Telekomunikacja

O specjalizacji

Telekomunikacja od wielu lat jest jedną z naszych głównych specjalizacji. Towarzyszyliśmy Klientom z branży telekomunikacyjnej od czasów jej narodzin w nowoczesnej, wolnorynkowej gospodarce. Wspieraliśmy największych polskich operatorów telekomunikacyjnych w budowie ich obecnej pozycji. 

Stale jesteśmy w centrum ewolucji oraz transformacji rynku telekomunikacyjnego. Doradzamy dużym oraz mniejszym przedsiębiorstwom w zakresie obowiązków przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w szczególności informacyjnych. Wspieramy także prace wdrożeniowe dotyczące aktów unijnych związanych z budową Jednolitego Rynku Cyfrowego, w tym dyrektywy Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej, wychodzącej naprzeciw bieżącym problemom rynku łączności telekomunikacyjnej.

Pomagamy także firmom, których zasadniczą działalnością nie jest telekomunikacja.  Przedsiębiorstwa takie od lat zgłaszają się do nas, gdy przepisy prawa telekomunikacyjnego mają lub mogą mieć do nich zastosowanie.  

Sektor telekomunikacyjny obsługujemy od lat i nie zwalniamy tempa. Nasi Klienci zawsze otrzymują konkretne, zindywidualizowane propozycje działań. 

Co robimy?
  • świadczymy usługi w zakresie m.in. compliance dot. obowiązków przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w szczególności informacyjnych – w stosunku do regulatora, jak i odbiorców usług,
  • wspieramy Klientów w kwestiach dotyczących dostępu do infrastruktury, 
  • doradzamy przy zagadnieniach związanych z prawem konsumenckim, w tym przy kształtowaniu umów z konsumentami i ochronie konsumentów,
  • pracujemy z Klientami, rozwijającymi sieci o bardzo dużej przepustowości (5G),
  • wspieramy przedsiębiorstwa, których główną działalnością nie jest telekomunikacja np. w zakresie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, obowiązków informacyjnych, dostępu do infrastruktury telekomunikacyjnej czy ochrony odbiorców usług. 
Korzyści ze współpracy

Regulacje dotyczące pośrednio lub bezpośrednio branży telekomunikacyjnej zmieniają się niezwykle dynamicznie. Ciągłe zmiany w połączeniu z rosnącą liczbą aktów normatywnych i aktywnością organów regulacyjnych, powodują, że firmy telekomunikacyjne muszą pozostawać w stałej gotowości do zmian. Zdejmujemy z naszych Klientów ten uciążliwy obowiązek i przejmujemy całość niezbędnych działań. 

Jesteśmy przy tym świadomi, że potrzeby Klientów telekomunikacyjnych są bardzo złożone. Interdyscyplinarny zespół ekspertów w ramach specjalizacji zapewnia wsparcie z zakresu m.in. ochrony środowiska, ochrony danych osobowych, cyberbezpieczeństwa, prawa zamówień publicznych, ochrony konsumentów oraz innych gałęzi prawa, powiązanych z sektorem telekomunikacji. Na stałe współpracujemy także z kilkoma firmami konsultingowymi, aby móc zapewnić Klientom także pomoc techniczną. 

Doskonale rozumiemy problemy prawne, z którymi boryka się sektor telekomunikacyjny. Potrafimy je skutecznie rozwiązywać, a wdrażane rozwiązania wyjaśniamy Klientom w zrozumiały dla nich sposób. 

Dlaczego warto?
  • responsywność i dyspozycyjność w realizowanych projektach,
  • wieloletnie doświadczenie, poparte licznymi sukcesami, w tym m.in. wyróżnieniem w prestiżowych rankingach: Legal 500 i Chambers Europe w 2020 r. w kategorii TMT, jak i poprzednich latach,
  • kompleksowe wsparcie w obszarze regulacji prawnych oraz w obszarze technicznym rozwiązań telekomunikacyjnych,
  • interdyscyplinarne podejście,
  • praktyczne zrozumienie potrzeb Klientów telekomunikacyjnych.

Doradcy

Powiązane artykuły

26 mar 2025

Ranking Legal 500 2025

Z dumą informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w 5 obszarach praktyk przez The Legal 500 (Legalease) EMEA 2024!

20 mar 2025

Ranking Chambers Europe 2025

Z przyjemnością informujemy, że Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zostało kolejny raz wyróżnione w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers and Partners Europe 2025. Otrzymaliśmy rekomendację w trzech obszarach: Intellectual Property (Band 2), TMT (Band 1), a także po raz pierwszy Banking & Finance: Regulatory (Band 2)!

