Innowacje finansowe (FinTech)

O specjalizacji

FinTech to sektor, który rozwija się w imponującym tempie. Rozwój niezmiennie wiąże się z nowymi wyzwaniami prawnym i koniecznością wdrażania zmian w funkcjonowaniu podmiotów rynku finansowego. Nasza kancelaria zapewnia w tym zakresie wyczerpującą obsługę prawną. Od lat doradzamy podmiotom wdrażającym i rozwijającym nowe technologie w usługach finansowych.

Wspieramy Klientów działających w sektorach takich jak: bankowość, usługi płatnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe, pośrednictwo kredytowe i instytucje pożyczkowe. Pracujemy zarówno z podmiotami, które dopiero planują rozpocząć działalność w powyższych sektorach, jak również z obecnymi na rynku od lat. Doradzamy także podmiotom z branży IT, dostarczającym rozwiązania dla przedsiębiorstw z sektora finansowego, w tym FinTech.

Nasze doświadczenia w zakresie prawa innowacji finansowych są bardzo szerokie. W toku praktyki prowadziliśmy złożone projekty międzybranżowe, w których rozwiązania prawne były umiejscowione na styku regulacji całego rynku finansowego. Prowadzenie tak złożonych projektów wymaga wiedzy i doświadczenia, którymi bezsprzecznie wyróżniają się nasi specjaliści.

Co robimy?
  • prowadzimy postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) i Prezesem Narodowego Banku Polskiego (NBP),
  • wspieramy Klientów w kontaktach z organami nadzoru – Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej (GIIF), Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) i Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK),
  • zapewniamy kompleksową pomoc związaną z outsourcingiem regulacyjnym, w tym z wykorzystaniem chmury obliczeniowej (cloud computing),
  • pomagamy skutecznie chronić tajemnice zawodowe i dane osobowe w działalności podmiotów z sektora FinTech,
  • przeprowadzamy audyty umów i regulaminów dla banków, instytucji płatniczych, instytucji pożyczkowych oraz innych podmiotów świadczących usługi z sektora finansowego oraz zapewniamy tym podmiotom bieżące wsparcie prawne w tym w relacjach B2B i B2C, a także B2sB,
  • doradzamy przy regulacyjnych aspektach przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML/ KYC),
  • organizujemy szkolenia i warsztaty z zakresu prawa innowacji finansowych, w tym dla organizacji branżowych.
Korzyści ze współpracy

Przedsiębiorstwa działające w sektorze FinTech muszą być na bieżąco z zagadnieniami takimi jak m.in. sztuczna inteligencja (AI), big data, blockchain, IoT (Internet of Things), czy cloud computing. To kwestie niezwykle skomplikowane pod względem prawnym, chociażby ze względu na nieprecyzyjne przepisy lub wręcz ich brak. Powierzenie obsługi prawnej kancelarii, wyspecjalizowanej w prawie innowacji finansowych (FinTech), to najrozsądniejsze rozwiązanie.

Wyróżnia nas wysoko specjalistyczna, unikalna wiedza z obszaru prawainnowacji finansowych. Sektor finansowy znamy od podszewki.Ponadprzeciętne doświadczenie i przygotowanie merytoryczne naszychspecjalistów zostały docenione w międzynarodowych rankingachprawniczych Chambers Europe oraz Legal 500.

Innowacje finansowe wymagają równie innowacyjnej, odważnej, często niestandardowej obsługi prawnej. W taki właśnie sposób pracujemy z Klientami, a nasze podejście przynosi wymierne rezultaty.

Dlaczego warto?
  • szczegółowa, stale pogłębiana wiedza z zakresu m.in. cloud computing, innowacyjnych płatności TPP (AIS/ PIS/ CAF), blockchain, crowdfundingu, bancassurance i innych zagadnień istotnych dla branży innowacji finansowych,
  • odwaga we wdrażaniu nieszablonowych rozwiązań, w tym na rynkach międzynarodowych,
  • dogłębna znajomość potrzeb i problemów sektora usług finansowych, potwierdzona m.in. udziałem specjalistów kancelarii w procesach legislacyjnych w imieniu szeregu organizacji branży FinTech,
  • setki zrealizowanych z powodzeniem projektów,
  • szeroki, w pełni kompleksowy zakres usług,
  • wiedza i doświadczenie potwierdzone wysokimi pozycjami w rankingachprawniczych w kategoriach FinTech oraz Banking & Finance.

