznymi w codziennej pracy kancelarii.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem merytorycznym wydarzenia.  Szczegółowy program, informacje o prelegentach oraz zapisy pod adresem: www.LegalTechForum.beck.pl.

Zapraszamy do udziału!

12 lut 2019 - 13 lut 2019

Prawny i praktyczny wymiar umów licencyjnych oraz przeniesienia praw własności w obszarze IT

MMC Polska zaprasza na szkolenie pt. „Prawny i praktyczny wymiar umów licencyjnych oraz przeniesienia praw własności w obszarze IT”, które odbędzie się w dniach 13-14.02.2019 r. w Warszawie.

Obecnie bardzo ważną kwestią w zakresie prawa autorskiego w branży IT jest prawidłowe określenie pola eksploatacji w umowach na oprogramowanie oraz prawa licencyjne. Podczas wydarzenia uczestnicy uzyskają odpowiedzi na pytania:

Jak prawidłowo zawrzeć umowę z zagranicznym podmiotem? Jak zawrzeć ją na odległość? Jak niewłaściwe praktyki użytkowników bądź producentów oprogramowania mogą wpłynąć na funkcjonowanie oprogramowania?

Główne zagadnienia konferencji:

 • Funkcjonowanie prawa autorskiego w zakresie oprogramowania IT;
 • Prawidłowe określenie pola eksploatacji produktów IT w dokumentach prawnych. Jak uchronić się przed nadużyciami?
 • Prawidłowe klauzule i zabezpieczenia umów z zagranicznym podmiotem
 • Wypowiedzenie a odstąpienie od licencji; w tym naruszenie „istotnych interesów twórcy”;
 • Modele transferu praw do oprogramowania: licencja, przeniesienie praw, czy współwłasność?

Z przyjemnością informujemy, że w spotkaniu wezmą udział eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy: adw. Xawery Konarski  omówi kwestię licencji na eksploatację programu komputerowego w chmurze obliczeniowej, a r. pr. Joanna Stecyk opowie o pułapkach w zakresie korzystania z oprogramowania.

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie – link.

13 sty 2019 - 14 sty 2019

Konferencja: RODO w marketingu – pierwsze doświadczenia i interpretacje

W dniu 25 maja 2018 roku weszła w życie regulacja RODO, stanowiąca największą od lat trudność w implementacji  i jednocześnie błędnych interpretacji. Marketing stanowi jeden z kluczowych obszarów, gdzie stykamy się z danymi osobowymi na szeroką skalę.

Podczas Konferencji pt. „RODO w marketingu – pierwsze doświadczenia i interpretacje”  przedstawiony zostanie przebieg i efekt pierwszych postępowań kontrolnych, sankcje na gruncie RODO, pierwsze doświadczenia i interpretacje. Spotkanie odbędzie się w dniach 14-15 stycznia 2019 r. w Warszawie.

Pierwszego dnia Konferencji eksperci Kancelarii poprowadzą następujące wykłady:

 • RODO w marketingu – największe kontrowersje w stosowaniu przepisów – adw. Xawery Konarski,
 • Zautomatyzowane podejmowanie decyzji w indywidualnych przypadkach, w tym profilowanie – regulacje prawne – adw. dr hab. Jan Byrski,
 • Realizacja żądań podmiotu danych w marketingowym przetwarzaniu danych – adw. dr Grzegorz Sibiga.

Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu. Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem merytorycznym Konferencji.

03 gru 2018 - 04 gru 2018

I Kongres Inspektorów Ochrony Danych

I Kongres Inspektorów Ochrony Danych Osobowych odbędzie się w dniach 4-5 grudnia 2018 r. w Hotelu Sielanka nad Pilicą w Warce.

Kongres IOD jest kontynuacją organizowanego od 1999 r. Kongresu ABI. Do 2018 r. odbyły się 22 Kongresy, podczas których odbywały się dyskusje na temat najważniejszych bieżących i praktycznych problemów realizacji zadań i obowiązków ochrony danych osobowych. I Kongres IOD poświęcony będzie weryfikacji wdrożenia przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Organizatorem spotkania jest ENSI. W wydarzeniu udział wezmą nasi eksperci: adw. Xawery Konarski, adw. dr hab. Jan Byrski, adw. dr Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem Kongresu.

Więcej informacji na temat wydarzenia oraz program znajdą Państwo na stronie organizatora.

29 lis 2018

Seminarium: Sztuczna inteligencja złodziejem Twoich danych osobowych?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zaprasza na Seminarium pt. „Sztuczna inteligencja złodziejem Twoich danych osobowych?”, które odbędzie się w dniu 30 listopada 2018 r. w Warszawie.

Wydarzenie będzie okazją do omówienia korzyści, ale też zagrożeń, jakie wiążą się z przetwarzaniem danych osobowych przez systemy komputerowe symulujące ludzkie myślenie (AI).

Z przyjemnością informujemy, że podczas Seminarium swoją prelekcję pt. „Sztuczna inteligencja a ochrona prywatności – identyfikacja problemów prawnych” wygłosi adw. Xawery Konarski.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na kanale YouTube UODO.

21 lis 2018

IV Konferencja Ochrony Danych Osobowych. RODO i nowa ustawa o ochronie danych osobowych – pierwsze miesiące stosowania przepisów

Czwarta edycja konferencji Wydawnictwa C.H. Beck poświęconej ochronie danych osobowych odbędzie się w dniu 22 listopada 2018 r. w Warszawie.

Tegoroczne spotkanie poświęcone jest problemom wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.4.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), a także problematyce nowej ustawy z 10.5.2018 r. o ochronie danych osobowych oraz zmianom w Kodeksie pracy dotyczącym przetwarzania i ochrony danych pracowniczych.

Konferencja podzielona została na trzy Panele dyskusyjne:

 • Praktyczne problemy wdrażania RODO
 • Przetwarzanie i ochrona danych pracowniczych
 • Wykonywanie kompetencji przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Z przyjemnością informujemy, że w Konferencji wezmą udział eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy: adw. Xawery Konarski, adw. dr Grzegorz Sibiga, adw. Katarzyna Syska.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

22 paź 2018

Kongres RODO – Reforma ochrony danych osobowych – pierwsze doświadczenia

23 października 2018 r. zapraszamy do udziału w II edycji Kongresu RODO, którego organizatorem jest Wolters Kluwer.

Celem Kongresu jest omówienie praktycznych skutków wejścia w życie, zarówno unijnego rozporządzenia RODO, jak i nowej polskiej ustawy. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób ukształtowała się praktyka pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów, jakie problemy napotkały osoby wdrażające nowe obowiązki z firmach, instytucjach publicznych, kancelariach, a także jakie wyzwania czekają ich w kolejnych miesiącach.

Formuła spotkania została oparta na prezentacjach praktycznych Case Studies, umożliwiających przedstawienie uczestnikom dobrych praktyk dostosowanych do sektora rynku, w którym funkcjonują.

Z przyjemnością informujemy, że adw. Xawery Konarski – Starszy Partner kierujący praktyką TMT w naszej Kancelarii, wygłosi prelekcję pt. „Obsługa żądań osób fizycznych w praktyce”. Mecenas Xawery Konarski jest także członkiem Rady Programowej Kongresu.

09 paź 2018 - 10 paź 2018

Workshops: Failure to Perform or Undue Performance of an IT Contract – Issues, Biggest Challenges and Latest Case Law

On 10-11 October 2018, workshops will be held in Warsaw on “Failure to Perform or Undue Performance of an IT Contract – Issues, Biggest Challenges and Latest Case Law”.

The meeting will include a discussion on the following topics:

 • Forms of properly securing the performance of a contract at the stage of formulating and implementing the contract
 • IT project implementation based on agile and waterfall methodologies
 • Hot spots in contracts – how to identify them, and how to manage them?
 • Court disputes regarding IT implementation and maintenance – EU and national practice
 • Assignment of copyright vs. licences – legal and personal disputes

On the second day of the meeting, Xawery Konarski, Attorney at Law, and Agnieszka Wachowska, Legal Advisor, will discuss practical examples of the forms of disciplining a contractor.

09 wrz 2018

Warsztaty: RODO w zamówieniach publicznych

W dniu 10 września 2018 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „RODO w zamówieniach publicznych”.

Spotkanie zostanie poprowadzone przez naszych ekspertów: adw. Xawerego Konarskiego, r.pr. Agnieszkę Wachowską, r.pr. Tomasza Krzyżanowskiego, r.pr. Piotra Nepelskiego i adw. Katarzynę Syskę.

Podczas warsztatów uczestnicy poszerzą swoją wiedzę i dowiedzą się m. in.:

 • jak nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych RODO/GDPR wpłyną na tryby i procedury udzielania zamówień publicznych
 • jaka jest odpowiedzialność podmiotów publicznych (zamawiających) na gruncie RODO
 • jakie są wymagania funkcjonalne i pozafunkcjonalne systemów IT
 • Private by designe a opis przedmiotu zamówienia
 • Jakie są sankcje za naruszenie przepisów RODO
 • Jak kształtować treści wzorów umów uwzględniając wymagania z RODO w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych
 • Jak weryfikować zawarte umowy i zmiany w kontekście wymagań RODO
 • Na czym polega certyfikacja w rozumieniu RODO

Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu. Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest Partnerem Merytorycznym warsztatów.

04 lip 2018 - 05 lip 2018

Warsztaty: RODO 2018 – Dostosowanie przedsiębiorców do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych

W dniach 5-6 lipca 2018 r. w Starych Jabłonkach odbędą się warsztaty pt. „RODO 2018 – Dostosowanie przedsiębiorców do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych”.

Celem szkolenia jest omówienie praktycznych aspektów dostosowania działalności przedsiębiorców do nowych przepisów, przedstawienie działań dostosowawczych, ich harmonogramu oraz aktualnego stanu dostosowanie prawa polskiego do RODO. Spotkanie będzie także okazją do sprawdzenia, czy nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych zostały poprawnie wdrożone.

Warsztaty kierowane są w szczególności do prawników oraz innych osób zawodowo zajmujących się ochroną danych osobowych, a w szczególności do administratorów bezpieczeństwa informacji, przedsiębiorców.
Spotkanie poprowadzą nasi eksperci: adw. Xawery Konarski oraz adw. Katarzyna Syska.

Organizatorem wydarzenia jest Beck Akademia. Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem merytorycznym spotkania.

26 cze 2018 - 27 cze 2018

Szkolenie warsztatowe: Jak wdrożyć RODO w branży interaktywnej?

IAB Polska zaprasza na szkolenie warsztatowe pn. „Jak wdrożyć RODO w branży interaktywnej?”, które odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2018 r. w Warszawie.

Podczas dwudniowego kompleksowego szkolenia uczestnicy zostaną zapoznani z nowymi przepisami oraz z procedurą wdrożenia RODO, z uwzględnieniem specyfiki i wymagań branży interaktywnej. W programie spotkania m. in.:

 • analiza kompletnej check-listy wszystkich działań, jakie należy wprowadzić,
 • omówienie najważniejszych zidentyfikowanych problemów wraz przykładami ich rozwiązania.

