Prawo gospodarcze i handlowe doradztwo korporacyjne

O specjalizacji

Celem każdego przedsiębiorstwa jest efektywne funkcjonowanie i stały rozwój. Aby biznes mógł działać w taki właśnie sposób, niezbędne są jednak odpowiednie strategie i szybkie rozwiązywanie pojawiających się po drodze trudności. Stałe doradztwo prawne w zakresie prawa gospodarczego i korporacyjnego pozwala na bieżąco minimalizować potencjalne ryzyka. Tym samym umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w możliwie niezakłócony sposób. 

Zespół naszych specjalistów wspiera przedsiębiorców, związki pracodawców, izby gospodarcze, jednostki samorządu terytorialnego, organy administracyjne oraz inne podmioty publiczne. Dzięki tak szerokiemu doświadczeniu problemy Klientów potrafimy analizować z wielu różnych perspektyw. Wspieramy zarówno podmioty krajowe, jak i międzynarodowe.

Nasze działania znacznie wykraczają poza zwykłe doradztwo korporacyjne. Proponujemy konkretne, strategiczne rozwiązania, dopasowane do branży i specyfiki działalności. 

Co robimy?
  • oferujemy kompleksową obsługę prawną spółek, w tym m.in. tworzenie nowych spółek, zmiany umowy, doradztwo w zakresie corporate governance, czy tworzenie kompleksowych polityk compliance,
  • prowadzimy transakcje M&A, w tym audyty due dilligence, zapewniamy kompleksowe doradztwo w trakcie całości procesu, w tym w związku z migracjami pracowniczymi oraz prowadzimy postępowania przed właściwymi organami antymonopolowymi w zakresie zgłoszenia zamiaru koncentracji,
  • obsługujemy menedżerów zajmujących stanowiska kierownicze (członków zarządu, prokurentów), w tym m.in. kształtujemy umowy menadżerskie, analizujemy odpowiedzialność za podejmowanie ryzykownych gospodarczo transakcji oraz składamy wnioski o ogłoszenie upadłości spółki,
  • doradzamy podmiotom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej lub ich wierzycielom, w tym m.in. wspieramy w podjęciu decyzji o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego, w zakresie opracowywania planów restrukturyzacyjnych oraz reprezentujemy Klientów w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym na wszystkich etapach. 
Korzyści ze współpracy

Otoczenie rynkowe, gospodarcze i prawne zmienia się w zaskakującym tempie. Wie o tym dobrze każdy aktywny przedsiębiorca. Stałe doradztwo doświadczonej kancelarii pozwala w pełni poświęcić się prowadzeniu biznesu, pozostawiając skomplikowane kwestie prawne i formalne ekspertom. 

Wyróżnia nas praktyczna znajomość nieoczywistych, skutecznych rozwiązań. W toku działalności zetknęliśmy się z wieloma modelami funkcjonowania spółek. Możemy dzięki temu dopasowywać działalność Klienta do dozwolonych ram prawnych funkcjonowania spółki. Nasz zespół na bieżąco śledzi nowelizacje prawa spółek i opracowuje optymalne rozwiązania, uwzględniające potrzeby biznesowe firmy. 

Nasi specjaliści doskonale rozumieją, że w biznesie czas to pieniądz. Pozostajemy więc do stałej dyspozycji i gotowości do ugaszenia nagłych pożarów. 

Rozumiemy nie tylko prawo. Rozumiemy także zasady, którymi rządzi się biznes. 

Dlaczego warto?
  • praktyczne podejście, nastawione na realizację celów biznesowych Klienta,
  • doskonała znajomość merytoryczna prawa gospodarczego i zrozumienie cech charakterystycznych wielu branż,
  • rzetelność i szczegółowa analiza każdego powierzonego zagadnienia,
  • usługi prawne w języku polskim, angielskim oraz niemieckim,
  • duża dyspozycyjność i możliwość uzyskania szybkiej pomocy w nagłych sytuacjach. 

Doradcy

Powiązane artykuły

19 lip 2024

Ustawa deregulacyjna - zmiany dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz udoskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (dalej: „ustawa deregulacyjna”). Nowelizacja przewiduje 50 rozwiązań dla przedsiębiorców, które zostaną zaimplementowane w 35 ustawach. Ustawa deregulacyjna ma sprawić, że prowadzenie działalności gospodarczej będzie prostsze, przyjazne i zrozumiałe.

16 lip 2024

Fundacje rodzinne tylko dla osób samotnych? Kontrowersyjne interpretacje indywidualne dotyczące wypłat z fundacji rodzinnej założonej wspólnie przez małżonków

Zgodnie z interpretacjami indywidualnymi z 30 kwietnia 2024 r. Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej, świadczenia wypłacane z fundacji rodzinnej małżonkom-fundatorom podlegają częściowemu opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.113.2024.2.JK oraz 0112-KDIL2-1.4011.114.2024.2.JK).

