IT

O specjalizacji

Projekty IT i wykorzystanie nowych technologii to aktualnie jedno z najważniejszych wyzwań wielu przedsiębiorstw. Pomagają one firmie zdobyć przewagę strategiczną i konkurencyjną. Warto nie tylko wdrażać nowoczesne rozwiązania IT, ale również od początku troszczyć się o aspekty prawne tych wdrożeń. 

Nasza kancelaria już od kilkunastu lat specjalizuje się w obsłudze różnego rodzaju projektów informatycznych i z zakresu szeroko rozumianych nowych technologii. Pracujemy zarówno z Klientami, działającymi na rynku polskim, jak i międzynarodowym. W szczególności:

  • wspieramy kupujących usługi i sprzęt IT – zamawiających,
  • współpracujemy z sektorem publicznym, zobowiązanym do stosowania prawa zamówień publicznych,
  • wspieramy sektor enterprise, prowadzący postępowania na podstawie wewnętrznych regulacji,
  • doradzamy vendorom usług i sprzętu IT – wykonawcom.

Łączna roczna wartość umów IT oraz umów teleinformatycznych nadzorowanych przez kancelarię, sięga kilku miliardów złotych netto. Jesteśmy pewnym i doświadczonym partnerem.

Co robimy?
  • wspieramy w przygotowaniu postępowań zakupowych na zakup usług i dostaw IT, w tym w wyborze dostawców chmurowych oraz przy migracji do chmury,
  • zarządzamy przygotowaniem i realizacją umowy (zarówno zamawiających w sektorze private oraz public, a także wykonawców), 
  • obsługujemy spory z zakresu IT,
  • przygotowujemy analizy i opinie prawne oraz szkolenia z zakresu m.in. legalności korzystania z oprogramowania, nabycia majątkowych praw autorskich i praw do utworów zależnych w kontekście wyjścia z sytuacji vendor lock-in, czy świadczenia usług cloud computing,
  • wspieramy w stosowaniu benefitów podatkowych przygotowanych dla branży IT (IP BOX, 50% kosztów uzyskania przychodu).
Korzyści ze współpracy

Znajomość przepisów, mających zastosowanie w branży IT, to nie wszystko. Wyróżnia nas przede wszystkim doskonała orientacja w bardzo różnych branżach i realiach biznesowych. Dzięki niej Klienci otrzymują rozwiązanie uszyte na miarę, skonstruowane zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa. 

Mamy doświadczenie w pracy z sektorami, działającymi także na rynkach regulowanych, w tym m.in. bankowym, usług płatniczych, ubezpieczeniowym, energetycznym, a także  medycznym. Wymagają one znajomości wewnętrznych wytycznych branżowych i podejścia odpowiednich regulatorów. Tę unikalną wiedzę także wykorzystujemy w pracy z naszymi Klientami, oferując kompleksowe wsparcie projektów IT. 

Wiemy, że wdrożenia i obsługa procesów IT w przedsiębiorstwach, może być wyzwaniem. Dostarczamy więc wyłącznie konkretne i praktyczne rozwiązania. 

Umożliwienie naszym Klientom realizacji ustalonych założeń biznesowych jest naszym podstawowym celem. 

Dlaczego warto?
  • praktyczne podejście do zagadnień prawa IT,
  • zespół doświadczonych ekspertów, zajmujących się prawem IT od kilkunastu lat,
  • kilkaset zrealizowanych z powodzeniem projektów,
  • kompleksowe działania, uwzględniające znajomość kilkunastu gałęzi prawa,
  • wsparcie Klientów polskich i międzynarodowych. 

Doradcy

Powiązane artykuły

20 wrz 2023

Nowe obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców poczty elektronicznej w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

25 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (UZNKE).

14 cze 2023

Nowy projekt Aktu w sprawie sztucznej inteligencji przedstawiony przez Parlament Europejski. Zmieniono definicje i rodzaje klasyfikacji systemów AI

11 maja 2023 r. połączone komisje Parlamentu Europejskiego (IMCO i LIBE) zakończyły wielomiesięczne negocjacje i przyjęły projekt stanowiska Parlamentu w sprawie projektu Aktu w sprawie sztucznej inteligencji (AI Akt)

05 cze 2023

Okiem Ekspertów Pzp: Sztuczna inteligencja w zamówieniach - aspekt prawny

Sztuczna inteligencja może mieć potencjał do wykorzystania na wielu polach. Jedną z dziedzin są zamówienia publiczne.