15 sty 2025

Przełomowe zmiany w sektorze telekomunikacyjnym – usługi i sieci niepubliczne wyjęte spod regulacji

10 listopada 2024 r. polski sektor telekomunikacyjny przeszedł istotną reformę związaną z wejściem w życie nowej ustawy – Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE), która zastąpiła obowiązujące przez ponad dwie dekady Prawo telekomunikacyjne. Z jednej strony nowa ustawa rozszerzyła zakres regulacji na podmioty, które dotychczas funkcjonowały poza obszarem nadzoru. Z drugiej jednak – co jest rzadkością w polskim systemie prawnym – zlikwidowała obciążenia regulacyjne dla części przedsiębiorców, całkowicie wyłączając ich spod reżimu nowych przepisów. W praktyce oznacza to, że niektóre podmioty zostały zwolnione z obowiązków, które wcześniej nakładało na nie Prawo telekomunikacyjne.

08 sty 2025

Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej (od A do Z)

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa mec. Xawerego Konarskiego pt.: „Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej od A do Z”.

12 sie 2024

Prawo komunikacji elektronicznej w końcu przyjęte. Jakie są nowe obowiązki przedsiębiorców komunikacji elektronicznej?

25 lipca 2024 r. Senat ostatecznie uchwalił Prawo komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić obecnie obowiązujące Prawo telekomunikacyjne. Nowa ustawa nałoży kolejne obowiązki na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej – nowy krąg podmiotów niepodlegających wcześniejszej regulacji. W artykule wyjaśniamy, kim są przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej i jakie będą ich obowiązki.

26 lip 2024

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej przyjęte przez Senat

25 lipca Senat bez żadnych poprawek przyjął ustawę Prawo komunikacji elektronicznej (PKE). Oznacza to, że ustawa trafi teraz do podpisu przez Prezydenta. Wiąże się to z szeregiem zmian.

04 mar 2024

Zmiana dostawcy internetu w ciągu jednego dnia roboczego. Będą zmiany w prawie

Nowy projekt ustawy o Prawie Komunikacji Elektronicznej (PKE) ma na celu ułatwienie szybkiej zmiany dostawcy internetu, porównywanie ofert oraz zapewnienie ciągłości usługi.

22 cze 2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej

TKP w gronie topowych kancelarii według XXI Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej. Kancelaria uzyskała aż 9 tytułów lidera w 4 dziedzinach prawa, co dało 4. miejsce w zestawieniu TOP 11 Najlepszych kancelarii.

Kapituła rankingu uznała TKP za najlepszą kancelarię w Polsce w 4 kategoriach:

12 sty 2023

Prawo nowych technologii – najważniejsze zmiany legislacyjne w 2023 roku

W chwili obecnej w Polsce i Unii Europejskiej trwają prace nad ponad 50 aktami prawnymi, zaliczanymi do źródeł prawa nowych technologii. Poniżej przedstawiona została lista najważniejszych z tych aktów prawnych, z podziałem na poszczególne obszary merytoryczne nowych technologii (cyberbezpieczeństwo, e-prywatność, handel elektroniczny, innowacje, Internet, telekomunikacja, własność intelektualna oraz zarządzanie danymi).

14 maj 2022

Jak przedsiębiorcy telekomunikacyjni powinni informować użytkowników o cyberzagrożeniach?

10 marca 2022 r. Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała wytyczne dotyczące informowania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych użytkowników o cyberzagrożeniach[1]. Opublikowanie wytycznych jest konsekwencją obowiązywania w Unii Europejskiej od grudnia 2020 r. Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej (EKŁE), który na podstawie art. 40 ust. 3 zobowiązuje przedsiębiorców telekomunikacyjnych do informowania o występujących cyberzagrożeniach. Przedstawione przez ENISA wytyczne zawierają rekomendacje dotyczące tworzenia polityk informowania użytkowników o cyberzagrożeniach, a także case studies procedur już stosowanych przez wybranych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

20 lut 2022

Usługi telekomunikacyjne dla osadzonych – planowane ciche upaństwowienie rynku

Proponowane zmiany trzech ustaw – ustawy o Służbie Więziennej, Kodeksu karnego wykonawczego oraz Prawa zamówień publicznych – w połączeniu zrewolucjonizują świadczenie usług telekomunikacyjnych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Wprowadzenie przepisów w projektowanym kształcie w zasadzie zamknie rynek w sektorze usług telekomunikacyjnych świadczonych dla osadzonych.

15 sty 2021

Jak uzyskać zezwolenie na umieszczenie infrastruktury telekomunikacyjnej na nieruchomości prywatnej?

Dynamiczny rozwój nowych technologii ma niewątpliwie ogromny wpływ na nasze codzienne życie prywatne i zawodowe – rozwiązania smart home umożliwiają nam zdalną obsługę wszystkich domowych urządzeń, chmura obliczeniowa sprawia, że możemy pracować zdalnie tak, jakbyśmy byli w biurze, a narzędzia wideokonferencyjne dają nam możliwość udziału w spotkaniach online z poziomu laptopa lub smartfona, niezależnie od tego, gdzie się w danej chwili znajdujemy. Wszystkie wymienione wyżej technologie łączy to, że do funkcjonowania wymagają szybkiego, stałego i stabilnego łącza internetowego, z którym – poza obszarami dużych miast i miejscowości – nadal występują spore trudności.