Szkolenie poprowadzi adw. Xawery Konarski. 

05 cze 2018 - 06 cze 2018

Konferencja: RODO po 25 maja 2018 r. – doświadczenia praktyków biznesu

W dniach 6-7 czerwca 2018 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „RODO po 25 maja 2018 r. – doświadczenia praktyków biznesu”.

Zaproszeni na konferencję eksperci przedstawią kluczowe i najtrudniejsze wymogi RODO. Wśród prelegentów pojawią się także przedstawiciele wybranych przedsiębiorców, którzy opowiedzą w  jaki sposób przygotowywali się do RODO w ciągu ostatnich dwóch lat. Gościem honorowym spotkania będzie dr Maciej Kawecki – Koordynator krajowej reformy ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji.

Podczas pierwszego dnia konferencji swoją prelekcję pt. „Realizacja uprawnień osób, których dane dotyczą – problemy praktyczne i doświadczenia z prawem do bycia zapomnianym” wygłosi adw. Xawery Konarski.

Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu.

05 cze 2018

DIMAQ Day

W dniu 6 czerwca 2018 .r w Multikinie Złote Tarasy odbędzie się DIMAQ Day – Digital Marketing Qualification. Wydarzenie, które kompleksowo podchodzi do rozwoju kompetencji współczesnego digital marketera.
Podczas kilkunastu narzędziowych warsztatów uczestnicy poznają gotowe do zastosowania rozwiązania z 12 obszarów online marketingu.
Spotkanie podzielone zostało na trzy streamy: Komunikacja, Efektywność oraz Inspiracje/Wyzwania.
Z przyjemnością informujemy, że jednym z prelegentów DIMAQ Day będzie adw. Xawery Konarski, który omówi temat „Internet po RODO”.
 ***
DIMAQ to oficjalny program certyfikacji, który potwierdza umiejętności w obszarze e-marketingu. Opracowany i prowadzony przez IAB Polska, dostępny jest także w innych europejskich krajach.
DIMAQ DAY jest wydarzeniem towarzyszącym FORUM IAB 2018
09 maj 2018 - 10 maj 2018

Konferencja: Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Nowe wyzwania dla radcy prawnego w zakresie ochrony danych osobowych

Konferencja „Ogóle rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Nowe wyzwania dla radcy prawnego w zakresie ochrony danych osobowych” odbędzie się w dniach 10-11 maja 2018 r. w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie.

Podczas wydarzenia przedstawione zostaną zagadnienia naukowe oraz praktyczne problemy związane z wdrożeniem RODO w organizacji. Prelegenci omówią także organizacyjne i techniczne aspekty ochrony danych osobowych.

Z przyjemnością informujemy, że na konferencji swoje wystąpienia zaprezentują eksperci z naszej kancelarii:

 • adw. Xawery Konarski – (Dzień I, Panel – Transfer danych osobowych, temat prelekcji: „Transfer danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej na gruncie RODO”;
 • adw. dr  Grzegorz Sibiga (Dzień II, Panel – Bezpieczeństwo i odpowiedzialność, temat prelekcji: „Wewnątrzorganizacyjne wymogi związane z naruszeniami ochrony danych osobowych”.

Patronat nad konferencją objęła Krajowa Izba Radców Prawnych oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

24 kwi 2018

IDC Security Roadshow 2018

W dniu 25 kwietnia 2018 r. w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „IDC Security Roadshow 2018 Warsaw”.

Spotkanie jest jednym z największych w branży w zakresie informatyki, telekomunikacji i elektroniki użytkowej. Podczas konferencji adw. Xawery Konarski weźmie udział w panelu dyskusyjnym pn. „Pytania kontrolne do RODO: Czy jesteś gotowy?”

Organizatorem konferencji jest International Data Corporation (IDC).

10 kwi 2018 - 12 kwi 2018

XXII KONGRES ABI – Sprawdzian gotowości do RODO

XXII Kongres ABI odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2018 r. w Pałacu Żelechów.

Kongres ABI organizowany jest od 1999 r. i jest najważniejszym dorocznym spotkaniem środowiska Administratorów Bezpieczeństwa Informacji w Polsce.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy objęła wydarzenie patronatem merytorycznym.

Program i pozostałe szczegółowe informacje udostępnione są na stronie organizatora – European Network Security Institute Sp. z o.o. (ENSI).

09 kwi 2018 - 10 kwi 2018

IV Forum Prawa Mediów Elektronicznych

Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej działające na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na IV Forum Prawa Mediów Elektronicznych, które odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia 2018 r. na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konferencja poświęcona będzie w szczególności zagadnieniom związanym z ochroną danych osobowych na gruncie Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych, a także innym problemom z pogranicza nowych technologii i prawa. Wydarzenie ma na celu pogłębienie integracji środowiska skupionego wokół problematyki prawa mediów elektronicznych, cyfryzacji administracji publicznej, ochrony danych osobowych, bankowości oraz e-Zdrowia.

Z przyjemnością informujemy, że podczas konferencji prelegentami będą adw. Xawery Konarski i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy objęła wydarzenie patronatem honorowym.

08 kwi 2018 - 09 kwi 2018

II edycja konferencji „Efektywne wdrożenie RODO/GDPR”

W dniach 9-10 kwietnia 2018 r. w Warszawie odbędzie się II edycja konferencji pt. „Efektywne wdrożenie RODO/GDPR”, podczas której wystąpi adw. Xawery Konarski.

W trakcie spotkania omówione zostaną najbardziej newralgiczne obszary planowanych zmian, do których należy się bezbłędnie przygotować. Celem wydarzenia jest praktyczne podejście do ochrony danych osobowych we wszystkich możliwych aspektach.

Organizatorem Konferencji jest Puls Biznesu.

05 kwi 2018

Kongres RODO – Praktyczne aspekty wdrożenia reformy ochrony danych osobowych

Wolters Kluwer Polska zaprasza na Kongres RODO – Praktyczne aspekty wdrożenia reformy ochrony danych osobowych, który odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2018 r. w Warszawie.

Celem Kongresu jest przedstawienie rekomendacji oraz gotowych rozwiązań, które podmiotom z sektora publicznego i prywatnego pomogą skutecznie przygotować się do nadchodzących zmian. Kongres RODO podzielony został na dwa bloki tematyczne: Firmy i Kancelarie Prawne oraz Urzędy i Instytucje Administracji Publicznej, w tym ochrona zdrowia i edukacja.

Z przyjemnością informujemy, że Mecenas Xawery Konarski jest członkiem Rady programowej Kongresu, a podczas wydarzenia wygłosi także prelekcję pt. „Profilowanie danych oraz decyzje wydawane wyłącznie w oparciu o zautomatyzowane przetwarzanie”.

Organizatorem Kongresu RODO jest Wolters Kluwer.

03 kwi 2018 - 04 kwi 2018

Warsztaty: Ochrona danych osobowych – Dostosowanie przedsiębiorców do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych

W dniach 4-5 kwietnia 2018 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „Ochrona danych osobowych – Dostosowanie przedsiębiorców do ogólnego rozporządzenia o ochronie danych”

Celem szkolenia jest omówienie praktycznych aspektów dostosowania działalności przedsiębiorców  do nowych przepisów oraz przedstawienie działań dostosowawczych i ich harmonogramu. Spotkanie poprowadzą eksperci z naszej Kancelarii – adw. Xawery Konarski i adw. dr Grzegorz Sibiga, którzy doradzą uczestnikom w jaki sposób prawidłowo i skutecznie wdrożyć przepisy rozporządzenia o ochronie danych.

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest patronem merytorycznym szkolenia.

28 lut 2018

Konferencja: RODO – marketing i sprzedaż w zgodzie z nowymi regulacjami

W dniu 1 marca 2018 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja pt. „RODO – marketing i sprzedaż w zgodzie z nowymi regulacjami”.

Poprawna implementacja wdrożenia RODO stanowi wyzwanie dla firm i organizacji. Już dzisiaj należy pomyśleć o procesach, jakie powinny dotyczyć także działów marketingu i sprzedaży.

Podczas spotkania szczegółowo zostaną omówione m. in. tematy:

 • zgód podmiotów danych jako podstawy działań marketingowych
 • wdrożenia wytycznych RODO w zagranicznych firmach internetowych
 • nowych zasad nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych przez wymiar sprawiedliwości
 • marketingu własnego a marketingu cudzego
 • profilowania dla celów marketingowych
 • baz marketingowych które posiadamy – czy będą legalne po rozpoczęciu stosowania wytycznych RODO

Z przyjemnością informujemy, że na konferencji swoje prelekcje wygłoszą adw. Xawery Konarski („Zgody podmiotów danych jako podstawa działań marketingowych”) oraz adw. dr Grzegorz Sibiga („Marketing bezpośredni jako postać prawnie uzasadnionego interesu – RODO a obecny stan prawny”).

Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy objęła konferencję patronatem merytorycznym. Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu.

Zapraszamy do udziału!

27 lut 2018 - 28 lut 2018

II edycja RIBA Forum – RODO, Innowacje, Bezpieczeństwo, Audyt

II edycja RIBA Forum – RODO, Innowacje, Bezpieczeństwo, Audyt – Wyzwania ochrony danych w czasach nowych regulacji obędzie się w dniach 28.02-1.03.2018 r. w Warszawie.

Nowe regulacje to ogromne wyzwania i obszar nowych ryzyk dla wszystkich podmiotów gromadzących i przetwarzających dane osobowe. Zadania ochrony danych nie można powierzyć z osobna ani IT, ani prawnikom, ani biznesowi w firmie czy urzędzie – to wszyscy razem muszą działać na rzecz zapewnienia zgodności. RIBA Forum jest miejscem spotkania wszystkich osób, odpowiedzialnych za obszar ochrony danych.

Zagadnienia, którym w szczególności poświęcona zostanie uwaga tej edycji RIBA Forum to:
Przenoszenie danych – Profilowanie – Prawo do bycia zapomnianym

W programie RIBA Forum m. in.:

Sesja plenarna z udziałem VIP-ów – równoległe sesje tematyczne – sesja pytań i odpowiedzi w wykonaniu najlepszych ekspertów – cały dzień warsztatów – dyskusje roundtables.

Dlaczego warto zostać uczestnikiem konferencji:

– Uzyskasz dostęp do unikalnej wiedzy i doświadczeń, dzięki znakomitemu gronu prelegentów  – decydentów i praktyków projektów RODO,

– Poznasz doświadczenia „z pola walki” – w programie RIBA Forum znajdziesz  wiele doświadczeń i wniosków z aktualnie realizowanych projektów przygotowania organizacji do wymogów RODO,

– Będziesz mógł wcześniej zgłosić swoje pytanie –na konferencji znajdziemy na nie odpowiedź!

