Własność przemysłowa

O specjalizacji

Od ponad 10 lat skutecznie doradzamy Klientom w zakresie prawa własności intelektualnej i przemysłowej. Z pełną odpowiedzialnością możemy nazwać się liderem.  

Pracujemy zarówno z Klientami z Polski, jak i zza granicy. Zapewniamy wyczerpującą pomoc na każdym etapie postępowania. Tam, gdzie kończy się nasza wiedza, nie pozostawiamy Klientów bez wsparcia. Przy postępowaniach sądowych współpracujemy m.in. z ekspertami z zakresu wyceny praw własności przemysłowej, wzornictwa, rozwiązań technicznych, socjologii, jak również z podmiotami prowadzącymi badania konsumenckie i agencjami PR. 

Naszym Klientom pomagamy nie tylko w uzyskaniu ochrony na poszczególne prawa własności przemysłowej w Polsce i na świecie. Reprezentujemy ich także we wszelkich sytuacjach spornych. Mogą liczyć na profesjonalną reprezentację w postępowaniach sądowych i sądowo-administracyjnych w Polsce i za granicą. Przejmujemy całość formalności, służymy poradą i udzielamy szybkiej pomocy we wszelkich sytuacjach wymagających szybkiej reakcji.

Prawo własności przemysłowej i intelektualnej to jedna z naszych najważniejszych specjalizacji. Wiemy, co robić. I wiemy jak.

Co robimy?
 • przeprowadzamy audyty praw własności przemysłowej,
 • opracowujemy strategię ochrony praw własności przemysłowej – od powstania produktu, przez jego wdrożenie na rynek, aż po późniejsze modyfikacje,
 • uzyskujemy ochronę na poszczególne prawa własności przemysłowej w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie,
 • prowadzimy postępowania przed sądami polubownymi lub powszechnymi w zakresie nazw domen internetowych,
 • zapewniamy ochronę przed zawłaszczeniem nazw domen internetowych (cybersquattingiem),
 • prowadzimy spory sądowe o ochronę praw z patentów, wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych i znaków towarowych,
 • prowadzimy postępowania sądowe w zakresie sporów dotyczących praw autorskich, m.in.: do programów komputerowych, utworów literackich i muzycznych, dzieł sztuki użytkowej (dekoracji wnętrz, mebli, projektów architektonicznych), oznaczeń i opakowań handlowych,
 • reprezentujemy Klientów przed Sądem ds. Unijnych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych,
 • reprezentujemy Klientów w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych dotyczących rejestrowania i utrzymania praw własności przemysłowej oraz kolizji między takimi prawami w Polsce i na świecie (w tym przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności intelektualnej),
 • rozwiązujemy spory dot. oznaczeń tzw. marki własnej sieci handlowych,prowadzimy sprawy na tle prawa nieuczciwej konkurencji o ochronę oznaczeń i zewnętrznej postaci produktów oraz o ochronę know-how i tajemnicy przedsiębiorstwa.
Korzyści ze współpracy

Prawa własności intelektualnej to niezwykle cenny, choć niewidoczny gołym okiem, kapitał przedsiębiorstwa. Wsparcie ekspertów pozwala skutecznie go chronić i równocześnie – minimalizować potencjalne ryzyko związane z naruszeniem. 

Wyróżnia nas nie tylko obszerna wiedza z zakresu prawa własności przemysłowej, ale także doskonałe zrozumienie realiów rynkowych. Wiemy, że kluczowym elementem komunikacyjnym jest marka. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest skuteczna i efektywna strategia jej ochrony – nie tylko pod kątem prawnym, ale również wizerunkowymi PR-owym.

Pomoc specjalistów pozwala skutecznie chronić prawa własności przemysłowej i intelektualnej, a tym samym renomę i rozpoznawalność firmy. 

Na markę pracuje się latami. Współpraca z doświadczoną kancelarią jest przejawem odpowiedzialności przedsiębiorstwa i troski o markę. 

Dlaczego warto?
 • stałe wsparcie rzeczników patentowych, adwokatów i radców prawnych,
 • dogłębne zrozumienie istoty i roli marki, potrzeb Klienta i realiów rynkowych,
 • bieżący kontakt z działami marketingu i możliwość uzyskania szybkiego wsparcia prawnego,
 • koordynacja prowadzenia postępowań także w sądach zagranicznych,
 • możliwość uzyskania wsparcia dodatkowych ekspertów z zakresu wyceny praw własności przemysłowej, wzornictwa, rozwiązań technicznych, socjologii, jak również z podmiotami prowadzącymi badania konsumenckie i agencjami PR.