Doradcy

Powiązane artykuły

26 mar 2025

Ranking Legal 500 2025

Z dumą informujemy, że kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy została wyróżniona w 5 obszarach praktyk przez The Legal 500 (Legalease) EMEA 2024!

20 mar 2025

Ranking Chambers Europe 2025

Z przyjemnością informujemy, że Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy zostało kolejny raz wyróżnione w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii Chambers and Partners Europe 2025. Otrzymaliśmy rekomendację w trzech obszarach: Intellectual Property (Band 2), TMT (Band 1), a także po raz pierwszy Banking & Finance: Regulatory (Band 2)!

08 mar 2025

Zmiany prawne na rynku obrotu wierzytelnościami - implementacja dyrektywy NPL do polskiego porządku prawnego 

19 lutego 2025 roku weszła w życie ustawa o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów. Regulacja ta ma na celu zachęcenie banków do pozbywania się ze swoich bilansów ekspozycji związanych z nieobsługiwanymi kredytami

03 lut 2025

Newsletter FinTech: listopad 2024 - styczeń 2025

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym wydaniem Newslettera FinTech. W numerze omawiamy projektowane oraz nadchodzące zmiany prawne (krajowe i unijne) dotyczące szeroko rozumianego sektora instytucji finansowych.

08 sty 2025

Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej (od A do Z)

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa mec. Xawerego Konarskiego pt.: „Nowe technologie (2025) – legislacja i regulacja w Polsce i Unii Europejskiej od A do Z”.

22 paź 2024

Wpływ nadchodzących zmian prawnych na przeprowadzanie oceny zdolności kredytowej przy użyciu sztucznej inteligencji 

W dniu 12 lipca 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act), będący pierwszą unijną regulacją w tym zakresie. W Polsce trwają również prace nad ustawą krajową implementującą niektóre postanowienia AI Act oraz ustawą wdrażającą unijne rozporządzenie DORA, które reguluje zasady korzystania przez podmioty finansowe z usług zewnętrznych dostawców technologii, w tym rozwiązań opartych na AI. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na nadchodzące zmiany dotyczące systemów sztucznej inteligencji służących do oceny zdolności kredytowej, z których coraz częściej korzystają kredytodawcy. 

19 lip 2024

DORA – perspektywy dostawców usług ICT

Już tylko 6 miesięcy zostało do stosowania rozporządzenia DORA. Nowe regulacje zaczną obowiązywać 17 stycznia 2025 r., a czasu na wdrożenie zmian w podmiotach jest coraz mniej.

09 lip 2024

PSD3, PSR3 oraz FiDAR – najczęstsze pytania (Q&A)

W połowie 2023 r. opublikowano pierwsze projekty aktów wchodzących w skład nowego pakietu regulacyjnego dla rynku płatniczego (PSD3, PSR3 oraz FiDAR). Poniżej prezentujemy listę najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami odnośnie do projektowanych zmian prawnych w tym obszarze. Przygotowane odpowiedzi bazują na aktualnych wersjach opracowywanych aktów i będą na bieżąco aktualizowane zgodnie z postępami w trwających procesach legislacyjnych.

08 lip 2024

Prace nad wdrożeniem polskiej ustawy wdrażającej Digitial Operational Resilience Act

18 kwietnia polski rząd oficjalnie rozpoczął pracę nad ustawą wdrażającą do krajowego porządku prawnego przepisy przewidziane w Digital Operational Resilience Act (dalej „DORA”). Nowa regulacja ma na celu przede wszystkim dostosowanie obowiązującego już prawa do zasad wprowadzonych przez DORA. Zmianom ulegną zatem tzw. ustawy sektorowe odnoszące się do poszczególnych działów rynku finansowego, takich jak rynek płatniczy, bankowy czy ubezpieczeniowy.

10 cze 2024

Konkurs na najlepszą pracę magisterską w obszarze FinTech.

Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa innowacji finansowych (FinTech).

16 kwi 2024

Podcast: Regulacje sektora kryptoaktywów – jak wpłyną na inwestorów i branżę?

Trwają prace nad uregulowaniem sektora kryptoaktywów. Już za kilka miesięcy zacznie obowiązywać część przepisów unijnego rozporządzenia MICA. Z kolei w marcu tego roku Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o kryptoaktywach.

08 kwi 2024

Newsletter FinTech - luty - marzec 2024

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym Newsletterem FinTech, który szczególnie kierujemy do sektora instytucji finansowych.