Z przyjemnością informujemy, że objęliśmy konferencję RIBA Forum 2018 patronatem merytorycznym. W konferencji weźmie udział Mec. Xawery Konarski.

Organizatorzy przygotowali dla Państwa specjalne warunki udziału –  korzystając z kodu rabatowego TRAPLE otrzymają Państwo 12% rabatu.

29 sty 2018

Konferencja: ABI w nowej roli – inspektor ochrony danych

W dniu 30 stycznia 2018 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja pt. „ABI w nowej roli – inspektor ochrony danych”.

W obradach w trakcie wydarzenia wezmą także udział eksperci Kancelarii – adw. Xawery Konarski i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji. Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest jednym z partnerów Konferencji.

08 sty 2018 - 09 sty 2018

Konferencja: Efektywne wdrożenie RODO/GDPR

W dniach 9-10 stycznia 2018 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „Efektywne wdrożenie RODO/GDPR”, podczas której wystąpi adw. Xawery Konarski.

W trakcie spotkania omówione zostaną najbardziej newralgiczne obszary planowanych zmian, do których należy się bezbłędnie przygotować. Celem wydarzenia jest praktyczne podejście do ochrony danych osobowych we wszystkich możliwych aspektach.

Organizatorem Konferencji jest Puls Biznesu.

27 lis 2017

XXIII Forum ADO/ABI: Zabezpieczenie danych osobowych w systemie informatycznym według ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO)

XXIII Forum ADO/ABI odbędzie się w dniu 28 listopada 2017 r. w Warszawie.

Tematyka wydarzenia zostanie w całości poświęcona problemom zabezpieczenia danych osobowych w systemie informatycznym, zgodnego z przepisami RODO. Oprócz przedstawienia nowych przepisów prawa w tym zakresie prelegenci zajmą się sposobami realizacji nowych wymagań, a w szczególności kryterium ryzyka zawartym w RODO. Ponadto zostaną omówione szczegółowe kwestie dotyczące potrzebnych funkcjonalności w systemie informatycznych oraz problemy organizacyjne, tj. roli inspektora ochrony danych oraz nadawania upoważnień do przetwarzania danych osobowych.

Podczas Forum wystąpią eksperci Kancelarii z zakresu prawa ochrony danych osobowych – adw. Xawery Konarski i adw. dr Grzegorz Sibiga.

Organizatorem spotkania jest Centrum Promocji Informatyki.

21 lis 2017 - 22 lis 2017

Warsztaty: Outsourcing bankowy – umowy, najnowsze wyzwania i trendy, kontrole KNF

Warsztaty pn. „Outsourcing bankowy – umowy, najnowsze wyzwania i trendy, kontrole KNF” odbędą się w dniach 22-23 listopada 2017 r. w Warszawie.

Pierwszego dnia spotkania adw. Xawery Konarski wygłosi prelekcję pt.”Wpływ regulacji RODO na outsourcing bankowy”.

Organizatorem wydarzenia jest MM Conferences.

25 paź 2017

III Konferencja Ochrony Danych Osobowych. Prawne i organizacyjne aspekty wdrożenia rozporządzenia o ochronie danych (RODO)

W dniu 26 października 2017 r. w Warszawie odbędzie się „III Konferencja Ochrony Danych Osobowych. Prawne i organizacyjne aspekty wdrożenia rozporządzenia o ochronie danych (RODO)”.

Podczas spotkania poruszone zostaną istotne zagadnienia w procesie dostosowywania do przepisów RODO. Prelegenci poszukają odpowiedzi na pytania dotyczące optymalnego sposobu wdrażania przepisów RODO, w tym wykorzystania w tym procesie dotychczasowych doświadczeń w stosowaniu przepisów oraz norm ISO. Nie zabraknie także dyskusji na temat wymogów informacyjnych czy funkcjonowania inspektora ochrony danych.

Z przyjemnością informujemy, że Kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy reprezentować będzie aż czterech ekspertów: adw. Xawery Konarski, adw. dr Grzegorz Sibiga, r.pr. Michał Bienias, adw. Katarzyna Syska.

Organizatorem konferencji jest Beck Akademia.

23 paź 2017 - 24 paź 2017

Data Analytics Forum 2017

W dniach 24-25 października 2017 r. w Warszawie odbędzie się największe spotkanie branżowe w obszarze zarządzania danymi i ich analizy – Data Analytics Forum 2017.

W gronie doświadczonych ekspertów swoją prelekcję pt. „Business Intelligence a RODO – jak wejście nowych przepisów wpłynie na procesy analityczne w firmie” drugiego dnia Forum wygłosi  adw. Xawery Konarski.

Organizatorem Data Analytics Forum 2017 jest Rzeczpospolita.

26 wrz 2017 - 27 wrz 2017

Szkolenie: Wykrywanie i prewencja nadużyć

Ogrom zmian prawnych pojawiających się w ostatnim czasie znacząco wpływa na funkcjonowanie firm na rynku. Dla osób zajmujących stanowiska związanie z przeciwdziałaniem nadużyciom szczególnie istotna jest aktualizacja i prawidłowa interpretacja zmian prawnych, regulacji i rozporządzeń.

Warsztat adresowany jest w szczególności do Dyrektorów i Managerów ds. AML, Compliance, Zarządzania Ryzykiem, Zapewnienia Zgodności, a także Managerów Działów Prawnych, Członków Zarządu oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką wykrywania i prewencji nadużyć.

Podczas warsztatów adw. Xawery Konarski i adw. dr Jan Byrski wygłoszą prelekcję pt. „Nowe regulacje dotyczące ochrony danych osobowych w procesie przeciwdziałania praniu pieniędzy”.

Organizatorem spotkania jest RE Conferences.

24 wrz 2017 - 25 wrz 2017

Konferencja PLNOG – Polish Network Operators Group

PLNOG (Polish Network Operators Group) jest jedną z największych konferencji, skierowaną do osób z branży telekomunikacyjnej. Jej kolejna edycja obędzie się w Krakowie w dniach 25-26 września 2017 r.

Z przyjemnością informujemy, że eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy kolejny raz wystąpią podczas tego wydarzenia. Drugiego dnia spotkania Mec. Xawery Konarski i Mec. Agnieszka Wachowska wygłoszą prelekcję pt.”Odpowiedzialność prawna za naruszenia zasad bezpieczeństwa”.

Organizatorem konferencji PLNOG jest Proidea.

21 cze 2017

Wykład: Usługi chmury obliczeniowej a działalność kancelarii adwokackich

W dniu 22 czerwca 2017 r. w Klubie Adwokatów w Krakowie adw. Xawery Konarski i mec. Tomasz Grzegory (Head of Legal – Eastern Europe at Google) poprowadzą wykład pt. „Usługi chmury obliczeniowej a działalność kancelarii adwokackich”.

Wykład zaliczany jest do obowiązkowego doskonalenia zawodowego adwokatów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:30.

19 cze 2017

II Ogólnopolska Konferencja Dostępu do informacji publicznej

W dniu 20 czerwca 2017 r. w INP PAN w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Dostępu do informacji publicznej. Aktualne problemy dostępu do informacji i jej ponownego wykorzystania.

Wydarzenie zostało podzielone na dwie główne części: I – wykłady ekspertów, II konsultacje z ekspertem.

W części pierwszej adwokat dr Grzegorz Sibiga wygłosi prelekcję „Wpływ ogólnego rozporządzenia o ochronie danych na dostęp i ponowne wykorzystywanie informacji”. Adwokat Xawery Konarski weźmie udział w części drugiej, prowadząc warsztat tematyczny „Prawa własności intelektualnej – wpływ na dostęp do informacji i jej ponowne wykorzystywanie”.

Organizatorami Konferencji są Instytut Nauk Prawnych PAN i Wydawnictwo C.H. Beck.

18 cze 2017 - 19 cze 2017

Warsztaty: DIGITAL & IT SECURITY

Bezpieczeństwo cyfrowe w w perspektywie nowych zmian prawnych to temat przewodni warsztatów pn. „Digital & IT Security„, które odbędą się w Warszawie w dniach 19-20 czerwca 2017 r.

Podczas wydarzenia omówione zostaną m. in. zagadnienia: Cyber Security dla prawników, zarządzanie ryzykiem prawnym w obszarze Digital i IT, bezpieczeństwo danych w chmurze, Social Media z perspektywy działu prawnego, procedury prawne dla wykorzystania sprzętów mobilnych i urządzeń przenośnych, wpływ RODO na przetwarzania danych osobowych.

Adw. Xawery Konarski i r.pr. Agnieszka Wachowska pierwszego dnia spotkania omówią temat „Odpowiedzialność prawna za naruszenia zasad bezpieczeństwa”.

Organizatorem warsztatów jest Rzeczpospolita.

04 cze 2017

Konferencja: Big Data

W dniu 5 czerwca 2017 r. w Warszawie odbędzie się konferencja Big Data, podczas której adwokat Xawery Konarski wygłosi prelekcję pt. „RODO a Big Data”.

Konferencja adresowana jest w szczególności do: menedżerów i dyrektorów IT, analityków, menedżerów działów marketingu, sprzedaży, obsługi klienta, a także wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami zarządzania informacją i wykorzystania analizy danych.

Organizatorem wydarzenia jest GigaCon.

09 maj 2017 - 10 maj 2017

Forum Prawa IT i nowych technologii

Forum Prawa IT i nowych technologii odbędzie się w Warszawie w dniach 10-11 maja 2017 r. Organizatorem wydarzenia jest Puls Biznesu.

Podczas konferencji omówione zostaną bardzo istotne kwestie, których nieznajomość  bądź nieprawidłowa interpretacja może narazić firmę na trudności.  W trakcie spotkania eksperci podpowiedzą jak praktycznie i operacyjnie zastosować rozwiązania prawne by mieć pewność, że zabezpieczony zostanie interes firmy i klientów.

11 maja 2017 r. adw. Xawery Konarski, Starszy Partner poprowadzi dyskusję przy stoliku eksperckim „Outsourcing usług IT”.

26 kwi 2017 - 27 kwi 2017

XXI KONGRES ABI

XXI Kongres ABI odbędzie się w dniach 27 – 28 kwietnia 2017 r., w Pałacu Odrowążów, w Chlewiskach.

Tematem przewodnim spotkania będą przygotowanie do pełnienia funkcji inspektora ochrony danych oraz przygotowanie do wdrożenia i stosowania przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Organizatorem wydarzenia jest ENSI. Kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy jest partnerem Kongresu.

XXI KONGRES ABI – Informacja i agenda

25 kwi 2017

IDC Security Roadshow 2017

W dniu 26 kwietnia 2017 r. w Hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Konferencja IDC Security Roadshow 2017 – Information Security in the Multi-Platform Era.