16 mar 2023

Konwencja Rady Europy w sprawie sztucznej inteligencji

Na początku lutego 2023 r. Komitet Rady Europy do spraw Sztucznej Inteligencji opublikował „zerowy” projekt Konwencji w sprawie sztucznej Inteligencji, praw człowieka, demokracji i praworządności. Datowany na 6 stycznia 2023 r. dokument zawiera wstępną propozycję Rady Europy dotyczącą przyszłych ram regulacyjnych sztucznej inteligencji.

08 mar 2023

Problemy przy realizacji projektów agile

Prowadzenie projektów na wdrożenie systemów informatycznych zgodnie z filozofią Agile miało stanowić remedium na problemy charakterystyczne dla projektów prowadzonych zgodnie z metodykami kaskadowymi, takimi jak źle oszacowany czas i koszty wdrożenia. Ich występowanie powodowało często konieczność wielokrotnego aneksowania umowy lub toczenia sporów o zakres i nieterminowość prac.

15 lut 2023

ChatGPT w praktyce – najważniejsze kwestie prawne

W artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę przy praktycznym stosowaniu ChatGPT (i podobnych rozwiązań) we własnej działalności, a także uwzględniając ryzyko korzystania z niego również przez pracowników, współpracowników i podwykonawców.

31 sty 2023

Jak przygotować wzór umowy na rozwiązania chmurowe w reżimie PZP? Wyzwania i praktyczne kwestie

Wdrożenie chmury obliczeniowej w sektorze publicznym nastręcza sporo trudności – niewątpliwie jednym z kluczowych wyzwań przy zamawianiu rozwiązań chmurowych przez zamawiających z sektora publicznego jest przygotowanie wzoru umowy do zawarcia z wykonawcą. Jakie kwestie warto uwzględnić w takiej umowie?

17 maj 2022

Publikacja projektu Aktu w sprawie danych (Data Act) – rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i korzystania z nich

23 lutego 2022 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania, zwanego jako Data Act (Akt w sprawie danych). Regulacja, która ma stanowić jeden z elementów realizacji szerszej, tzw. Europejskiej Strategii w zakresie danych, zawiera propozycję licznych rozwiązań legislacyjnych, których wejście w życie będzie miało istotny wpływ na funkcjonowanie europejskiej gospodarki.

16 maj 2022

Czy blockchain zrewolucjonizuje komunikację z klientem? Rośnie popularność trwałego nośnika opartego na technologii „łańcucha bloków”

Blockchain kojarzony jest głównie jako technologia leżąca u podstaw znanej kryptowaluty. Jego potencjał jest jednak znacznie większy, na co wskazuje coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Wprowadzenie blockchaina w odniesieniu do trwałego nośnika zostało już pozytywnie ocenione przez Prezesa UOKiK. Dla dostawców tej technologii otwiera to drogę do tworzenia takich rozwiązań lub dostosowywania istniejących i oferowania ich szerokiemu gronu podmiotów z wielu różnych branż.

15 maj 2022

Data Act – jak wpłynie na umowy chmurowe?

W dniu 23 lutego 2022 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zharmonizowanych przepisów dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania (akt w sprawie danych) – tzw. Data Act.
Czy propozycje postanowień Data Act wpłyną na umowy chmurowe?

21 lut 2022

Kara umowna za zwłokę bez określonego limitu

W dniu 9 grudnia 2021 r. zapadła długo oczekiwana uchwała Sądu Najwyższego w sprawie o sygnaturze III CZP 16/21. Sąd Najwyższy zajął stanowisko co do dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania bez określenia jej limitu.

19 lut 2022

Zakończenie publicznych konsultacji Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii w zakresie regulacji sztucznej inteligencji

7 stycznia 2022 r. zakończyły się publiczne konsultacje prowadzone przez Urząd ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii, dotyczące możliwości zmian w zakresie regulacji prawa własności intelektualnej w związku z rozwojem sztucznej inteligencji (SI). Konsultacje te są szczególnie interesujące, gdyż ich przedmiotem są m.in. już obowiązujące przepisy regulujące instytucje bezpośrednio związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji – takie jak instytucja utworów stworzonych bez udziału człowieka (computer-generated works).