Doradcy

Powiązane artykuły

21 wrz 2023

IP Insights: Przyszłość marek. Pozycyjne znaki towarowe

Czas na nowe IP Insights, czyli pigułkę wiedzy z zakresu prawa własności przemysłowej, przygotowaną przez specjalistów Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

14 wrz 2023

IP Insights: Przyszłość marek – niekonwencjonalne znaki towarowe cz. 2

Zapraszamy do lektury nowego cyklu z serii IP Insights, w którym nasz ekspert kontynuuje tematykę niekonwencjonalnych znaków towarowych.
 
Publikacja rozwija następujące wątki:

07 wrz 2023

Rebranding na przykładzie Twittera. Czy zmiana wyjdzie na dobre?

Rebranding znaków towarowych dużych firm nie jest rzadkością, ale nieczęsto zmiana nazwy wywołuje tyle emocji, co w niedawnym przypadku platformy społecznościowej Twitter (obecnie X). W artykule spojrzymy na ten temat z punktu widzenia regulacji prawnych znaków towarowych, a także ocenimy, czy zmiana była uzasadniona pod względem prawnym.

07 wrz 2023

IP Insights: Przyszłość marek – niekonwencjonalne znaki towarowe

Zapraszamy do lektury nowego cyklu z serii IP Insights. Tym razem nasz ekspert poruszy tematykę niekonwencjonalnych znaków towarowych.
 
Z publikacji dowiesz się:

24 sie 2023

IP Insights - (Eko) znaki towarowe cz. III

Chcesz wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia (eko) znaku lub chcesz unieważnić już zarejestrowany (eko) znak towarowy? A może chcesz uniknąć sprzeciwu lub unieważnienia? Przeczytaj!

10 sie 2023

IP Insights - (Eko) znaki towarowe cz. I

Twój znak towarowy nawiązuje do ekologicznych określeń? Chcesz wiedzieć kiedy marka może być „eko” w Polsce? Nadchodzą zmiany w prawie… Przeczytaj!

31 lip 2023

IP Stars 2023

Mamy przyjemność poinformować, że TKP znalazło się w gronie kancelarii wyróżnionych w rankingu IP STARS (Managing IP).

10 lip 2023

Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym w sprawach własności intelektualnej

Wśród zmian procedury cywilnej, które weszły w życie 1 lipca 2023 r. są nowe regulacje postępowania zabezpieczającego w sprawach własności intelektualnej.

29 cze 2023

Ranking IAM Patent 1000

Z przyjemnością informujemy, że zespół Prawa Własności Intelektualnej został po raz kolejny wyróżniony w prestiżowym rankingu najlepszych kancelarii IAM Patent 1000.

22 cze 2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej

TKP w gronie topowych kancelarii według XXI Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej. Kancelaria uzyskała aż 9 tytułów lidera w 4 dziedzinach prawa, co dało 4. miejsce w zestawieniu TOP 11 Najlepszych kancelarii.

Kapituła rankingu uznała TKP za najlepszą kancelarię w Polsce w 4 kategoriach:

15 cze 2023

Znak towarowy zgłoszony przez kontrahenta w złej wierze

Naczelny Sąd Administracyjny w jednej z ostatnio rozpatrywanych spraw potwierdził, że zła wiara może polegać na świadomym zgłoszeniu na swoją rzecz cudzego znaku towarowego, używanego przez kontrahenta, bez jego wiedzy i zgody w sytuacji kiedy między zgłaszającym a uprawnionym ze znaku towarowego istniał stosunek szczególnego zaufania. Zgłoszenie znaku identycznego lub podobnego (w zakresie kluczowego elementu odróżniającego) do wcześniejszych znaków innego przedsiębiorcy po ustaniu współpracy należy kwalifikować jako zgłoszenie w złej wierze.

24 paź 2022

Inwestowanie w graczy w grach NFT

NFT scholarships i inne opcje zarabiania na grach NFT bez grania w nie oraz związane z nimi wątpliwości prawne