Kluczowymi tematami IDC Security Roadshow 2017, w wieloaspektowym podejściu do bezpieczeństwa informacji będą:

 • Ochrona punktów końcowych
 • Identity As Perimeter
 • Bezpieczeństwo i ochrona danych

Mecenas Xawery Konarski weźmie udział w Panelu Dyskusyjnym – Przegląd regulacji. Cyberbezpieczeństwo w UE.

Organizatorem wydarzenia jest International Data Corporation (IDC) .

20 kwi 2017 - 21 kwi 2017

Międzynarodowa Konferencja Legal Innovation

W dniach 21-22 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Legal Innovation .

Konferencja organizowana jest przez Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), działające na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Sąd Apelacyjny we Wrocławiu we współpracy z Federacją Adwokatur Europejskich (Fédération des Barreaux d’Europe), Okręgową Izbą Radców Prawnych we Wrocławiu oraz Okręgową Radą Adwokacką we Wrocławiu.

Podczas Konferencji poruszone zostaną problemy związane z wykorzystywaniem nowych technologii, z którymi prawnicy spotykają się w swojej praktyce na co dzień, m.in. kwestii związanych z danymi osobowymi, zasadami dostępu do informacji publicznej, nowoczesnymi narzędziami wspierającymi prace prawników. W trakcie konferencji prelegenci omówią także tematy informatyzacji sądownictwa oraz postępowania egzekucyjnego i wieczystoksięgowego.

Podczas drugiego dnia spotkania Mec. Xawery Konarski, Starszy Partner i Mec. Tomasz Grzegory, Head of Legal Google CEE wygłoszą prelekcję pt. „Wykorzystanie chmur obliczeniowych w pracy prawnika”.

19 kwi 2017 - 20 kwi 2017

Warsztaty: Implementacja RODO – wyzwania procesowe i strukturalne

W dniach 20 i 21 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pn. „Implementacja RODO – wyzwania procesowe i strukturalne”.

Podczas drugiego dnia spotkania eksperci z naszej kancelarii omówią następujące kwestie:

 • „Profilowanie danych osobowych w RODO – aktualne wyzwania prawne” – adw. Xawery Konarski,
 • „Zarządzanie odpowiedzialnością prawną – wdrażanie i rozliczanie przez administratorów odpowiednich zasad ochrony danych osobowych” – adw. dr Grzegorz Sibiga,
 • „Środki ochrony prawnej osób, których dane dotyczą – zakres odpowiedzialności i  sankcyjność” – adw. dr Jan Byrski.

Organizatorem wydarzenia jest MM Conferences.

05 kwi 2017 - 06 kwi 2017

Konferencja RIBA Forum

W dniach 6-7 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja RIBA Forum (RODO-INNOWACJE-BEZPIECZEŃSTWO-AUDYT).

RIBA Forum to wydarzenie poświęcone zmianom, które dotyczą ochrony danych.

Drugiego dnia Forum adwokat Xawery Konarski weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Czy ktoś to koordynuje – czyli RODO + NIS + Privacy – synergia i optymalizacja działań czy bałagan i redundancja wysiłków?”.

Organizatorami wydarzenia są Evention i organizacja ISSA Polska.

29 mar 2017 - 30 mar 2017

Konferencja: SEMAFOR – Forum Bezpieczeństwa i Audytu IT

Już po raz dziesiąty magazyn Computerworld zaprasza na konferencję SEMAFOR – Forum Bezpieczeństwa i Audytu IT, która odbędzie się w Warszawie w dniach 30-31 marca 2017 r.

Konferencja SEMAFOR jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanym ze światem bezpieczeństwa informacji i audytu IT w Polsce. Tegoroczna edycja będzie odbywać się z uwzględnieniem 3 ścieżek tematycznych:

 • Audyt IT,
 • Techniczne aspekty bezpieczeństwa IT,
 • Zarządzanie bezpieczeństwem informacji.

Podczas konferencji r.pr. Agnieszka Wachowska i adw. Xawery Konarski wygłoszą prelekcję pt. „Odpowiedzialność dostawcy usług IT za przypadki naruszenia cyberbezpieczeństwa”.

28 mar 2017

Warsztaty: Prawo w projektach chmury obliczeniowej

W dniu 29 marca 2017 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „Prawo w projektach chmury obliczeniowej”.

W trakcie spotkania przedstawione zostanie aktualne orzecznictwo sądów polskich, zagranicznych oraz TSUE, a także stanowiska organów regulacyjnych. Dokonana zostanie również praktyczna analiza projektów realizowanych w różnych modelach (IaaS, PaaS, SaaS), a ponadto omówione zostaną przykłady klauzul umownych zabezpieczających interesy dostawców oraz użytkowników chmury obliczeniowej.

Warsztat poprowadzi adw. Xawery Konarski, Starszy Partner.

08 mar 2017

Spotkanie w ramach cyklu Akademia Prawa i Internetu

Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Akademia Prawa i Internetu, które odbędzie się 9 marca 2017 r. we Wrocławiu.

Spotkanie poprowadzi adw. Xawery Konarski omawiając temat „Ogólne unijne rozporządzenie w sprawie ochrony danych osobowych – najważniejsze konsekwencje praktyczne dla podmiotów z sektora nowych technologii”.

05 mar 2017 - 06 mar 2017

Warsztaty: Umowy IT – pułapki prawne, zabezpieczenia i praktyczne rozwiązania

W dniach 6-7 marca 2017 r. w Warszawie odbędą się warsztaty pt. „Umowy IT – pułapki prawne, zabezpieczenia i praktyczne rozwiązania”.

W trakcie spotkania omówione zostaną zagadnienia praktyczne, które pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy stron umowy.
Eksperci kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zaprezentują następujące tematy:
 • „Najczęściej popełniane błędy w umowach i wynikające z tego spory – case study” – adw. Xawery Konarski;
 • „Praktyczne przykłady form subordynowania wykonawcy” – r. pr. Agnieszka Wachowska;
 • „Zasady i regulacje przenoszenia praw autorskich” – r. pr. Agnieszka Wachowska i apl. radc. Joanna Jastrząb.
Organizatorem wydarzenia jest MMC Polska.
21 lut 2017

Konferencja Data Center

W dniu 22 lutego 2017 r. w Krakowie odbędzie się Konferencja Data Center. Wydarzenie poświęcone jest technologiom, środowiskom i narzędziom gwarantującym niezawodny i przede wszystkim bezpieczny dostęp do baz danych. Tematyka konferencji obejmie też rozwiązania obecnie stosowane w projektowaniu i budowie centrum danych.

Podczas wydarzenia adw. Xawery Konarski zaprezentuje temat „Rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych – znaczenie dla centrum danych”.

Organizatorem Konferencji jest GigaCon.

13 lut 2017

Konferencja Naukowa: Wykonywanie funkcji inspektora ochrony danych w świetle przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych

Konferencja o wykonywaniu funkcji inspektora ochrony danych odbędzie się 14 lutego 2017 r. w Pałacu Staszica w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest przez GIODO oraz PAN.

Spotkanie podzielone zostało na trzy sesje tematyczne, podczas których omówione zostaną takie kwestie jak:

 • podstawy prawne wykonywania funkcji inspektora ochrony danych, w tym znaczenie Wytycznych Grupy Roboczej Art. 29,
 • zakładany kształt polskich przepisów o ochronie danych osobowych w odniesieniu do wykonywania funkcji inspektora ochrony danych,
 • możliwe warianty wykonywania funkcji inspektora – pracownik administratora danych, outsourcing, jeden inspektor dla wielu podmiotów, zespół inspektorów,
 • sposób weryfikacji wymaganego poziomu wiedzy fachowej oraz umiejętności,
 • pozycja inspektora ochrony danych w jednostce organizacyjnej.

Konferencja jest jednym z wydarzeń organizowanych w związku z obchodami XI Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Program-konferencji (PDF).

05 gru 2016

Dzień Otwarty IT w Administracji

II edycja Dnia Otwartego IT w Administracji odbędzie się 6 grudnia 2016 r.

Spotkanie poświęcone zostanie problematyce szeroko pojętej e-administracji, technologiom informatycznym oraz zagadnieniom prawnym dotyczącym IT w sektorze publicznym.

Jednym z prelegentów Dnia Otwartego IT w Administracji będzie adw. Xawery Konarski.

Organizatorem wydarzenia jest miesięcznik „IT w Administracji”.

04 gru 2016 - 05 gru 2016

Warsztaty: Uregulowania prawne w branży IT

W dniach 5-6 grudnia 2016 r. w Warszawie odbędą się warsztaty „Uregulowania prawne w branży IT”.

Celem spotkania jest przedstawienie problematyki związanej z zawieraniem umów, nie tylko wdrożeniowych, a także zmian prawa dotyczącego tematyki IT. Ponadto omówione zostaną zagadnienia praktyczne, na których skupienie pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy stron umowy.

Pierwszego dnia warsztatu adw. Xawery Konarski zaprezentuje temat „Umowy w branży IT”, a drugiego dnia spotkania r. pr. Agnieszka Wachowska omówi kwestię zabezpieczenia należytego wykonania umów IT.

Organizatorem wydarzenia jest MMC Polska.

Zapraszamy do udziału!

16 lis 2016 - 17 lis 2016

Forum Bezpieczeństwa IT w Administracji

Ogólnopolska konferencja dla osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem sektora publicznego „Forum Bezpieczeństwa IT w Administracji” odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2016 r. w Gdańsku.

Celem spotkania jest wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego w sektorze publicznym. Tematyka Forum obejmować będzie zarówno kwestie techniczne dotyczące ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz i wewnątrz, jak i organizacyjne – rozumiane jako zachowanie ciągłości działania jednostki i konkretnego systemu czy stanowiska.

Na „Forum Bezpieczeństwa IT w Administracji” swoje prelekcje wygłoszą adwokat Xawery Konarski i adwokat dr Grzegorz Sibiga.

Organizatorem wydarzenia jest Wydawca miesięcznika „IT w Administracji”.

13 lis 2016 - 14 lis 2016

Rzeczpospolita: Zarządzanie promocjami w branży retail. Techniki i strategie tworzenia efektywnych kampanii promocyjnych

W dniach 14-15 listopada 2016 r. w Warszawie odbędą się warsztaty „Zarządzenie promocjami w branży retail. Techniki i strategie tworzenia efektywnych kampanii promocyjnych”, których organizatorem jest Rzeczpospolita.

Podczas pierwszego dnia spotkania swoją prelekcję pt. „Prawo i promocje w branży retail – jak przygotować się do organizacji akcji promocyjnej i jak zminimalizować ryzyka prawne związane z jej prowadzeniem” wygłoszą  adw. Xawery Konarski i r. pr. Małgorzata Czerwińska.