21 mar 2024

Pierwszy w Polsce podmiot z zezwoleniem na prowadzenie systemu kaucyjnego!

Z satysfakcją informujemy, iż zespół Corpo TKP doradzał Krajowemu Systemowi Kaucyjnemu Zwrotka S.A. w procesie uzyskania zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce!

26 lut 2024

Zespół Corpo doradzał w transakcji sprzedaży Polskiej Ligi Esportowej

Zespół Corpo doradzał w procesie transakcyjnym Polska Liga Esportowa S.A. (PLE), w którym doszło do sprzedaży 100% akcji PLE oraz udziałów PLE Tech sp. z o.o.

22 lis 2023

Crowdfunding nie dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

10 listopada 2023 r. weszły w życie zmiany dotyczące zakazu publicznego oferowania udziałów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ograniczenia możliwości promowania ich nabycia (art. 1821 oraz 2571 kodeksu spółek handlowych). Zmiany wynikają z wejścia w życie przepisów dodanych do Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 414 z późn. zm.). Wprowadziła ona zmiany między innymi w kodeksie spółek handlowych.

18 paź 2023

Czy nastąpiła rewolucja w zasadach odpowiedzialności członków organów za szkodę wyrządzoną spółce? Kilka słów o wprowadzeniu business judgement rule

13 października 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych. Jedną z najistotniejszych, zapowiadanych zmian było wprowadzenie tzw. business judgement rule (tłumaczonej na język polski jako „zasada biznesowej oceny sytuacji”). Dotyczy ona odpowiedzialności członków organów spółek: akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością za szkodę wyrządzoną spółce działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki.

26 wrz 2023

Zmiany dotyczące reorganizacji transgranicznych spółek wynikające z implementacji dyrektywy 2019/2121

5 września 2023 r. weszły w życie zmiany Kodeksu spółek handlowych implementujące do polskiego porządku prawnego elementy Dyrektywę 2019/2121 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Nowelizacja stanowi kolejny etap wdrażania tzw. pakietu prawa spółek. Zmiany są kolejnym krokiem zmierzającym do ułatwienia wewnątrzwspólnotowej mobilności spółek w ramach realizacji unijnej swobody przedsiębiorczości.

18 wrz 2023

Ulepszenia dla środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców w Polsce

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Ich celem jest ułatwienie prowadzenia działalności w Polsce poprzez uproszczenie stosowanych procedur i wymogów. Poza najważniejszymi zmianami związanymi z procedurą administracyjną oraz cywilną, zmierzającymi do promocji polubownych sposobów rozwiązywania sporów, ustawa wprowadzi szereg rozwiązań związanych stricte z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce.

11 cze 2023

Skutki zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego dla działania organów NGOsów

Ministerstwo Zdrowia planuje zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego związanego z wirusem SARS-CoV-2 na terytorium całego kraju od 1 lipca 2023 roku[1]. Wejście w życie rozporządzenia uchylającego stan zagrożenia epidemicznego będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego stosowania większości nadzwyczajnych środków prawnych przyjętych w związku z pandemią COVID-19. Zmiany te dotyczyć będą m.in. dopuszczalnych sposobów działania organów organizacji pozarządowych.

22 maj 2023

Fundacja rodzinna – nowy instrument sukcesji rodzinnego biznesu

22 maja 2023 r. wchodzą w życie przepisy ustawy kreującej instytucję fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna, w zamyśle ustawodawcy, służyć ma ograniczeniu ryzyka nieudanej sukcesji polskich firm o rodzinnym charakterze, skutkującej koniecznością rozdrobienia majątku albo zbycia jej aktywów w celu zaspokojenia roszczeń majątkowych spadkobierców założyciela firmy. W artykule zaprezentowano najważniejsze cechy tego nowego typu osoby prawnej.

10 mar 2023

Jeden z klientów kancelarii otrzymał pomoc publiczną w kwocie niemal 19 mln zł

Jeden z klientów kancelarii otrzymał pomoc publiczną w kwocie niemal 19 mln zł w ramach Programu rządowego pod nazwą „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.”

07 mar 2023

Zmiany w przepisach ułatwią cudzoziemcom rejestrację spółek w Polsce

Z dniem 15 grudnia 2022 roku weszła w życie ustawa, która istotnie ułatwiła cudzoziemcom rozpoczynanie działalności gospodarczej w Polsce w formie spółki prawa handlowego. Przywołana ustawa zniosła bowiem obowiązek posiadania przez cudzoziemców numeru PESEL w celu rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS.