Piotr Konieczny

Aplikant radcowskiJunior Associate

Bio

Aplikant radcowski specjalizujący się w prawie nowych technologii. Posiada doświadczenie w doradztwie prawnym z zakresu sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, komunikacji elektronicznej i chmury obliczeniowej. Autor wielu publikacji dotyczących prawa nowych technologii.

W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych.

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał dyplom szkoły prawa brytyjskiego (British Law Centre) organizowanej przez University of Cambridge oraz Uniwersytet Warszawski. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Biegle posługuje się językiem angielskim.


Powiązane newsy

Publikacje 2
24 kwi 2024

Przewodnik po sztucznej inteligencji 2024

AI odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, natomiast wyjątkowość Przewodnika wynika z faktu, iż stworzyli go eksperci Grupy Roboczej AI IAB Polska. Nie można znaleźć lepszej rekomendacji niż praktyczny warsztat i szerokie doświadczenie autorów!

26 maj 2023

Dyrektywa NIS 2 a polski porządek prawny

Na początku 2023 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2555 z dnia 14 grudnia 2022 r., nazywana dyrektywą NIS 2. Nowe przepisy mają uregulować na nowo zagadnienie cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej, a także naprawić błędy i niedoskonałości.

Aktualności 3
22 gru 2023

Nowi aplikanci radcowscy w zespole TKP

W ostatnich dniach nasi koledzy złożyli ślubowania na aplikantów radcowskich.

03 wrz 2023

Poland Business Run 2023

Jak co roku drużyny TKP wzięły udział w charytatywnym biegu Poland Business Run. Celem inicjatywy jest zebranie środków finansowych dla osób, które na co dzień zmagają się z problemami niepełnosprawności, a także kobiet po zabiegu mastektomii.

05 wrz 2022

Poland business run 2022

Jak co roku drużyny TKP wzięły udział w charytatywnym biegu Poland Business Run. Celem inicjatywy jest zebranie środków dla osób, które na co dzień zmagają się z problemami niepełnosprawności i potrzebują wsparcia.

Blog 12
12 sie 2024

Prawo komunikacji elektronicznej w końcu przyjęte. Jakie są nowe obowiązki przedsiębiorców komunikacji elektronicznej?

25 lipca 2024 r. Senat ostatecznie uchwalił Prawo komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić obecnie obowiązujące Prawo telekomunikacyjne. Nowa ustawa nałoży kolejne obowiązki na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej – nowy krąg podmiotów niepodlegających wcześniejszej regulacji. W artykule wyjaśniamy, kim są przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej i jakie będą ich obowiązki.

23 lip 2024

Opublikowano projekt ustawy wdrażającej dyrektywę NIS 2

24 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa[1] – czyli ustawy, która ma wdrożyć unijną dyrektywę NIS 2. Warto jednak zauważyć, że w wielu aspektach polski projekt odbiega od zasad wynikających z dyrektywy NIS 2.

05 kwi 2024

Jak wdrożyć dyrektywę NIS 2? Krótki przegląd wymaganych polityk

Do upływu terminu implementacji dyrektywy NIS 2 (17 października 2024 r.) zostało niewiele ponad pół roku. Dlatego warto już teraz zacząć przygotowania do jej wdrożenia, w tym zweryfikować, czy organizacja posiada polityki i procedury, które zapewnią zgodność z nową regulacją.  

21 mar 2024

Dyrektywa NIS 2: uprawnienia organów nadzorczych

Uprawnienia organów nadzorczych na gruncie dotychczasowej dyrektywy NIS oraz jej polskiej implementacji – ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – były bardzo ograniczone. Duże zmiany w tej materii wprowadza dyrektywa NIS 2, która przyznaje organom nadzoru bardzo szeroki katalog środków mających wspomagać skuteczne wdrażanie nowych przepisów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

28 gru 2023

Data Act: nowe obowiązki dla dostawców usług przetwarzania danych

Po prawie dwóch latach prac nad projektem, 22 grudnia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano Akt w sprawie danych (Data Act)[1]. Obok wielu obowiązków dotyczących dostępu do danych i możliwości ich ponownego wykorzystania, Data Act wprowadza także szczególne regulacje dla dostawców usług przetwarzania danych.

18 gru 2023

Data Act: nowe obowiązki w zakresie udostępniania danych

9 listopada 2023 r. Parlament Europejski przyjął kompromisowy projektu Aktu w sprawie danych (Data Act)[1]. Nowe rozporządzenie musi zostać jeszcze oficjalnie przyjęte przez Radę UE, ale już teraz wiemy, co będzie zawierała przyszła unijna regulacja.

20 wrz 2023

Nowe obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców poczty elektronicznej w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

25 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (UZNKE).

30 sie 2023

Dyrektywa NIS 2: środki zarządzania ryzykiem

Dotychczasowa dyrektywa NIS w sposób bardzo ogólny regulowała obowiązki w zakresie zarządzania ryzykiem. Teraz ulegnie to zmianie, ponieważ dyrektywa NIS 2 wprowadza o wiele szersze i bardziej konkretne wymagania w zakresie środków zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie.

14 cze 2023

Nowy projekt Aktu w sprawie sztucznej inteligencji przedstawiony przez Parlament Europejski. Zmieniono definicje i rodzaje klasyfikacji systemów AI

11 maja 2023 r. połączone komisje Parlamentu Europejskiego (IMCO i LIBE) zakończyły wielomiesięczne negocjacje i przyjęły projekt stanowiska Parlamentu w sprawie projektu Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Akt)

12 cze 2023

Dyrektywa NIS 2: nowe zasady dla cyberbezpieczeństwa

Na początku 2023 roku weszła w życie dyrektywa NIS 2, która ma na nowo uregulować kwestie cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej. Zastąpi ona obecnie obowiązującą dyrektywę NIS, zaimplementowaną w Polsce przede wszystkim w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Mimo że termin implementacji dyrektywy NIS 2 upływa dopiero 17 października 2024 roku, a precyzyjny zakres regulacji w istotnym zakresie będzie zależał od decyzji polskiego ustawodawcy, to na wiele pytań związanych z przyszłymi obowiązkami możemy odpowiedzieć już teraz.

16 mar 2023

Konwencja Rady Europy w sprawie sztucznej inteligencji

Na początku lutego 2023 r. Komitet Rady Europy do spraw Sztucznej Inteligencji opublikował „zerowy” projekt Konwencji w sprawie sztucznej Inteligencji, praw człowieka, demokracji i praworządności. Datowany na 6 stycznia 2023 r. dokument zawiera wstępną propozycję Rady Europy dotyczącą przyszłych ram regulacyjnych sztucznej inteligencji.

03 mar 2023

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli zwalczać nadużycia w komunikacji elektronicznej

14 lutego 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Projektowane przepisy będą nakładać nowe obowiązki na przedsiębiorców telekomunikacyjnych oraz dostawców poczty elektronicznej. Ustawa trafi teraz do Sejmu, gdzie będzie dalej procedowana.

Poznaj nasz zespół