Omówione zostaną m. in.:

 • Klasyfikacja akcji promocyjnych – jakie przepisy znajdują zastosowanie
 • Ograniczenia i wymogi prawne różnych rodzajów akcji promocyjnych – jak poruszać się w gąszczu przepisów i interpretacji podatkowych, aby zabezpieczyć organizatora, a jednocześnie zachować korzyści dla uczestników
 • Różne kanały marketingowego kontaktu z klientem (Internet, mailing, telemarketing, IVR etc.) – jak przetwarzać dane osobowe zgodnie z prawem
 • Profilowanie, monetyzacja danych, Big Data jako szczególne rodzaje przetwarzania informacji o klientach – kiedy i jak można ich dokonywać
26 paź 2016 - 27 paź 2016

Konferencja CopyCamp 2016

W dniach 27-28 października 2016 r.  w Warszawie odbędzie się piąta edycja międzynarodowej konferencji CopyCamp.

CopyCamp jest miejscem zrównoważonej i wielostronnej debaty o prawie autorskim. W tym roku głównym celem organizatorów jest wykorzystanie szczególnego dorobku CopyCampu do wsparcia dialogu wokół przyszłości prawa autorskiego w Europie.

W ramach Konferencji odbędzie się aż osiem ścieżek tematycznych: prawo autorskie i sztuka, modele wynagradzania, prawo autorskie, edukacja i nauka, technologie, innowacje i prawo autorskie, prawo autorskie i prawa człowieka, egzekwowanie prawa autorskiego, język debaty prawnoautorskiej, tworzenie prawa autorskiego.

Wśród prelegentów tegorocznego Copy Campu pojawi się adw. Xawery Konarski, który zaprezentuje temat „Ponowne wykorzystywanie zasobów BAM – dotychczasowy i nowy stan prawny w Polsce”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowoczesna Polska.

19 paź 2016

Konferencja Ochrony Danych Osobowych. Nowe rozwiązania wprowadzone ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych w UE

W dniu 20 października 2016 r. w Warszawie odbędzie się „Konferencja Ochrony Danych Osobowych. Nowe rozwiązania wprowadzone ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych w UE”. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo C. H. Beck.

Celem konferencji jest przedstawienie i omówienie nowych rozwiązań, podzielonych tematycznie na trzy części dotyczące uprawnień podmiotu danych, obowiązków administratora danych (przetwarzającego) oraz kompetencji organów nadzorczych i procedur w jakich są one wykonywane.

Na konferencji kancelarię Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy reprezentować będą: adw. Xawery Konarski, adw. dr Jan Byrski oraz adw. dr Grzegorz Sibiga.

12 paź 2016

Seminarium: Nowe obowiązki banków wprowadzone ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO)

13 października 2016 r. w Warszawie, adw. Xawery Konarski i adw. dr Jan Byrski poprowadzą seminarium „Nowe obowiązki banków wprowadzone ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO)”.

W dniu 24 maja 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (zwane dalej „RODO”). Jego przepisy zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r., chociaż już teraz niektóre kwestie mają wpływ na przetwarzanie danych osobowych w 2018 r. (m.in. zbieranie obecnie zgód odpowiadających RODO).

Zapraszamy do udziału. Szczegółowa informacja o wydarzeniu dostępna jest na stronie organizatora – Instytutu Szkoleń Prawa Bankowego.

11 paź 2016 - 12 paź 2016

Warsztaty: Ochrona danych przy transferze pracowników a rola działu HR

W dniach 12-13 października 2016 r. w Warszawie odbędą się warsztaty „Ochrona danych przy transferze pracowników a rola działu HR„, których organizatorem jest MM Conferences.

Współcześnie pracodawcy coraz częściej spotykają się z koniecznością transferu danych osobowych pracowników. W praktyce wynika to z oddelegowania ich do pracy w innym podmiocie, bądź z przekazania danych do obsługi przez wyspecjalizowaną jednostkę. Wymaga to dopełnienia niezbędnych obowiązków. Proces ten jest regulowany przez Ustawę o ochronie danych osobowych i rozporządzenie RODO, które weszło w życie 25 maja 2016 roku.

W trakcie warsztatu omówione zostaną m. in.:

 • Najważniejsze zmiany wynikające z Unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych – kary finansowe i uprawnienia organów nadzorczych
 • Powierzenie danych osobowych do przetwarzania – zakres odpowiedzialności, wymagania formalne i praktyczne rozwiązania
 • Problematyczne aspekty zarządzania danymi osobowymi przy transferze pracownika
 • Zakres odpowiedzialności pracodawcy w sytuacji przekazywania danych osobowych przy transferze pracownika
 • Metody zabezpieczania danych osobowych przy transferze pracownika

Pierwszego dnia warsztatu adw. Xawery Konarski zaprezentuje temat „RODO i jego znaczenie dla przetwarzania danych pracowniczych”.

09 paź 2016 - 10 paź 2016

Warsztaty: Nowe regulacje w zakresie ochrony danych osobowych w sektorze finansowym

W dniach 10-11 października 2016 r. w Warszawie odbędą się warsztaty zatytułowane „Nowe regulacje w zakresie ochrony danych osobowych w sektorze finansowym”.

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych wchodzi w życie z dniem 25 maja 2018 roku, jednakże instytucje finansowe już od kilku miesięcy powinny energicznie przygotowywać się do wdrażania nowych przepisów. Co prawda data wejścia w życie regulacji wydaje się odległa, ale skala zmian jakie pojawią się w przyszłości już wywołuje lawinę pytań i wątpliwości.

Podczas warsztatów, prowadzący odpowiedzą m. in. na pytania: jak odnaleźć się w nowych przepisach? Jakie kroki poczynić by przyśpieszyć proces dostosowania instytucji finansowych w ramach nowych przepisów? Jak rzetelnie zabezpieczać dane osobowe klientów?

Eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy omówią następujące kwestie:

 • „Zakres stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych do instytucji finansowych” (10.10) – adw. dr Grzegorz Sibiga;
 • „Outsourcing przetwarzania danych osobowych w regulacjach sektorowych Instytucji Finansowych oraz w RODO” (10.10) – adw. dr Jan Byrski;
 • „Nowe zasady profilowania danych w RODO” (11.10) – adw. Xawery Konarski.

Zapraszamy do udziału. Szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie organizatora – MM Conferences.

03 paź 2016

Konferencja: BIG DATA w sektorze finansowym w erze GDPR

Zapraszamy do udziału w konferencji „BIG DATA w sektorze finansowym w erze GDPR” organizowanej przez Związek Banków Polskich. Wydarzenie odbędzie się 4 października 2016 roku w Klubie Bankowca w Warszawie.

Podczas wydarzenia, w szczególności przybliżone zostanie zagadnienie profilowania i korzystania z BIG DATA w działalności podmiotów sektora finansowego – nie tylko bankowego, ale także ubezpieczeniowego i kapitałowego.

Adresatami konferencji są przede wszystkim osoby odpowiedzialne za ochronę danych osobowych w instytucjach finansowych, projektowanie oraz wdrażanie rozwiązań w zakresie BIG DATA oraz działów biznesowych opracowujących nowe produkty oraz rozwiązania.

W konferencji w charakterze prelegenta weźmie udział adw. Xawery Konarski.

25 wrz 2016

Seminarium: Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) – compliance w branży ubezpieczeniowej

Zapraszamy do udziału w seminarium pt. „Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO)  – compliance w branży ubezpieczeniowej”, które odbędzie się 26 września 2016 r.

W dniu 24 maja 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony danych osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (zwane dalej „RODO”). Jego przepisy zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r. Z tym też dniem uchylone zostaną przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Podczas seminarium adw. Xawery Konarski i adw. dr Jan Byrski omówią następujące zagadnienia:

 • Dane spseudonimizowane jako nowy rodzaj danych osobowych
 • Nowe ujęcie relacji administrator – processor
 • Nowe prawa podmiotów danych i sposoby ich spełnienia
 • Nowe zasady dopuszczalnego profilowania danych osobowych
 • Nowe podejście do zapewnienia wymogów bezpieczeństwa danych osobowych
 • Wpływ rodo na budowę i eksploatację systemów (aplikacji) it
 • Mechanizmy compliance określone w rodo
 • Sankcje administracyjne i cywilnoprawne

Organizatorem wydarzenia jest Insurance Meeting Point (IMP).

18 wrz 2016 - 19 wrz 2016

IT Professional Security Camp

Szósta edycja spotkania IT Professional Security Campodbędzie się w dniach 19-20 września 2016 r. w Hotelu Mercure Dosłońce Conference & Spa.

W trakcie Campu kompleksowo omówione zostaną zagadnienia związane z: ochroną systemów i baz danych, wirtualizacją oraz zabezpieczaniem firmowych sieci przed włamaniami. Głównym celem spotkania jest przekazanie wiedzy niezbędnej administratorom sieci, inżynierom systemowym, administratorom bezpieczeństwa i kierownikom działów IT.

Podczas drugiego dnia Campu adw. Xawery Konarski zaprezentuje temat „Monitorowanie pracowników – aspekty prawne”.

Rejestracja i szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie organizatora – „IT Professional”.

13 wrz 2016 - 14 wrz 2016

Konferencja: Security Case Study 2016

W dniach 14-15 września 2016 r. w Warszawie odbędzie się Konferencja Security Case Study.

Wydarzenie to kolejny już raz organizowane jest przez praktyków, ludzi, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami bezpieczeństwa teleinformatycznego, gotowych do dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Wśród prelegentów Konferencji znaleźli się eksperci z naszej kancelarii – r.pr. Agnieszka Wachowska i adw. Xawery Konarski, którzy drugiego dnia omówią temat „Polityka compliance w przypadku naruszenia zasad ochrony danych osobowych – studium przypadków”.

Organizatorem Security Case Study jest Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

19 cze 2016

Szkolenie o ochronie danych osobowych (RODO) w IAB Polska

W dniu 4 maja 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało unijne Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Zastąpi ono dotychczasową ustawę o ochronie danych osobowych, wpływ będzie miało również na regulację dotyczące prywatności, w tym w zakresie sposobu korzystania z cookies. Mimo, że przepisy RODO wchodzą w życie dopiero w dniu 25 maja 2018 r. warto zapoznać się z nimi już dzisiaj, szereg działań podjętych powinno zostać już bowiem przez firmy internetowe jeszcze przed tą datą.

W trakcie seminarium eksperci IAB Polska, adw. Xawery Konarski oraz adw. dr Grzegorz Sibiga z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy omówią szczegółowo przepisy RODO z punktu widzenia konsekwencji prawnych dla branży internetowej. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak:

 • zakres przedmiotowy, podmiotowy i terytorialny zastosowania RODO
 • istota i znaczenie prawne pseudonimizacji danych osobowych
 • sposoby i zasady legalnego pozyskiwania danych osobowych, w tym od osób małoletnich
 • szczególne uprawnienia podmiotów danych w zakresie:
  – prawa do bycia zapomnianym
  – przenoszalność danych
 • zasady dopuszczalnego profilowania danych
 • obowiązki w zakresie uwzględniania ochrony danych w fazie projektowania (privacy by design), jak i eksploatacji (privacy by default) aplikacji bazodanowych
 • obowiązki w przypadku stwierdzenia naruszenia ochrony danych osobowych
 • status i zadania inspektora ochrony danych osobowych
 • zasady transferu danych osobowych do państwa trzeciego
 • sankcje administracyjne i karne za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

W trakcie seminarium, poza omówieniem postanowień RODO, przedstawione zostaną również przykłady zmian w działalności firm internetowych, spowodowanych wejściem w życie nowych przepisów (case study).

Rejestracja na szkolenie możliwa jest poprzez stronę IAB Polska: http://iab.org.pl/aktualnosci/szkolenie-o-ochronie-danych-osobowych-rodo-w-iab-polska/

05 cze 2016 - 06 cze 2016

Warsztat: Nowe ramy prawne ochrony danych osobowych – obowiązki i wyzwania dla przedsiębiorców

W dniach 6-7 czerwca 2016 r. w Warszawie odbędzie warsztat pt. „Nowe ramy prawne ochrony danych osobowych – obowiązki i wyzwania dla przedsiębiorców”, którego organizatorem jest MM Conferences.

Pierwszego dnia wydarzenia swoje prelekcje wygłoszą adw. Xawery Konarski  („Nowe zasady profilowania”) oraz adw. dr Jan Byrski („Założenia i zakres oddziaływania unijnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych”).

Omówione zostaną także następujące zagadnienia:

 • Nowe wymogi przetwarzania danych osobowych
 • Status i rola Data Protection Officer’a – następcy Administratora Bezpieczeństwa Informacji
 • Formy współpracy z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji – jak i w jakiej formie nawiązać współpracę z ABI-m?
 • Notyfikacja incydentów – możliwości naruszenia ochrony danych
 • Zasady privacy by defaulti privacy by design – wpływ przetwarzania danych na prywatność podmiotów
 • Regulacje dotyczące przenoszenia danych w ramach cloud computingu
 • Przekazywanie danych osobowych do państw trzecich w kontekście nowych regulacji
 • Rola i stanowisko GIODO w zakresie wdrażania nowych przepisów

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie MM Conferences.

22 maj 2016

Seminarium: Nowe zasady przetwarzania danych przez podmioty ubezpieczeniowe – przepisy i praktyka

W drugiej połowie 2015 r. przyjęte zostały dwa akty prawne, które wyznaczają nowe zasady przetwarzania danych przez podmioty ubezpieczeniowe.

Na poziomie krajowym, w dniu 11 września 2015 r. uchwalona została ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Jej przepisy w istotnej części modyfikują dotychczasowe reguły dotyczące przetwarzania informacji objętych tajemnicą ubezpieczeniową. Wprowadzają również nowe warunki dotyczące outsourcingu ubezpieczeniowego, co ma między innymi wpływ na dopuszczalność przetwarzania danych w modelu chmury obliczeniowej.

Na poziomie unijnym w dniu 18 grudnia 2015 r. w ramach tzw. trilogu przyjęta została ostateczna treść projektu ogólnego Rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Przepisy te m.in. wprowadzają nowe zasady przetwarzania danych w celach marketingowych. Szczególne znaczenie odgrywają przy tym warunki zgodnego z prawem profilowania, w tym na potrzeby realizacji projektów BIG DATA.

Powyższą problematykę przedstawią podczas seminarium adw. Xawery Konarski i adw. dr Jan Byrski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie Insurance Meeting Point.

19 kwi 2016 - 21 kwi 2016

III Forum Kierowników IT w Administracji

W dniach 20-22 kwietnia 2016 r. z Zakopanem odbędzie się już trzecia edycja Forum Kierowników IT w Administracji.

Konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli instytucji publicznych, odpowiedzialnych za informatyzację swoich jednostek. Głównym celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń i promocja najlepszych rozwiązań informatycznych w jednostkach publicznych, szerzenie wiedzy o zastosowaniach technologii informacyjnych w urzędach oraz dobrych praktykach IT.

Podczas konferencji swoje prelekcje wygłoszą eksperci z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy – adw. Xawery Konarski, r.pr. Marta Kittel, adw. dr Grzegorz Sibiga.

Organizatorem Forum IT dla Kierowników w Administracji jest miesięcznik „IT w Administracji”.

Zapraszamy do udziału.

11 kwi 2016 - 13 kwi 2016

XX Kongres ABI „ABI-DPO: wiedza, praktyka, przyszłość”

ENSI Kancelaria Ekspertów zaprasza na jubileuszowy XX Kongres ABI, który odbędzie się w dniach 12 – 14 kwietnia 2016 r. Tematem konferencji będzie podsumowanie roku istnienia funkcji Administratora Bezpieczeństwa Informacji oraz wiążące się z nią nowe wyzwania i perspektywy na przyszłość. Wystąpienia na Kongresie poprowadzą eksperci – praktycy, którzy brali bezpośredni udział w przygotowywaniu projektów nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona nowej roli i zadaniom Data Protection Officer, która zastąpi istniejącą dziś funkcję ABI.

W ramach Kongresu swój wykład oraz panel dyskusyjny pt. „Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – dziś i jutro” poprowadzi adw. Xawery Konarski.

Uczestnikami panelu dyskusyjnego będą prof. KUL dr hab. Paweł Fajgielski (KUL) oraz dr Grzegorz Sibiga (INP PAN). Poruszona zostanie m.in. tematyka konstrukcji zgody na podstawie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, rodzajów i charakteru prawnego zgody na podstawie przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych oraz zgód na przetwarzanie danych osobowych wymaganych przepisami sektorowymi.

Program Kongresu dostępny jest na stronie: http://www.ensi.net/warsztaty/kongres2016-agenda.html

05 kwi 2016 - 06 kwi 2016

2 Forum prawa mediów elektronicznych Europa Cyfrowa

W dniach 6 i 7 kwietnia 2016 r. w Opolu już po raz drugi odbędzie się „Forum prawa mediów elektronicznych Europa Cyfrowa”, organizowane przy udziale pracowników Uniwersytetów Opolskiego, Szczecińskiego i Wrocławskiego oraz Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tematem konferencji będą wyzwania prawne jakie stawia przed nami nowoczesna Europa Cyfrowa.

W ramach konferencji swoje wystąpienie pt. „Sposoby walki z treściami naruszającymi prawa własności intelektualnej w Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych przedstawi adw. Xawery Konarski, Starszy Partner w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

03 kwi 2016 - 04 kwi 2016

Warsztaty: Outsourcing bankowy – organizacja, zarządzanie i kontrola czynności powierzonych

W dniach 4-5 kwietnia 2016 r., w Centrum Konferencyjnym Golden Floor w Warszawie, odbędą się warsztaty zatytułowane „Outsourcing bankowy – organizacja, zarządzanie i kontrola czynności powierzonych”. Głównymi zagadnieniami, które zostaną poruszone podczas tego wydarzenia będą:

 • Regulacje prawne dotyczące outsourcingu bankowego
 • Tajemnica bankowa i ochrona danych osobowych w czynnościach outsourcingowych
 • Proces zarządzania współpracą z dostawcami usług outsourcingowych
 • Ryzyko outsourcingu i podoutsourcingu w systemie zarządzania ryzykiem banku
 • Outsourcing awaryjny – metody sporządzania planów awaryjnych
 • Ekonomia i koszty outsourcingu

Przedstawicielami kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy podczas konferencji będą adw. Xawery Konarski oraz adw. dr Jan Byrski.

Szczegółowe informacje znaleźć można w broszurze wydanej przez organizatora MM Conferences.

29 mar 2016 - 30 mar 2016

Warsztaty: Prawo kontraktów IT

W dniach 30-31 marca 2016 r., w Hotelu Regent w Warszawie, odbędą się warsztaty zatytułowane „Prawo kontraktów IT”.

Drugiego dnia warsztatów adw. Xawery Konarski, Starszy Partner w Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wygłosi prelekcję pt. „Spory w umowach IT – praktyka sądowa„.

18 lip 2024

Webinar: Sztuczna inteligencja a prawo - jak bezpiecznie wdrażać systemy AI w organizacjach

Zapraszamy na bezpłatny webinar o bezpiecznym wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji (AI) w organizacjach, gdzie omówimy obowiązki wynikające z AI Act i RODO, regulacje dla instytucji finansowych oraz ryzyka prawne związane z przetwarzaniem danych i korzystaniem z cudzej twórczości. Dowiesz się także, jakie dokumenty i umowy wymagają aktualizacji, aby zgodnie z przepisami wprowadzać technologie AI.

Blog 18
09 kwi 2024

Wzajemna relacja RODO i Aktu w sprawie sztucznej inteligencji – 10 najważniejszych informacji

W dniu 13 marca 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził Rozporządzenie pt. Akt w sprawie sztucznej inteligencji („AI Act”, „AIA”, „Rozporządzenie”)[1]. Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją językową AIA (tzw. procedura sprostowania), która ma jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE. Rozporządzenie wejdzie w życie dwadzieścia dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a zacznie obowiązywać – w zależności od tego, których przepisów to dotyczy – od 6 do 36 miesięcy od wejścia w życie.

28 lis 2023

Wzajemna relacja RODO i Aktu w sprawie sztucznej inteligencji – 10 najważniejszych informacji

W chwili obecnej, w ramach tzw. trilogu prowadzonego pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej wypracowywana jest ostateczna wersja Rozporządzenia UE pt. Akt w sprawie sztucznej inteligencji („AI Act”). Jego uchwalenie przewidywane jest na początek 2024 r.

24 paź 2023

Moderowanie treści użytkowników na podstawie Aktu o usługach cyfrowych – 10 najważniejszych informacji

Określenie zasad dotyczących moderowania treści przez dostawców usług cyfrowych było jednym z podstawowych celów uchwalenia Rozporządzenia unijnego pt. Akt o usługach cyfrowych (AUC). W Rozporządzeniu, z jednej strony określono procedurę i skutki dokonania/niedokonania moderacji, a z drugiej prawa użytkowników, których treści zostały poddane temu procesowi. Wypełnienie tych wymogów ma bezpośredni wpływ, po pierwsze na ewentualną odpowiedzialność cywilnoprawną lub karną dostawców usług pośrednich za rozpowszechnianie cudzych nielegalnych lub szkodliwych treści, a po drugie na odpowiedzialność administracyjną określoną przepisami Aktu o usługach cyfrowych (np. kara pieniężna nałożona przez koordynatora do spraw usług cyfrowych na podstawie art.52 ust.3  AUC).

05 paź 2023

Akt o usługach cyfrowych (AUC) i zwalczanie dezinformacji – 10 najważniejszych informacji

Skala dezinformacji rozpowszechnianej w Internecie jest powszechnie uważana za jedno najważniejszych wyzwań, jeżeli chodzi o zapewnienie użytkownikom odpowiednich warunków korzystania z sieci.

28 sty 2023

RODO i prawo nowych technologii – 10 najważniejszych trendów i zmian legislacyjnych w 2023 r.

Poniżej przedstawione zostało 10 najważniejszych inicjatyw organów do spraw ochrony danych, projektów legislacyjnych oraz trendów, które powinny mieć istotne znaczenie w 2023 r. dla stosowania RODO w sektorze nowych technologii.

12 sty 2023

Prawo nowych technologii – najważniejsze zmiany legislacyjne w 2023 roku

W chwili obecnej w Polsce i Unii Europejskiej trwają prace nad ponad 50 aktami prawnymi, zaliczanymi do źródeł prawa nowych technologii. Poniżej przedstawiona została lista najważniejszych z tych aktów prawnych, z podziałem na poszczególne obszary merytoryczne nowych technologii (cyberbezpieczeństwo, e-prywatność, handel elektroniczny, innowacje, Internet, telekomunikacja, własność intelektualna oraz zarządzanie danymi).

10 cze 2022

Przełomowe innowacje – czym są i jak je wdrażać prawnie?

Cyfrową transformację podzielić można na trzy podstawowe etapy. Pierwszy stanowi cyfryzacja zasobów organizacji (np. digitalizacja zasobów HR), drugi – cyfryzacja procesów (np. elektroniczny obieg dokumentów), a trzeci – wdrażanie tzw. przełomowych innowacji (disruptive technologies). Twórcą tego ostatniego pojęcia jest profesor Harvard Business School – Clayton M. Christensen. W uważanej za jedną ze 100 najważniejszych książek o biznesie (The innovator’s dillemma) prof. Christensen opisał przypadki, gdy brak odpowiedniej reakcji na pojawiające się przełomowe innowacje może doprowadzić do upadku nawet najlepiej funkcjonującego przedsiębiorstwa. Podzielił przy tym wszystkie innowacje na dwie podstawowe grupy:

26 kwi 2022

Dezinformacja online – jak ją rozumieć i jakie są środki prawne jej zwalczania w Polsce i UE

Dezinformacja czyli świadome rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, ma na celu podważanie zaufania do instytucji, społeczeństw i konkretnych ludzi. Towarzyszy nam ona od początku ludzkości (pisał już o niej między innymi starożytny teoretyk sztuki wojny – Sun Zi), jednak rozwój technologii cyfrowych, w tym przede wszystkim komunikacyjnych, spowodował, że nigdy wcześniej rozpowszechnianie tego rodzaju informacji nie było tak łatwe, umożliwiając tym samym wpływ na opinie i decyzje podejmowane nie tylko przez jednostki, ale wręcz ogół społeczeństwa.

28 mar 2022

Czy i jak regulować sport elektroniczny?

Od wielu lat wszyscy zgodnie podkreślają, że e-sport jest the „next big thing” cyfrowej rozrywki. Według raportu renomowanej firmy Newzoo, w 2021 r. widownia online rozgrywek e-sportowych (live streaming audience) przekroczyła na świecie 700 milionów osób, a przychody z nim związane 1 mld dolarów. Warto przy tym podkreślić, że w istocie wpływy z e-sportu są większe, ponieważ zgodnie z przyjętą metodologią Newzoo nie zaliczyło do nich np. przychodów z tytułu zakładów wzajemnych na rozgrywki e-sportowe.

15 lut 2022

Nowe standardowe klauzule umowne jako mechanizm transferu danych do państwa trzeciego

Mimo, że w stosunku do umów zawartych przed 27.09.2021 r., okres dostosowawczy dotyczący nowych standardowych klauzul umownych zatwierdzonych decyzję nr 2021/914/UE, został przedłużony do 27.12.2022 r., to w praktyce już teraz często trzeba stosować ten nowe wersje klauzul.

08 cze 2021

Obowiązki dostawców platform internetowych w świetle projektu Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act)

Szczególną kategorię dostawców usług pośrednich stanowią platformy internetowe. Są one adresatami szeregu dodatkowych obowiązków określonych w rozdziale III i IV projektu Aktu o usługach cyfrowych[1] (dalej: „AUC”). Potrzeba wprowadzenia tych przepisów jest ściśle związana z wpływem świadczonych przez platformy usług na sposób funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Stały się one bowiem centralnym miejscem wymiany i kształtowania poglądów społecznych i politycznych, a także prowadzenia działalności gospodarczej – stąd wynika konieczność wprowadzenia rozwiązań prawnych limitujących ryzyka związane z funkcjonowaniem platform.

03 wrz 2020

Znaczenie wyroku w sprawie Schrems II dla stosowania standardowych klauzul ochrony danych

Znaczenie wyroku w sprawie Schrems II dla stosowania standardowych klauzul ochrony danych

27 lip 2020

Wyrok w sprawie Schrems II i jego znaczenie dla transferu danych do Stanów Zjednoczonych i innych państw trzecich

W dniu 16 lipca 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Trybunał, TSUE) wydał długo oczekiwane orzeczenie dotyczące dopuszczalności transferu danych osobowych do Stanów Zjednoczonych. Zapadło ono w tzw. sprawie Schrems II (C‑311/18), będącej kontynuacją wcześniej już rozstrzyganego przez TSUE sporu pomiędzy Maximilianem Schremsem, Facebook Ireland Ltd. oraz irlandzkim organem ds. ochrony danych osobowych (Schrems I, C‑362/14). W pierwszym wyroku, wydanym w dniu 6 października 2015 r., Trybunał stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej nr 2000/520, dotyczącej tzw. Bezpiecznej Przystani (Safe Harbour) jako mechanizmu zapewniającego adekwatność ochrony danych osobowych po ich transferze z terytorium Unii Europejskiej (Facebook Ireland) do Stanów Zjednoczonych (Facebook Inc.). W konsekwencji tego wyroku sąd irlandzki uchylił decyzję organu irlandzkiego, a Maximilian Schrems został wezwany do przeformułowania swojej skargi. Podtrzymał on w niej żądanie zakazania transferu danych do Stanów Zjednoczonych, kwestionując możliwość jego dokonania na innych niż Bezpieczna Przystań podstawach prawnych transferu danych, określonych w dyrektywie Unii Europejskiej nr 95/46/WE, zastąpionej następnie przepisami RODO. Skarżący w szczególności argumentował, że wewnętrzne prawo Stanów Zjednoczonych nakazuje Facebook Inc. udostępnienie danych osobowych obywateli innych państw do takich agend rządowych jak National Security Agency (NSA) czy Federal Bureau of Investigation (FBI), m.in. w ramach programów wywiadowczych PRISM i Upstream.

17 cze 2020

Internet Rzeczy – najważniejsze regulacje prawne w Polsce

Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) to sieć różnego rodzaju fizycznych urządzeń, wyposażonych we wbudowaną technologię (np. RFID) umożliwiającą komunikację, wymianę danych oraz interakcję – zarówno wewnątrz sieci, jak i ze środowiskiem zewnętrznym. Istotą koncepcji Internetu Rzeczy jest możliwość połączenia i komunikacji z fizycznymi obiektami, wcześniej niezdolnymi do samodzielnego generowania, transmisji i odbioru danych. Dzięki temu obiekty te są w stanie samodzielnie rozpoznać zdarzenia i zmiany zachodzące w otoczeniu oraz w sposób autonomiczny podjąć odpowiednią akcję i/lub reakcję bez interwencji człowieka.

02 cze 2020

Projekt Prawa komunikacji elektronicznej i jego znaczenie dla dostawców usług interpersonalnych (poczta elektroniczna, komunikatory internetowe oraz czaty grupowe)

Dnia 6 marca 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej (dalej: projekt PKE). Regulacja ta stanowi implementację dyrektywy o Europejskim kodeksie łączności elektronicznej (EKŁE)[1], która zastąpić ma dotychczasowe Prawo Telekomunikacyjne[2]. Nowe przepisy mają obowiązywać od 21 grudnia 2020 r.

28 kwi 2020

Chmura obliczeniowa i COVID-19 – przepisy prawa i wytyczne regulatorów

Chmura obliczeniowa określana jest nieraz mianem superbohatera pandemii COVID-19. Bez tego rodzaju usług nie byłoby możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej, załatwianie spraw administracyjnych czy korzystanie przez konsumentów z cyfrowej rozrywki.

Znaczenie dostępu do rozwiązań chmurowych zostało dostrzeżone przez polskiego ustawodawcę i regulatorów, którzy na czas pandemii COVID-19 wprowadzili szereg szczególnych rozwiązań prawnych. Zawarte są one w tzw. specustawie o COVID-19 z dnia 2 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 374), znowelizowanej następnie w dniu 31 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 568), a także w rekomendacjach organów regulacyjnych. Podstawowym celem przyjęcia tych aktów prawnych było ułatwienie dostępu do usług chmury obliczeniowej; odnoszą się one również do szczególnych ryzyk związanych ze zdalnym korzystaniem z danych i aplikacji IT.

Praca zdalna w chmurze obliczeniowej

Zgodnie z art. 3 specustawy o COVID-19 „W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)”. O takiej organizacji pracy decyduje pracodawca, bez konieczności uzgadniania tej kwestii z pracownikami ani zbiorowo (porozumienie z przedstawicielami pracowników), ani indywidualnie (porozumienie z każdym pracownikiem). Mimo że z formalnego punktu widzenia praca zdalna, w odróżnieniu od telepracy w rozumieniu art. 675 Kodeksu pracy, nie wymaga przekazywania jej wyników za pomocą środków komunikacji elektronicznej, to jednak powszechnie wykonywana jest w środowisku chmury obliczeniowej (np. aplikacje do przetwarzania w chmurze dokumentów czy do komunikacji bezpośredniej).

Z pracą zdalną związane są dodatkowe ryzyka dla pracodawcy. Przykładowo: pracownicy dysponujący zdalnym dostępem do infrastruktury pracodawcy nie podlegają środkom bezpieczeństwa fizycznego, które mogą obowiązywać w lokalu pracodawcy. Zagrożenia te dostrzegł Minister Cyfryzacji, który w komunikacie z dnia 13 marca 2020 r. zawarł szereg rekomendacji dotyczących zasad wykonywania zdalnej pracy (https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/razem-ale-osobno–to-powinniscie-wiedziec-o-pracy-zdalnej). Zalecono w nich między innymi nieużywanie prywatnych skrzynek pocztowych czy grup na portalach społecznościowych do komunikacji firmowej oraz zadbanie o bezpieczeństwo urządzeń w sieci domowej poprzez stosowanie silnego hasła do sieci wi-fi oraz aktualizacji oprogramowania.

Z kolei Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) w komunikacie z dnia 17 marca 2020 r. wskazał na kilka zasad ochrony danych osobowych poza miejscem pracy (https://uodo.gov.pl/pl/138/1459). Jeśli chodzi o korzystanie z chmury obliczeniowej, podkreślono między innymi potrzebę korzystania z zaufanych dostawców oraz przestrzegania wszelkich zasad i procedur organizacyjnych dotyczących logowania i udostępniania danych. W kontekście bezpieczeństwa danych osobowych warto również zapoznać się z poradnikiem „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”, przygotowanym przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy z MEN.

Z pracą zdalną związane są szczególne problemy prawne przetwarzania danych osobowych dotyczące takich sytuacji jak: praca na własnym sprzęcie (ang. Bring Your Own Device – BYOD), zarządzanie urządzeniami mobilnymi (np. konfigurowanie aplikacji, usuwanie danych na żądanie) czy monitorowanie wykonywania obowiązków pracowniczych w trakcie pracy zdalnej. W tym ostatnim przypadku trzeba między innymi pamiętać o obowiązku informowania pracownika o wykorzystaniu i celach technologii monitorowania oraz zadbaniu, aby odbywało się ono zgodnie z zasadą proporcjonalności i minimalizacji danych. Oznacza to, że przetwarzanie danych w tym kontekście musi być proporcjonalne do ryzyka, jakie ponosi pracodawca, oraz że należy w miarę możliwości ograniczać do minimum informacje rejestrowane w ramach ciągłego monitorowania. Wytyczne w tym zakresie określono w opinii nr 2/2017 Grupy Roboczej Art. 29 na temat przetwarzania danych osobowych w miejscu pracy.

Wyłączenia z Prawa zamówień publicznych

Istotne wyłączenie stosowania Prawa zamówień publicznych zawarto w art. 6 ust. 1 specustawy o COVID-19. Zgodnie z nim „do zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1843), jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby lub jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego”. W komunikacie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 24 marca 2020 r. wyjaśniono, że wyłączenie to może znaleźć zastosowanie również do zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy sprzętu IT czy też usługi z zakresu IT. Będzie tak np. w przypadku kupna usług chmury obliczeniowej w celu wykonywania pracy zdalnej. Zamawiający może bowiem argumentować, że zakup ten jest niezbędny do przeciwdziałania COVID-19 (np. zamknięciu miejsca pracy) lub że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby wśród pracowników. W pewnych przypadkach zastosowanie mieć będzie również przesłanka ochrony zdrowia publicznego (np. przy zakupie usług chmurowych na potrzeby monitorowania wykonywania obowiązków dotyczących kwarantanny domowej).

Ułatwienia w korzystaniu z chmury obliczeniowej przez administrację publiczną

Niezależnie od zmian w Prawie zamówień publicznych podejmowane są też inne inicjatywy, które mają ułatwiać podmiotom publicznym korzystanie z usług chmury obliczeniowej. Na II kwartał 2020 r. zaplanowano nowelizację uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 11 września 2019 r. w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” („uchwała WIIP”). Uchwała ta dotyczy usług przetwarzania w Rządowej Chmurze Obliczeniowej lub publicznych chmurach obliczeniowych przez podmioty publiczne wymienione w jej § 6 ust. 1.

Planowana zmiana ma na celu ułatwienie przejścia na usługi chmurowe tym podmiotom, których zamiar skorzystania z usług przetwarzania w chmurze wynika z przeciwdziałania COVID-19. Przewidywane ułatwienia dotyczą w szczególności wymogów zawartych w § 6 ust. 2 i § 8 uchwały WIIP. Po pierwsze, planuje się tymczasowe wyłączenie stosowania załącznika nr 2 do uchwały WIIP, zawierającego wyliczenie kategorii systemów teleinformatycznych, które mogą korzystać z usług przetwarzania w Rządowej Chmurze Obliczeniowej lub w publicznych chmurach obliczeniowych. Oznacza to zwolnienie z wymogu spełnienia kryteriów klasyfikacji systemów teleinformatycznych (np. wymogu spełnienia jurysdykcji krajowej), jeżeli zamiar skorzystania z usług przetwarzania w publicznych chmurach obliczeniowych wynika z przeciwdziałania COVID-19. Po drugie, planuje się tymczasowe skrócenie terminu na wydanie przez właściwy Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego opinii w zakresie możliwości wykorzystania publicznych chmur obliczeniowych. W obecnym stanie prawnym konieczne jest dochowanie 30-dniowego terminu (§ 8 uchwały WIIP).

Liberalizacja obowiązków dla sektora finansowego

W komunikacie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) z 23 stycznia 2020 r. dotyczącym przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej wprowadzono obowiązki w zakresie dostosowania się do zawartych w nim wymogów oraz uprzedniego informowania UKNF o zamiarze korzystania z usług chmury obliczeniowej. Obowiązki te dotyczą między innymi banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych oraz funduszy emerytalnych.

Z dniem 25 marca 2020 r. UKNF wprowadził dwie istotne zmiany w zakresie stosowania komunikatu. Po pierwsze, dla podmiotów nadzorowanych, które już korzystają z usług chmury obliczeniowej, przesunięciu uległ termin dostosowania się do wymagań komunikatu – z 1 sierpnia 2020 r. na 1 listopada 2020 r. Po drugie, dla podmiotów nadzorowanych, które dopiero zamierzają korzystać z usług chmury obliczeniowej, obowiązek informowania UKNF o zamiarze korzystania z usługi z 14-dniowym wyprzedzeniem został zastąpiony obowiązkiem informowania UKNF o fakcie korzystania z usługi nie później niż 30 dni po rozpoczęciu korzystania z niej.

Obydwie zmiany należy ocenić pozytywnie. Przesunięcie terminu poinformowania UKNF o korzystaniu z chmury obliczeniowej może być istotnym ułatwieniem, szczególnie w czasie, gdy od pracodawców wymaga się umożliwienia pracy zdalnej, a podmioty nadzorowane zmuszone są do jak najszerszego umożliwienia klientom zdalnego załatwiania spraw. Dzięki wprowadzonym zmianom zgłoszenia będzie można dokonać już po produkcyjnym wdrożeniu usług chmury obliczeniowej.

04 gru 2019

Nagrody i działalność e-sportowa a prawo podatkowe

Konkursy e-sportowe w ustawie o PIT[1]

Zawody e-sportowe można traktować dla celów podatkowych podobnie jak klasyczne konkursy z dziedziny sportu[2], w których nagrody o wartości nieprzekraczającej określonego limitu są zwolnione z podatku. Nagrody uzyskane przez uczestników w takich zawodach powinny korzystać zarówno ze zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, tj. zwolnień dotyczących nagród i wygranych o jednorazowej wartości nie wyższej niż 2000 zł, jak i ze zryczałtowanego opodatkowania w wysokości 10% wygranej lub nagrody, uregulowanego w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT. Nie rozwiązuje to jednak problemu, gdy jednocześnie mamy do czynienia ze zryczałtowanym 10-procentowym podatkiem od wygranych z gier i konkursów oraz prowadzeniem przez zawodnika jednoosobowej działalności gospodarczej i korzystania przezeń z liniowego PIT. W takim przypadku to e-sportowiec powinien wybrać najkorzystniejszy dla siebie sposób opodatkowania.

Należy jednak mieć na uwadze, że w świetle przepisów ustawy o sporcie nie wszystkie gry elektroniczne lub współzawodnictwo w nich można automatycznie kwalifikować jako sport. Kluczowym dla takiej kwalifikacji będzie komponent współzawodnictwa w grze, oparty na aktywności intelektualnej zawodników. Dopiero w przypadku spełnienia łącznie obydwu tych przesłanek można mówić o sporcie i właściwym dla niego zwolnieniu podatkowym. Stąd też wskazane byłoby dookreślenie przez ustawodawcę, w jakich sytuacjach mamy do czynienia z e‑sportem lub zawodami e-sportowymi i tym samym z uniknięciem niezamierzonego ograniczenia skierowanego przeciw przywilejom przyznanym wybranym aktywnościom czy grom powszechnie uznawanym za e-sportowe, ale niespełniającym definicji legalnej sportu. Warto również zwrócić uwagę, że nagrody dla zawodnika lub drużyny za wyróżniające ich wyniki (e)sportowe nie będą tożsame z nagrodami otrzymanymi za udział w konkursie z dziedziny sportu.

Zwolnienie podatkowe w ustawie o CIT[3]

Działalność związaną ze sportem szczegółowo uregulowano także w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu – w części przeznaczonej na te cele. Mając zatem na uwadze rozszerzoną o aktywność intelektualną definicję sportu (art. 2 ust. 1a ustawy o sporcie[4]), również przy interpretacji przepisów ustawy o CIT należałoby uznać równoważność – w sensie prawnym – działalności e‑sportowej i działalności w zakresie sportu oraz, co za tym idzie, stosować do tej pierwszej przedmiotowe zwolnienie podatkowe. Warto jednak pamiętać, że na mocy wyłączenia z art. 17 ust. 1c ustawy o CIT zwolnienie to nie dotyczy m.in. spółek.

VAT a działalność (e)sportowa

W ocenie Ministerstwa Finansów e-sport, polegający na rywalizacji w grach komputerowych, nie skorzysta ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku od towarów i usług[5]. Przy wykładni tego przepisu istotne znaczenie będzie mieć wyrok TSUE w sprawie The English Bridge Union[6], w którym Trybunał stwierdził, że wymienione w dyrektywie VAT pojęcie „sport” ogranicza się jedynie do aktywności, które cechują się niepozbawionym znaczenia elementem fizycznym, i nie obejmuje wszystkich aktywności mogących w ten bądź inny sposób wiązać się z tym pojęciem. A zatem, jak zaznacza w swoim stanowisku Ministerstwo Finansów, ze zwolnienia z podatku VAT mogą korzystać tylko czynności związane ze sportem, w których element fizyczny ma istotny charakter. Konkludując: aby uzyskać zwolnienie z VAT, każdorazowo należy ocenić, czy gra e‑sportowa wymaga od graczy również aktywności fizycznej.

[1] Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).

[2] Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie III SA/Wa 1079/18.

[3] Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 865 ze zm.).

[4] Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 1468 ze zm.).

[5] Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm.).

[6] Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 26 października 2017 r. w sprawie C‑90/16.

Podcast 2
17 maj 2023

Jak zmienia się polska branża technologii informacyjnych i komunikacyjnych?

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, który odchodzimy dziś, to doskonała okazja do porozmawiania z wyjątkowymi gośćmi o kondycji polskiej branży technologicznej, telekomunikacyjnej oraz reklamy online oraz ich planów rozwoju. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

26 maj 2022

Czy e-sport to "the next big thing" dla rozrywki?"

Od 2019 r. definicja sportu w polskim prawie została rozszerzona o tzw. sport elektroniczny. Jednak w praktyce pojawia się wiele wątpliwości i pytań o funkcjonowanie tych form rozrywki. W najnowszym odcinku TKP on air. o e-sporcie opowiadają Agnieszka Karcz i mec. Xawery Konarski. 

Poznaj nasz zespół

Joanna Dworak

Radczyni prawnaSenior Associate

Kamila Dymek

Aplikantka adwokackaAssociate

Konrad Basaj

Aplikant radcowskiJunior Associate

Piotr Konieczny

Aplikant radcowskiJunior Associate